KPH Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto -87 t€; omavaraisuusaste 99,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 38 t€ ja tuloverot 7 640 €.
Helsinki: 341 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 4 960 € | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | – | – |
| Käyttökate | -115 t€ | -7 625 € | 40 t€ | 19 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | 815,0 % | – |
| Liikevoitto | -87 t€ | -7 625 € | 40 t€ | 19 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | 815,0 % | – |
| Tilikauden tulos | 2,4 M€ | 509 t€ | 575 t€ | 45 t€ |
| Henkilöstökulut | -40 t€ | 15 t€ | 0 € | – |
| Omavaraisuusaste | 99,7 % | 99,5 % | 99,6 % | 99,3 % |
| Quick ratio | 146,02 | 62,42 | 83,53 | 55,85 |
| Current ratio | 146,02 | 62,42 | 83,53 | 55,85 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 214,1 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 50,2 % | 19,1 % | 23,6 % | 2,1 % |
| Taseen loppusumma | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Oma pääoma | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,1 M€ | 681 t€ | 646 t€ | 647 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 4 960 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 88 t€ | 77 t€ | 74 t€ | 70 t€ |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 108 t€ | -70 t€ | -38 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -87 t€ | -7 625 € | 40 t€ | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2,5 M€ | 526 t€ | 543 t€ | 31 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2,4 M€ | 518 t€ | 583 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | 533 € | -9 770 € | -8 254 € | -4 444 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2,4 M€ | 509 t€ | 575 t€ | 45 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 136 t€ | 147 t€ | 241 t€ | 265 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,1 M€ | 681 t€ | 646 t€ | 647 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,2 M€ | 827 t€ | 887 t€ | 912 t€ |
| Vastaavaa | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 4 960 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 88 t€ | 77 t€ | 74 t€ | 70 t€ |
| Henkilöstökulut | 40 t€ | -15 t€ | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 108 t€ | -70 t€ | -38 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -87 t€ | -7 625 € | 40 t€ | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2,5 M€ | 526 t€ | 543 t€ | 31 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2,4 M€ | 518 t€ | 583 t€ | 50 t€ |
| Tuloverot | 533 € | -9 770 € | -8 254 € | -4 444 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2,4 M€ | 509 t€ | 575 t€ | 45 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Saamiset | 136 t€ | 147 t€ | 241 t€ | 265 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2,1 M€ | 681 t€ | 646 t€ | 647 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,2 M€ | 827 t€ | 887 t€ | 912 t€ |
| Vastaavaa | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 113 € | 12 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 48 t€ | 54 t€ | 150 t€ | 261 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 28 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 765 € |
| Sijoitukset | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Vastattavaa | 4,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 100 € | 458 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 136 t€ | 147 t€ | 241 t€ | 265 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 775 € | 5 236 € | 4 908 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 80 t€ | 85 t€ | 91 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 11 t€ | -2 979 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 82 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 8 008 € | 5 710 € | 16 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2,5 M€ | 528 t€ | 545 t€ | 30 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 82 t€ | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 1 892 € | -577 € | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 27 t€ | -12 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 900 € | 7 900 € | 7 € | 3 937 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,5 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2,4 M€ | 509 t€ | 575 t€ | 45 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 384 € | -2 448 € | -2 325 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna KPH Invest Oy kuuluu toimialaluokassa omaisuudenhoitotoiminta suurempaan puoliskoon (453 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.