Hepoteq Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Salo, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 375 t€ ja liikevoitto -276 €; omavaraisuusaste 22,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 601 € ja tuloverot 520 €.
Salo: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 375 t€ | 424 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,5 % | – |
| Käyttökate | -594 € | 6 102 € |
| Käyttökate-% | -0,2 % | 1,4 % |
| Liikevoitto | -276 € | 9 383 € |
| Liikevoitto-% | -0,1 % | 2,2 % |
| Tilikauden tulos | -47 t€ | 13 t€ |
| Henkilöstökulut | -193 t€ | -174 t€ |
| Omavaraisuusaste | 22,9 % | 47,2 % |
| Quick ratio | 2,20 | 1,61 |
| Current ratio | 2,20 | 1,61 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 23,4 % | 15,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -179,6 % | 21,8 % |
| Taseen loppusumma | 114 t€ | 123 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 58 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 375 t€ | 424 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 69 t€ | 123 t€ |
| Henkilöstökulut | 193 t€ | 174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 319 € | 3 280 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | 114 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -276 € | 9 383 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 45 t€ | 6 899 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -45 t€ | 2 484 € |
| Tuloverot | 1 888 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -47 t€ | 13 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 956 € | 19 t€ |
| Saamiset | 81 t€ | 79 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 113 t€ | 104 t€ |
| Vastaavaa | 114 t€ | 123 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 58 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 51 t€ | 65 t€ |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 65 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 375 t€ | 424 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 69 t€ | 123 t€ |
| Henkilöstökulut | 193 t€ | 174 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 319 € | 3 280 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | 114 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -276 € | 9 383 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 45 t€ | 6 899 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -45 t€ | 2 484 € |
| Tuloverot | 1 888 € | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -47 t€ | 13 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 956 € | 19 t€ |
| Saamiset | 81 t€ | 79 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 113 t€ | 104 t€ |
| Vastaavaa | 114 t€ | 123 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 58 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 51 t€ | 65 t€ |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 65 t€ |
| Sijoitukset | 0 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 31 t€ | 50 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 71 t€ | 43 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 19 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 43 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 434 € | 1 395 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 1 006 € | 1 006 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 13 t€ | 2 875 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 37 t€ | 54 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 3 480 € | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 0 € | 4 084 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -47 t€ | 13 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 0 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 55 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 26 t€ | 1 952 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 956 € | 0 € |
| Vaihtuvien vastaavien poikkeukselliset arvonalentumiset | 0 € | 3 280 € |
| Palkat ja palkkiot | 159 t€ | 152 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 7 302 € | 8 323 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 508 € | -5 500 € |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 5 500 € |
| Vastattavaa | 114 t€ | 123 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 33 € | 53 € |
| Muut henkilösivukulut | 13 t€ | 2 204 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 36 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 956 € | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | 5 000 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 319 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 66 t€ | 97 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 42 t€ | 23 t€ |
| Eläkekulut | 21 t€ | 19 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hepoteq Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus pienempään puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.