Hemminki Kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapua, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 31 t€; omavaraisuusaste 8,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 285 € ja tuloverot 1 057 €.
Lapua: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- SamSer OyMetallituotteiden korjaus ja huolto
- Datalate OyMuu laitteisto- ja tietotekninen palvelutoiminta
- Teräskehä OyMetallirakenteiden ja niiden osien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | 24 t€ | 25 t€ | 30 t€ | 18 t€ | 19 t€ |
| Liikevoitto | 31 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden tulos | 14 t€ | 5 797 € | 9 246 € | 3 102 € | 5 900 € |
| Omavaraisuusaste | 8,2 % | 5,5 % | 4,2 % | 1,5 % | 0,3 % |
| Quick ratio | 0,21 | 0,32 | 0,46 | 0,36 | 0,24 |
| Current ratio | 0,21 | 0,32 | 0,46 | 0,36 | 0,24 |
| Oman pääoman tuotto | 44,2 % | 30,9 % | 71,2 % | 82,8 % | 915,8 % |
| Taseen loppusumma | 377 t€ | 340 t€ | 309 t€ | 246 t€ | 239 t€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 3 747 € | 644 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 034 € | 11 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 5 230 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 111 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 50 t€ | 33 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 540 € | -2 444 € | -1 090 € | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 511 € | -6 775 € | -7 057 € | -7 351 € | -7 658 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 72 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -32 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 31 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -6 813 € | -4 380 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 5 303 € | 12 t€ | 3 879 € | 7 374 € |
| Tuloverot | 3 424 € | 494 € | -2 312 € | -776 € | -1 474 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 5 797 € | 9 246 € | 3 102 € | 5 900 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 365 t€ | 326 t€ | 293 t€ | 232 t€ | 232 t€ |
| Saamiset | 4 536 € | 2 742 € | 2 023 € | 4 083 € | 1 934 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 034 € | 11 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 5 230 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 7 165 € |
| Vastaavaa | 377 t€ | 340 t€ | 309 t€ | 246 t€ | 239 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 3 747 € | 644 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 291 t€ | 277 t€ | 261 t€ | 201 t€ | 209 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 55 t€ | 44 t€ | 35 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 346 t€ | 321 t€ | 296 t€ | 242 t€ | 239 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 111 t€ | 91 t€ | 78 t€ | 50 t€ | 33 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 540 € | -2 444 € | -1 090 € | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 511 € | -6 775 € | -7 057 € | -7 351 € | -7 658 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 72 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -32 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 31 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -6 813 € | -4 380 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 5 303 € | 12 t€ | 3 879 € | 7 374 € |
| Tuloverot | 3 424 € | 494 € | -2 312 € | -776 € | -1 474 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 14 t€ | 5 797 € | 9 246 € | 3 102 € | 5 900 € |
| Pysyvät vastaavat | 365 t€ | 326 t€ | 293 t€ | 232 t€ | 232 t€ |
| Saamiset | 4 536 € | 2 742 € | 2 023 € | 4 083 € | 1 934 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 034 € | 11 t€ | 14 t€ | 11 t€ | 5 230 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 12 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 7 165 € |
| Vastaavaa | 377 t€ | 340 t€ | 309 t€ | 246 t€ | 239 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 19 t€ | 13 t€ | 3 747 € | 644 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 291 t€ | 277 t€ | 261 t€ | 201 t€ | 209 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 55 t€ | 44 t€ | 35 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 346 t€ | 321 t€ | 296 t€ | 242 t€ | 239 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 156 t€ | 163 t€ | 169 t€ | 176 t€ | 184 t€ |
| Sijoitukset | 209 t€ | 164 t€ | 123 t€ | 55 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 43 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 17 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 15 t€ | 10 t€ | 1 227 € | -1 876 € | -7 776 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 348 € | 106 € | 103 € | 3 604 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 11 t€ | 6 935 € | 1 188 € | 13 t€ | 5 959 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 188 € | 2 636 € | 1 876 € | 479 € | 1 934 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 14 t€ | 5 797 € | 9 246 € | 3 102 € | 5 900 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 536 € | 2 742 € | 2 023 € | 4 083 € | 1 934 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 t€ | -13 t€ | -11 t€ | -6 838 € | -4 385 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 156 t€ | 163 t€ | 169 t€ | 176 t€ | 184 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 229 € | 1 695 € | 1 384 € | 1 346 € | 1 690 € |
| Vastattavaa | 377 t€ | 340 t€ | 309 t€ | 246 t€ | 239 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 30 € | 0 € | 25 € | 5 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 291 t€ | 277 t€ | 261 t€ | 201 t€ | 167 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 511 € | -6 775 € | -7 057 € | -7 351 € | -7 658 € |
| Palvelujen ostot | 1 540 € | -2 444 € | -1 090 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 24 t€ | 21 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 9 600 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 209 t€ | 164 t€ | 123 t€ | 55 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 433 € | 0 € | 315 € | 100 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | – | – | – | 0 € | 42 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hemminki Kiinteistöt Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.