Empire Design Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 116 t€ ja liikevoitto 16 t€; omavaraisuusaste 78,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 22 t€ ja tuloverot 4 469 €.
Espoo: 106 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 116 t€ | 149 t€ | 184 t€ | 181 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -22,2 % | -19,1 % | 1,7 % | – |
| Käyttökate | 16 t€ | 22 t€ | 5 903 € | 3 722 € |
| Käyttökate-% | 13,8 % | 15,1 % | 3,2 % | 2,1 % |
| Liikevoitto | 16 t€ | 22 t€ | 4 791 € | 3 351 € |
| Liikevoitto-% | 13,8 % | 15,1 % | 2,6 % | 1,9 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 18 t€ | 3 973 € | 4 057 € |
| Henkilöstökulut | -69 t€ | 79 t€ | 113 t€ | 119 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,6 % | 72,2 % | 75,3 % | 75,4 % |
| Quick ratio | 1,58 | 1,02 | 1,80 | 2,10 |
| Current ratio | 1,71 | 1,13 | 1,92 | 2,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,5 % | 13,4 % | 11,0 % | 11,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 37,3 % | 35,3 % | 6,4 % | 6,2 % |
| Taseen loppusumma | 57 t€ | 72 t€ | 82 t€ | 86 t€ |
| Oma pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 62 t€ | 65 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 111 € | 14 t€ | 28 t€ | 23 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 116 t€ | 149 t€ | 184 t€ | 181 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 € | 151 € | 1 589 € | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | -29 t€ | -43 t€ | -33 t€ |
| Henkilöstökulut | 69 t€ | -79 t€ | -113 t€ | -119 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -1 112 € | -371 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -19 t€ | -24 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | 22 t€ | 4 791 € | 3 351 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 010 € | 281 € | 137 € | 1 829 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 23 t€ | 4 928 € | 5 180 € |
| Tuloverot | 4 323 € | -4 469 € | -954 € | -1 123 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 18 t€ | 3 973 € | 4 057 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 36 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 651 € | 2 184 € | 2 600 € | 2 117 € |
| Saamiset | 18 t€ | 6 799 € | 8 688 € | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 111 € | 14 t€ | 28 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 22 t€ | 39 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 57 t€ | 72 t€ | 82 t€ | 86 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 62 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 116 t€ | 149 t€ | 184 t€ | 181 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 € | 151 € | 1 589 € | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 12 t€ | -29 t€ | -43 t€ | -33 t€ |
| Henkilöstökulut | 69 t€ | -79 t€ | -113 t€ | -119 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -1 112 € | -371 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 19 t€ | -19 t€ | -24 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | 22 t€ | 4 791 € | 3 351 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 010 € | 281 € | 137 € | 1 829 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 23 t€ | 4 928 € | 5 180 € |
| Tuloverot | 4 323 € | -4 469 € | -954 € | -1 123 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 18 t€ | 3 973 € | 4 057 € |
| Pysyvät vastaavat | 36 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 39 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 651 € | 2 184 € | 2 600 € | 2 117 € |
| Saamiset | 18 t€ | 6 799 € | 8 688 € | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 111 € | 14 t€ | 28 t€ | 23 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 21 t€ | 22 t€ | 39 t€ | 47 t€ |
| Vastaavaa | 57 t€ | 72 t€ | 82 t€ | 86 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 45 t€ | 52 t€ | 62 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Valmiit tuotteet | 1 651 € | 2 184 € | 2 600 € | 2 117 € |
| Sijoitukset | 36 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 2 050 € | 2 246 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 352 € | 12 t€ | 17 t€ | 10 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 t€ | 31 t€ | 56 t€ | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 4 319 € | 6 637 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 52 € | 682 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 10 t€ | -25 t€ | -18 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 18 t€ | 3 973 € | 4 057 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 6 799 € | 8 688 € | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 567 € | -179 € | -180 € | -91 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | – | 0 € | 1 112 € |
| Palkat ja palkkiot | 64 t€ | -75 t€ | -108 t€ | -115 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 802 € | 6 953 € | 3 548 € | 11 t€ |
| Vastattavaa | 57 t€ | 72 t€ | 82 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 480 € | 2 480 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 888 € | 1 € | 125 € | 14 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 905 € | -1 086 € | -2 309 € | -1 855 € |
| Koneet ja kalusto | – | – | 0 € | 1 112 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | 0 € | -1 112 € | -371 € |
| Palvelujen ostot | 1 210 € | -3 707 € | -26 t€ | -13 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 534 € | -415 € | 483 € | 610 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 36 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Eläkekulut | 3 248 € | -2 660 € | -2 739 € | -1 988 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 690 € | 459 € | 192 € | 1 905 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Empire Design Oy kuuluu toimialaluokassa vaatteiden vähittäiskauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään suurempaan puoliskoon (252 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.