LLJ-Yhtiö Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 513 t€ ja liikevoitto -1 473 €; omavaraisuusaste 18,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 529 € ja tuloverot 1 906 €.
Jyväskylä: 34 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 513 t€ | 635 t€ | 471 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,2 % | 34,8 % | – |
| Käyttökate | -72 t€ | 71 t€ | 38 t€ |
| Käyttökate-% | -14,0 % | 11,1 % | 8,1 % |
| Liikevoitto | -1 473 € | 17 t€ | 27 t€ |
| Liikevoitto-% | -0,3 % | 2,6 % | 5,8 % |
| Tilikauden tulos | -9 476 € | 7 045 € | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -105 t€ | 115 t€ | 87 t€ |
| Omavaraisuusaste | 18,6 % | 24,2 % | 30,2 % |
| Quick ratio | 0,29 | 0,41 | 0,65 |
| Current ratio | 0,29 | 0,41 | 0,65 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 59,6 % | 42,5 % | 39,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -13,6 % | 8,2 % | 20,7 % |
| Taseen loppusumma | 376 t€ | 356 t€ | 263 t€ |
| Oma pääoma | 70 t€ | 86 t€ | 79 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 320 € | 11 t€ | 15 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 513 t€ | 635 t€ | 471 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 32 t€ | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -250 t€ | -181 t€ |
| Henkilöstökulut | 105 t€ | -115 t€ | -87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 70 t€ | -54 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 173 t€ | -231 t€ | -178 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 473 € | 17 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 004 € | -7 813 € | -6 601 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -9 476 € | 8 950 € | 20 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -1 906 € | -4 133 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 476 € | 7 045 € | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 344 t€ | 301 t€ | 197 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 43 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 320 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 32 t€ | 55 t€ | 66 t€ |
| Vastaavaa | 376 t€ | 356 t€ | 263 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Oma pääoma | 70 t€ | 86 t€ | 79 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 194 t€ | 136 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 111 t€ | 134 t€ | 102 t€ |
| Vieras pääoma | 306 t€ | 270 t€ | 183 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 513 t€ | 635 t€ | 471 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 32 t€ | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -250 t€ | -181 t€ |
| Henkilöstökulut | 105 t€ | -115 t€ | -87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 70 t€ | -54 t€ | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 173 t€ | -231 t€ | -178 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 473 € | 17 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 004 € | -7 813 € | -6 601 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -9 476 € | 8 950 € | 20 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -1 906 € | -4 133 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 476 € | 7 045 € | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 344 t€ | 301 t€ | 197 t€ |
| Saamiset | 32 t€ | 43 t€ | 50 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 320 € | 11 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 32 t€ | 55 t€ | 66 t€ |
| Vastaavaa | 376 t€ | 356 t€ | 263 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Oma pääoma | 70 t€ | 86 t€ | 79 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 194 t€ | 136 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 111 t€ | 134 t€ | 102 t€ |
| Vieras pääoma | 306 t€ | 270 t€ | 183 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 168 t€ | 177 t€ | 179 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 088 € | 10 t€ | 1 125 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 662 € | 10 t€ | 29 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 77 t€ | 77 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 34 t€ | 57 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 28 t€ | 33 t€ | 49 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 133 t€ | -162 t€ | -152 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -9 476 € | 7 045 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 32 t€ | 43 t€ | 50 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 532 € | -7 813 € | -6 714 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 344 t€ | 301 t€ | 197 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 85 t€ | -100 t€ | -73 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 509 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 43 € | 0 € |
| Vastattavaa | 376 t€ | 356 t€ | 263 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 529 € | 0 € | 113 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 667 € | -1 406 € | -4 285 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 148 t€ | 89 t€ | 49 t€ |
| Koneet ja kalusto | 175 t€ | 124 t€ | 17 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 70 t€ | -54 t€ | -11 t€ |
| Palvelujen ostot | 33 t€ | -88 t€ | -29 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 64 t€ | 52 t€ | 26 t€ |
| Eläkekulut | 16 t€ | -14 t€ | -9 532 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 46 t€ | 47 t€ | 33 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna LLJ-Yhtiö Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt pienempään puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.