Suotuuli Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhajoki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 209 t€ ja liikevoitto 259 t€; omavaraisuusaste 17,5 %.
Liikevaihto 2024209 t€-14 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto259 t€124,2 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-172 t€käyttökate 351 t€
Omavaraisuusaste17,5 %quick ratio 0,04
Toiminut12 vrekisteröity 1.7.2014
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 209 t€ | 243 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -14,1 % | – |
| Käyttökate | 351 t€ | 297 t€ |
| Käyttökate-% | 168,0 % | 122,2 % |
| Liikevoitto | 259 t€ | 205 t€ |
| Liikevoitto-% | 124,2 % | 84,5 % |
| Tilikauden tulos | -172 t€ | -115 t€ |
| Omavaraisuusaste | 17,5 % | 20,0 % |
| Quick ratio | 0,04 | 0,03 |
| Current ratio | 0,04 | 0,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3265,1 % | 2916,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -15,9 % | -8,5 % |
| Taseen loppusumma | 8,3 M€ | 8,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 77 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 209 t€ | 243 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 226 t€ | 146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -92 t€ | -92 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -85 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 259 t€ | 205 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -488 t€ | -390 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -229 t€ | -185 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -172 t€ | -115 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 8,0 M€ | 8,7 M€ |
| Saamiset | 161 t€ | 71 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 229 t€ | 148 t€ |
| Vastaavaa | 8,3 M€ | 8,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 364 t€ | 421 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5,2 M€ | 5,1 M€ |
| Vieras pääoma | 6,8 M€ | 7,1 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 209 t€ | 243 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 226 t€ | 146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -92 t€ | -92 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -85 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 259 t€ | 205 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -488 t€ | -390 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -229 t€ | -185 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -172 t€ | -115 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 8,0 M€ | 8,7 M€ |
| Saamiset | 161 t€ | 71 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 229 t€ | 148 t€ |
| Vastaavaa | 8,3 M€ | 8,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 364 t€ | 421 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5,2 M€ | 5,1 M€ |
| Vieras pääoma | 6,8 M€ | 7,1 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 4,7 M€ | 4,6 M€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 465 t€ | 560 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -172 t€ | -115 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 57 t€ | 57 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 22 t€ | -22 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 30 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 62 t€ | 1 959 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 97 t€ | 47 t€ |
| Vastattavaa | 8,3 M€ | 8,8 M€ |
| Poistoero | 364 t€ | 421 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 171 t€ | 144 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -577 t€ | -454 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 30 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 216 € | 5 485 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4,9 M€ | 4,9 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 131 t€ | 61 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 783 t€ | 897 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 192 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 70 t€ |
| Sijoitukset | 6,5 M€ | 7,1 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Vuokraoikeudet | 375 t€ | 409 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -92 t€ | -92 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 67 t€ | 17 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.