TS Audit Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 94 t€; omavaraisuusaste 74,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 37 t€ ja tuloverot 7 438 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 46,8 % | 11,9 % | -22,1 % | 94,9 % | 19,2 % | – |
| Bruttotulos | 197 t€ | 134 t€ | 120 t€ | 154 t€ | 79 t€ | 66 t€ |
| Käyttökate | 85 t€ | 45 t€ | 47 t€ | 84 t€ | 58 t€ | 48 t€ |
| Liikevoitto | 94 t€ | 41 t€ | 43 t€ | 75 t€ | 56 t€ | 46 t€ |
| Tilikauden tulos | 72 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 38 t€ |
| Henkilöstökulut | -49 t€ | 46 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 4 400 € | 3 404 € |
| Omavaraisuusaste | 74,0 % | 73,6 % | 67,9 % | 56,9 % | 72,7 % | 63,6 % |
| Quick ratio | 2,53 | 3,18 | 2,50 | 4,91 | 3,85 | 1,11 |
| Current ratio | 14,55 | 14,41 | 8,67 | 5,43 | 6,99 | 6,06 |
| Oman pääoman tuotto | 27,6 % | 14,3 % | 15,9 % | 38,2 % | 37,6 % | 47,8 % |
| Taseen loppusumma | 355 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 310 t€ | 163 t€ | 126 t€ |
| Oma pääoma | 262 t€ | 207 t€ | 193 t€ | 177 t€ | 119 t€ | 80 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 38 t€ | 34 t€ | 51 t€ | 170 t€ | 82 t€ | 22 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 197 t€ | 134 t€ | 120 t€ | 154 t€ | 79 t€ | 66 t€ |
| Henkilöstökulut | 49 t€ | -46 t€ | -44 t€ | -44 t€ | -4 400 € | -3 404 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 432 € | -4 085 € | -4 184 € | -8 913 € | -1 584 € | -2 111 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 46 t€ | -43 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -17 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 94 t€ | 41 t€ | 43 t€ | 75 t€ | 56 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 111 € | -4 130 € | -4 411 € | 9 747 € | -667 € | 2 330 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 91 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 55 t€ | 48 t€ |
| Tuloverot | – | -7 439 € | -7 740 € | -17 t€ | -11 t€ | -9 604 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 72 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 38 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 120 t€ | 107 t€ | 106 t€ | 120 t€ | 15 t€ | 6 334 € |
| Vaihto-omaisuus | 194 t€ | 137 t€ | 127 t€ | 18 t€ | 67 t€ | 98 t€ |
| Saamiset | 2 635 € | 5 167 € | 1 059 € | 1 679 € | 5 € | 5 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 38 t€ | 34 t€ | 51 t€ | 170 t€ | 82 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 235 t€ | 176 t€ | 179 t€ | 190 t€ | 148 t€ | 120 t€ |
| Vastaavaa | 355 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 310 t€ | 163 t€ | 126 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 262 t€ | 207 t€ | 193 t€ | 177 t€ | 119 t€ | 80 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 63 t€ | 71 t€ | 99 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 12 t€ | 21 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 93 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 134 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 197 t€ | 134 t€ | 120 t€ | 154 t€ | 79 t€ | 66 t€ |
| Henkilöstökulut | 49 t€ | -46 t€ | -44 t€ | -44 t€ | -4 400 € | -3 404 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 432 € | -4 085 € | -4 184 € | -8 913 € | -1 584 € | -2 111 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 46 t€ | -43 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -17 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 94 t€ | 41 t€ | 43 t€ | 75 t€ | 56 t€ | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 111 € | -4 130 € | -4 411 € | 9 747 € | -667 € | 2 330 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 91 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 84 t€ | 55 t€ | 48 t€ |
| Tuloverot | – | -7 439 € | -7 740 € | -17 t€ | -11 t€ | -9 604 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 72 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 38 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 120 t€ | 107 t€ | 106 t€ | 120 t€ | 15 t€ | 6 334 € |
| Vaihto-omaisuus | 194 t€ | 137 t€ | 127 t€ | 18 t€ | 67 t€ | 98 t€ |
| Saamiset | 2 635 € | 5 167 € | 1 059 € | 1 679 € | 5 € | 5 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 38 t€ | 34 t€ | 51 t€ | 170 t€ | 82 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 235 t€ | 176 t€ | 179 t€ | 190 t€ | 148 t€ | 120 t€ |
| Vastaavaa | 355 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 310 t€ | 163 t€ | 126 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 262 t€ | 207 t€ | 193 t€ | 177 t€ | 119 t€ | 80 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 77 t€ | 63 t€ | 71 t€ | 99 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 12 t€ | 21 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 93 t€ | 75 t€ | 92 t€ | 134 t€ | 44 t€ | 46 t€ |
| Sijoitukset | 94 t€ | 94 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 € | 5 € | 5 € | 5 € | 5 € | 5 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 982 € | 7 258 € | 14 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 9 286 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 187 t€ | 175 t€ | 160 t€ | 107 t€ | 71 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 1 724 € | 0 € | 2 085 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 629 € | 5 161 € | 1 054 € | 1 674 € | 0 € | – |
| Välittömät verot | 18 t€ | 7 439 € | – | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 72 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 68 t€ | 45 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 635 € | 5 167 € | 1 059 € | 1 679 € | 5 € | 5 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | -4 131 € | -4 411 € | -3 147 € | -667 € | -987 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 25 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 27 t€ | 4 751 € | 6 334 € |
| Palkat ja palkkiot | – | -28 t€ | -28 t€ | -29 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 4 364 € | 6 534 € | 18 t€ | 8 555 € | 8 446 € |
| Vastattavaa | 355 t€ | 283 t€ | 285 t€ | 310 t€ | 163 t€ | 126 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 1 € | 0 € | 13 t€ | 0 € | 3 317 € |
| Muut henkilösivukulut | – | -1 768 € | -1 924 € | -1 468 € | 0 € | -4 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 77 t€ | 63 t€ | 71 t€ | 99 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Koneet ja kalusto | 25 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 27 t€ | 4 751 € | 6 334 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 194 t€ | 137 t€ | 127 t€ | 18 t€ | 67 t€ | 98 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | -4 085 € | -4 184 € | -8 913 € | -1 584 € | -2 111 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 94 t€ | 94 t€ | 93 t€ | 93 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | – | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -4 400 € | -3 400 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 590 € | 590 € | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna TS Audit Ab kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi suurempaan puoliskoon (7660 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.