Maatalouskauppa Iso-Karhu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Halsua, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 857 t€ ja liikevoitto 6 775 €; omavaraisuusaste 65,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 38 t€ ja tuloverot 7 611 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 487 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 857 t€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -39,2 % | -5,0 % | -6,0 % | 10,5 % | – |
| Käyttökate | 2 109 € | 43 t€ | 50 t€ | 30 t€ | 33 t€ |
| Käyttökate-% | 0,2 % | 3,1 % | 3,4 % | 1,9 % | 2,3 % |
| Liikevoitto | 6 775 € | 37 t€ | 43 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,8 % | 2,6 % | 2,9 % | 1,4 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | 8 627 € | 30 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 446 € | 12 t€ | 9 219 € | 16 t€ | 16 t€ |
| Omavaraisuusaste | 65,3 % | 51,3 % | 52,9 % | 42,2 % | 39,8 % |
| Quick ratio | 1,04 | 0,86 | 0,96 | 1,22 | 1,18 |
| Current ratio | 1,06 | 0,88 | 0,97 | 1,23 | 1,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,2 % | 9,0 % | 6,8 % | 7,4 % | 7,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 6,5 % | 22,6 % | 30,5 % | 20,1 % | 22,2 % |
| Taseen loppusumma | 266 t€ | 389 t€ | 376 t€ | 336 t€ | 282 t€ |
| Oma pääoma | 132 t€ | 134 t€ | 113 t€ | 85 t€ | 74 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 127 t€ | 195 t€ | 113 t€ | 244 t€ | 198 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 857 t€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 284 € | 160 € | 0 € | 0 € | 4 611 € |
| Materiaalit ja palvelut | 813 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 1 446 € | -12 t€ | -9 219 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 666 € | -6 101 € | -7 382 € | -9 080 € | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 775 € | 37 t€ | 43 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 024 € | 553 € | 204 € | 45 € | 72 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 2 173 € | -7 611 € | -8 636 € | -4 283 € | -4 146 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 627 € | 30 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 125 t€ | 165 t€ | 121 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 528 € | 3 664 € | 2 112 € | 2 438 € | 1 137 € |
| Saamiset | 11 t€ | 25 t€ | 140 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 127 t€ | 195 t€ | 113 t€ | 244 t€ | 198 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 141 t€ | 224 t€ | 255 t€ | 308 t€ | 246 t€ |
| Vastaavaa | 266 t€ | 389 t€ | 376 t€ | 336 t€ | 282 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 132 t€ | 134 t€ | 113 t€ | 85 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 133 t€ | 255 t€ | 263 t€ | 250 t€ | 208 t€ |
| Vieras pääoma | 133 t€ | 255 t€ | 263 t€ | 250 t€ | 208 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 857 t€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 284 € | 160 € | 0 € | 0 € | 4 611 € |
| Materiaalit ja palvelut | 813 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 1 446 € | -12 t€ | -9 219 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 666 € | -6 101 € | -7 382 € | -9 080 € | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | -24 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 775 € | 37 t€ | 43 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 024 € | 553 € | 204 € | 45 € | 72 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 2 173 € | -7 611 € | -8 636 € | -4 283 € | -4 146 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 8 627 € | 30 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 125 t€ | 165 t€ | 121 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 528 € | 3 664 € | 2 112 € | 2 438 € | 1 137 € |
| Saamiset | 11 t€ | 25 t€ | 140 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 127 t€ | 195 t€ | 113 t€ | 244 t€ | 198 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 141 t€ | 224 t€ | 255 t€ | 308 t€ | 246 t€ |
| Vastaavaa | 266 t€ | 389 t€ | 376 t€ | 336 t€ | 282 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 132 t€ | 134 t€ | 113 t€ | 85 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 133 t€ | 255 t€ | 263 t€ | 250 t€ | 208 t€ |
| Vieras pääoma | 133 t€ | 255 t€ | 263 t€ | 250 t€ | 208 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 63 t€ | 127 t€ | 163 t€ | 134 t€ | 96 t€ |
| Vastattavaa | 266 t€ | 389 t€ | 376 t€ | 336 t€ | 282 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 25 t€ | 140 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 941 € | 3 807 € | 0 € | 0 € | 790 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 2 449 € | 0 € | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 403 € | 775 € | 269 € | 125 € | 79 € |
| Valmiit tuotteet | 2 528 € | 3 664 € | 2 112 € | 2 438 € | 1 137 € |
| Koneet ja kalusto | 11 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 120 t€ | 101 t€ | 75 t€ | 65 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 54 t€ | 98 t€ | 73 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1 500 € | -10 t€ | -8 480 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 977 € | 20 t€ | 140 t€ | 52 t€ | 45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 8 627 € | 30 t€ | 34 t€ | 17 t€ | 16 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 261 € | -222 € | -64 € | -80 € | -7 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 107 t€ | 150 t€ | 100 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | -17 € | -1 098 € | -762 € | 72 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 153 € | 797 € | 459 € | 10 t€ | 816 € |
| Muut henkilösivukulut | -38 € | -90 € | 23 € | -222 € | 0 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 3 506 € | 0 € | – | – | – |
| Palvelujen ostot | 44 € | 0 € | -60 € | -48 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 17 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 27 t€ | 36 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 811 t€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 3 882 € | 0 € | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 666 € | -6 101 € | -7 382 € | -9 080 € | -12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 385 € | 3 879 € | 5 630 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 107 t€ | 150 t€ | 100 t€ | 0 € | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 1 136 € | 1 552 € | -326 € | 1 302 € | -1 805 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maatalouskauppa Iso-Karhu Oy kuuluu toimialaluokassa maa- ja metsätalouskoneiden ja -tarvikkeiden tukkukauppa pienempään puoliskoon (170 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 55 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Halsua
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta