Kielokallio Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 329 t€. Verotettava tulo oli vuonna 2024 102 t€ ja tuloverot 21 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 6,5 % | 18,1 % | -1,6 % | -3,5 % | 30,5 % | – |
| Bruttotulos | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 843 t€ |
| Käyttökate | 320 t€ | 292 t€ | 261 t€ | 340 t€ | 405 t€ | 351 t€ |
| Liikevoitto | 329 t€ | 240 t€ | 206 t€ | 280 t€ | 343 t€ | 286 t€ |
| Tilikauden tulos | 130 t€ | 82 t€ | 93 t€ | 78 t€ | 148 t€ | 69 t€ |
| Henkilöstökulut | -529 t€ | 455 t€ | 444 t€ | 342 t€ | 310 t€ | 283 t€ |
| Taseen loppusumma | 411 t€ | 330 t€ | 375 t€ | 371 t€ | 489 t€ | 625 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 122 t€ | 72 t€ | 108 t€ | 51 t€ | 57 t€ | 257 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 843 t€ |
| Henkilöstökulut | 529 t€ | -455 t€ | -444 t€ | -342 t€ | -310 t€ | -283 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 884 € | -52 t€ | -55 t€ | -60 t€ | -62 t€ | -65 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 447 t€ | -487 t€ | -340 t€ | -380 t€ | -386 t€ | -210 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 329 t€ | 240 t€ | 206 t€ | 280 t€ | 343 t€ | 286 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 973 € | -3 679 € | -5 460 € | -4 771 € | -5 418 € | -6 141 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 328 t€ | 236 t€ | 201 t€ | 275 t€ | 338 t€ | 280 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 130 t€ | 82 t€ | 93 t€ | 78 t€ | 148 t€ | 69 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 6 487 € | 8 663 € | 5 940 € | 12 t€ | 12 t€ | 9 971 € |
| Saamiset | 168 t€ | 126 t€ | 89 t€ | 81 t€ | 116 t€ | 124 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 122 t€ | 72 t€ | 108 t€ | 51 t€ | 57 t€ | 257 t€ |
| Vastaavaa | 411 t€ | 330 t€ | 375 t€ | 371 t€ | 489 t€ | 625 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (18)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 843 t€ |
| Henkilöstökulut | 529 t€ | -455 t€ | -444 t€ | -342 t€ | -310 t€ | -283 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 884 € | -52 t€ | -55 t€ | -60 t€ | -62 t€ | -65 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 447 t€ | -487 t€ | -340 t€ | -380 t€ | -386 t€ | -210 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 329 t€ | 240 t€ | 206 t€ | 280 t€ | 343 t€ | 286 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 973 € | -3 679 € | -5 460 € | -4 771 € | -5 418 € | -6 141 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 328 t€ | 236 t€ | 201 t€ | 275 t€ | 338 t€ | 280 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 130 t€ | 82 t€ | 93 t€ | 78 t€ | 148 t€ | 69 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 6 487 € | 8 663 € | 5 940 € | 12 t€ | 12 t€ | 9 971 € |
| Saamiset | 168 t€ | 126 t€ | 89 t€ | 81 t€ | 116 t€ | 124 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 122 t€ | 72 t€ | 108 t€ | 51 t€ | 57 t€ | 257 t€ |
| Vastaavaa | 411 t€ | 330 t€ | 375 t€ | 371 t€ | 489 t€ | 625 t€ |
| Välittömät verot | 33 t€ | -19 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -37 t€ | -28 t€ |
| Tilinpäätössiirrot + (-) | 165 t€ | -135 t€ | -85 t€ | -178 t€ | -152 t€ | -183 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 40 t€ | 81 t€ | 121 t€ | 161 t€ |
| Sijoitukset | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 88 t€ | 119 t€ | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 27 t€ | 36 t€ | 44 t€ | 58 t€ | 65 t€ | 73 t€ |
| Vastattavaa | 411 t€ | 330 t€ | 375 t€ | 371 t€ | 489 t€ | 625 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kielokallio Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta ylimpään neljännekseen (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 5,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.