Ykköspelti Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 745 t€ ja liikevoitto -14 t€; omavaraisuusaste 53,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 42 t€ ja tuloverot 8 362 €.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 745 t€ | 816 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,6 % | – |
| Käyttökate | -29 t€ | 24 t€ |
| Käyttökate-% | -3,9 % | 3,0 % |
| Liikevoitto | -14 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | -1,8 % | 4,2 % |
| Tilikauden tulos | -12 t€ | 28 t€ |
| Henkilöstökulut | -336 t€ | -365 t€ |
| Omavaraisuusaste | 53,0 % | 53,0 % |
| Quick ratio | 0,70 | 1,05 |
| Current ratio | 2,10 | 2,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,8 % | 16,1 % |
| Oman pääoman tuotto | -9,6 % | 18,7 % |
| Taseen loppusumma | 235 t€ | 280 t€ |
| Oma pääoma | 125 t€ | 148 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 31 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 745 t€ | 816 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 10 € | 76 € |
| Materiaalit ja palvelut | 261 t€ | 241 t€ |
| Henkilöstökulut | 336 t€ | 365 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | 10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 148 t€ | 165 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -14 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 021 € | 1 182 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -16 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | -3 755 € | 5 260 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -12 t€ | 28 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 46 t€ | 54 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 126 t€ | 118 t€ |
| Saamiset | 40 t€ | 76 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 31 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 189 t€ | 226 t€ |
| Vastaavaa | 235 t€ | 280 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 125 t€ | 148 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 90 t€ | 103 t€ |
| Vieras pääoma | 111 t€ | 132 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 745 t€ | 816 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 10 € | 76 € |
| Materiaalit ja palvelut | 261 t€ | 241 t€ |
| Henkilöstökulut | 336 t€ | 365 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | 10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 148 t€ | 165 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -14 t€ | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 021 € | 1 182 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -16 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | -3 755 € | 5 260 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -12 t€ | 28 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 46 t€ | 54 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 126 t€ | 118 t€ |
| Saamiset | 40 t€ | 76 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 23 t€ | 31 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 189 t€ | 226 t€ |
| Vastaavaa | 235 t€ | 280 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 125 t€ | 148 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 90 t€ | 103 t€ |
| Vieras pääoma | 111 t€ | 132 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -12 t€ | 28 t€ |
| Koneet ja kalusto | 46 t€ | 54 t€ |
| Eläkekulut | 57 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 19 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 18 t€ | 409 € |
| Vastattavaa | 235 t€ | 280 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 126 t€ | 118 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 57 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 895 € | 58 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 045 € | 1 335 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 7 693 € | 7 368 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 409 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 40 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 17 t€ | 18 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 134 t€ | 118 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -7 454 € | -46 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 15 t€ | 10 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 46 t€ | 54 t€ |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | 2 057 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 29 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 253 t€ | 284 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 € | 152 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | 12 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 267 t€ | 309 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ykköspelti Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.