Opaja Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mikkeli, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 96,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 15 t€ ja tuloverot 3 059 €.
Mikkeli: 6 uutta yritystä 30 päivässä
- Taksi Liikkuu OyKutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
- VintageAarrekauppa OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Eloa Group OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Liikevaihdon muutos | – | – | -100,0 % | – | – | – |
| Käyttökate | 17 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | – | 411,1 % | – | – |
| Liikevoitto | 17 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | – | 411,1 % | – | – |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | 2 089 € | 12 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,5 % | 77,0 % | 76,2 % | 76,3 % | 95,9 % | 24,5 % |
| Quick ratio | 7,96 | 14,65 | 3,79 | 1,36 | 0,61 | 0,06 |
| Current ratio | 7,96 | 14,65 | 3,79 | 1,36 | 0,61 | 0,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | – | 2395,2 % | – | – |
| Oman pääoman tuotto | 2,0 % | 0,4 % | 2,3 % | 4,6 % | 3,6 % | 9,2 % |
| Taseen loppusumma | 682 t€ | 668 t€ | 673 t€ | 657 t€ | 506 t€ | 485 t€ |
| Oma pääoma | 658 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 501 t€ | 485 t€ | 119 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 26 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 22 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 35 t€ | 37 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -21 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -6 927 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -43 € | -11 t€ | -3 690 € | 2 364 € | -79 € | -8 493 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 5 024 € | 15 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 14 t€ |
| Tuloverot | 3 349 € | -2 935 € | -3 273 € | -5 819 € | -4 061 € | -2 738 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 2 089 € | 12 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 656 t€ | 629 t€ | 637 t€ | 628 t€ | 493 t€ | 464 t€ |
| Saamiset | 43 € | 3 959 € | 1 213 € | 7 641 € | 2 440 € | 237 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 26 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 13 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 682 t€ | 668 t€ | 673 t€ | 657 t€ | 506 t€ | 485 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € |
| Oma pääoma | 658 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 501 t€ | 485 t€ | 119 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 135 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 221 € | 2 665 € | 9 461 € | 21 t€ | 21 t€ | 366 t€ |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 153 t€ | 160 t€ | 156 t€ | 21 t€ | 366 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | – | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 35 t€ | 37 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -21 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -10 t€ | -6 927 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -43 € | -11 t€ | -3 690 € | 2 364 € | -79 € | -8 493 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 5 024 € | 15 t€ | 29 t€ | 21 t€ | 14 t€ |
| Tuloverot | 3 349 € | -2 935 € | -3 273 € | -5 819 € | -4 061 € | -2 738 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 2 089 € | 12 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 656 t€ | 629 t€ | 637 t€ | 628 t€ | 493 t€ | 464 t€ |
| Saamiset | 43 € | 3 959 € | 1 213 € | 7 641 € | 2 440 € | 237 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 26 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 21 t€ | 10 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 26 t€ | 39 t€ | 36 t€ | 29 t€ | 13 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 682 t€ | 668 t€ | 673 t€ | 657 t€ | 506 t€ | 485 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € | 2 511 € |
| Oma pääoma | 658 t€ | 515 t€ | 513 t€ | 501 t€ | 485 t€ | 119 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 21 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 135 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 221 € | 2 665 € | 9 461 € | 21 t€ | 21 t€ | 366 t€ |
| Vieras pääoma | 24 t€ | 153 t€ | 160 t€ | 156 t€ | 21 t€ | 366 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 479 t€ | 349 t€ | 349 t€ | 349 t€ | 349 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 13 t€ | 2 089 € | 12 t€ | 23 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -12 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 656 t€ | 629 t€ | 637 t€ | 628 t€ | 493 t€ | 464 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 43 € | 3 959 € | 1 213 € | 2 571 € | 2 440 € | 237 € |
| Vastattavaa | 682 t€ | 668 t€ | 673 t€ | 657 t€ | 506 t€ | 485 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 43 € | 15 € | 0 € | 0 € | 0 € | 3 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 290 € | 0 € | 0 € | 958 € | 2 453 € | 34 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | -5 548 € | -978 € | -79 € | -8 496 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 5 070 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 715 € | 2 665 € | 9 461 € | 20 t€ | 18 t€ | 333 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 43 € | 3 959 € | 1 213 € | 7 641 € | 2 440 € | 237 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 163 t€ | 161 t€ | 149 t€ | 126 t€ | 116 t€ | 105 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 0 € | 0 € | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 1 543 € | 1 859 € | 3 342 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 656 t€ | 629 t€ | 637 t€ | 628 t€ | 493 t€ | 464 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 217 € | 0 € | 0 € | 568 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 21 t€ | 151 t€ | 151 t€ | 135 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Opaja Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.