Stedo Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Luoto, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 552 t€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 72,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 23 t€ ja tuloverot 4 451 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 552 t€ | 538 t€ | 466 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,6 % | 15,5 % | – |
| Käyttökate | 24 t€ | 6 664 € | 16 t€ |
| Käyttökate-% | 4,4 % | 1,2 % | 3,5 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | 4 021 € | 14 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,1 % | 0,7 % | 3,0 % |
| Tilikauden tulos | 18 t€ | 2 973 € | 11 t€ |
| Henkilöstökulut | 73 t€ | 72 t€ | 70 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,7 % | 86,8 % | 86,6 % |
| Quick ratio | 1,95 | 6,53 | 0,53 |
| Current ratio | 2,24 | 6,53 | 1,89 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,6 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,5 % | 5,5 % | 19,4 % |
| Taseen loppusumma | 118 t€ | 63 t€ | 110 t€ |
| Oma pääoma | 68 t€ | 54 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 774 € | 7 849 € | 21 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 552 t€ | 538 t€ | 466 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 606 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | -403 t€ | -412 t€ | -338 t€ |
| Henkilöstökulut | -73 t€ | -72 t€ | -70 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 902 € | -2 643 € | -2 420 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -55 t€ | -48 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 4 021 € | 14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 107 € | -273 € | -370 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 3 748 € | 14 t€ |
| Tuloverot | -4 536 € | -776 € | -2 728 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 2 973 € | 11 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 370 € | 8 756 € | 7 259 € |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 0 € | 74 t€ |
| Saamiset | 45 t€ | 34 t€ | 5 789 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 774 € | 7 849 € | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 112 t€ | 54 t€ | 103 t€ |
| Vastaavaa | 118 t€ | 63 t€ | 110 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 68 t€ | 54 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 8 271 € | 54 t€ |
| Vieras pääoma | 50 t€ | 8 271 € | 54 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 552 t€ | 538 t€ | 466 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 606 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | -403 t€ | -412 t€ | -338 t€ |
| Henkilöstökulut | -73 t€ | -72 t€ | -70 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 902 € | -2 643 € | -2 420 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -55 t€ | -48 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 4 021 € | 14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 107 € | -273 € | -370 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 3 748 € | 14 t€ |
| Tuloverot | -4 536 € | -776 € | -2 728 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 2 973 € | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6 370 € | 8 756 € | 7 259 € |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 0 € | 74 t€ |
| Saamiset | 45 t€ | 34 t€ | 5 789 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 774 € | 7 849 € | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 112 t€ | 54 t€ | 103 t€ |
| Vastaavaa | 118 t€ | 63 t€ | 110 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 68 t€ | 54 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 8 271 € | 54 t€ |
| Vieras pääoma | 50 t€ | 8 271 € | 54 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 902 € | -2 643 € | -2 420 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 44 t€ | 23 t€ | 1 240 € |
| Eläkekulut | -6 800 € | -4 796 € | -3 739 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 18 t€ | 2 973 € | 11 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -229 € | -273 € | -371 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 45 t€ | 34 t€ | 5 789 € |
| Vastattavaa | 118 t€ | 63 t€ | 110 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 14 t€ | -74 t€ | 35 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -64 t€ | -65 t€ | -64 t€ |
| Palvelujen ostot | -3 892 € | -3 096 € | -6 446 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 24 t€ | 0 € | 46 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -1 991 € | -1 854 € | -1 548 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 370 € | 8 756 € | 7 259 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 17 t€ | 3 794 € | 437 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 723 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 81 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 336 € | 0 € | 1 € |
| Rahoitusarvopaperit | 49 t€ | 12 t€ | 1 800 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 778 € | 4 477 € | 8 178 € |
| Ostot tilikauden aikana | -414 t€ | -335 t€ | -367 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 14 t€ | 0 € | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 200 € | 9 675 € | 4 549 € |
| Koneet ja kalusto | 3 720 € | 5 444 € | 7 259 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 2 650 € | 3 312 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 48 t€ | 49 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 713 € | 1 059 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 49 t€ | 12 t€ | 1 800 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Stedo Ab kuuluu toimialaluokassa metalliovien ja -ikkunoiden valmistus pienempään puoliskoon (37 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 44 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Luoto
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta