Ermifor Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2025, liikevaihto oli 390 t€ ja liikevoitto 99 t€; omavaraisuusaste -493,0 %.
Liikevaihto 2025390 t€-81 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto99 t€25,4 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos87 t€käyttökate 100 t€
Omavaraisuusaste-493,0 %quick ratio 0,38
Toiminut13 vrekisteröity 22.8.2013
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 390 t€ | 2,0 M€ | 2,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -80,7 % | -26,9 % | – |
| Käyttökate | 100 t€ | -4 467 € | -131 t€ |
| Käyttökate-% | 25,6 % | -0,2 % | -4,7 % |
| Liikevoitto | 99 t€ | -15 t€ | -143 t€ |
| Liikevoitto-% | 25,4 % | -0,7 % | -5,2 % |
| Tilikauden tulos | 87 t€ | -28 t€ | -205 t€ |
| Henkilöstökulut | 189 t€ | 1,2 M€ | 2,3 M€ |
| Omavaraisuusaste | -493,0 % | -109,0 % | -33,0 % |
| Quick ratio | 0,38 | 0,33 | 0,63 |
| Current ratio | 0,38 | 0,33 | 0,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,7 % | 10,3 % | 11,8 % |
| Taseen loppusumma | 16 t€ | 100 t€ | 245 t€ |
| Oma pääoma | -80 t€ | -109 t€ | -81 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 712 € | 40 t€ | 141 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 390 t€ | 2,0 M€ | 2,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 200 € | 5 300 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -22 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | -189 t€ | -1,2 M€ | -2,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -773 € | -10 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -84 t€ | -577 t€ | -568 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 99 t€ | -15 t€ | -143 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -13 t€ | -13 t€ | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 87 t€ | -28 t€ | -143 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -61 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 87 t€ | -28 t€ | -205 t€ |
Tase
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 319 € | 30 t€ | 41 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 712 € | 40 t€ | 141 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 69 t€ | 205 t€ |
| Vastaavaa | 16 t€ | 100 t€ | 245 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -80 t€ | -109 t€ | -81 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 37 t€ | 208 t€ | 326 t€ |
| Vieras pääoma | 97 t€ | 208 t€ | 326 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 390 t€ | 2,0 M€ | 2,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 200 € | 5 300 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -22 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Henkilöstökulut | -189 t€ | -1,2 M€ | -2,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -773 € | -10 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -84 t€ | -577 t€ | -568 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 99 t€ | -15 t€ | -143 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -13 t€ | -13 t€ | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 87 t€ | -28 t€ | -143 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -61 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 87 t€ | -28 t€ | -205 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 319 € | 30 t€ | 41 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 712 € | 40 t€ | 141 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 69 t€ | 205 t€ |
| Vastaavaa | 16 t€ | 100 t€ | 245 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -80 t€ | -109 t€ | -81 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 37 t€ | 208 t€ | 326 t€ |
| Vieras pääoma | 97 t€ | 208 t€ | 326 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 212 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 87 t€ | -28 t€ | -205 t€ |
| Koneet ja kalusto | 2 319 € | 30 t€ | 41 t€ |
| Eläkekulut | -28 t€ | -165 t€ | -238 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 920 € | 33 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 € | 6 000 € | 0 € |
| Vastattavaa | 16 t€ | 100 t€ | 245 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 90 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset siirtosaamiset | 6 032 € | 6 032 € | 6 032 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 44 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 765 € | 0 € | 31 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -13 t€ | -13 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 8 033 € | 8 105 € | 8 105 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 131 t€ | 232 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 220 € | 21 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 59 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 2 001 € | 2 073 € | 2 073 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 452 € | 15 t€ | 25 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -170 t€ | -84 t€ | 121 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -773 € | -10 t€ | -12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 319 € | 30 t€ | 41 t€ |
| Palvelujen ostot | -20 t€ | -227 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 60 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | -2 484 € | -164 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -3 839 € | -43 t€ | -65 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -157 t€ | -1,0 M€ | -2,0 M€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 212 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.