Moto-kuusaa kiinteistö Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 1 516 €; omavaraisuusaste 57,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 44 € ja tuloverot 9 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttökate | -1 128 € | 16 € |
| Liikevoitto | 1 516 € | 1 826 € |
| Tilikauden tulos | 46 € | 44 € |
| Omavaraisuusaste | 57,4 % | 53,0 % |
| Quick ratio | 0,98 | 1,23 |
| Current ratio | 0,98 | 1,23 |
| Oman pääoman tuotto | 0,2 % | 0,2 % |
| Taseen loppusumma | 45 t€ | 48 t€ |
| Oma pääoma | 26 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 536 € | 4 378 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 820 € | 5 615 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 644 € | 1 810 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 660 € | 1 979 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 516 € | 1 826 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 470 € | 1 782 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 46 € | 44 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 46 € | 44 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 41 t€ | 44 t€ |
| Saamiset | 0 € | 82 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 536 € | 4 378 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 3 536 € | 4 460 € |
| Vastaavaa | 45 t€ | 48 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 26 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 615 € | 3 615 € |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 23 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 820 € | 5 615 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 644 € | 1 810 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 660 € | 1 979 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 516 € | 1 826 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 470 € | 1 782 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 46 € | 44 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 46 € | 44 € |
| Pysyvät vastaavat | 41 t€ | 44 t€ |
| Saamiset | 0 € | 82 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 536 € | 4 378 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 3 536 € | 4 460 € |
| Vastaavaa | 45 t€ | 48 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 26 t€ | 26 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 615 € | 3 615 € |
| Vieras pääoma | 19 t€ | 23 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 40 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -24 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 82 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 48 t€ | 48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 46 € | 44 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 82 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 470 € | 1 782 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 41 t€ | 44 t€ |
| Vastattavaa | 45 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 15 t€ | 19 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 484 € | 1 979 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 644 € | 1 810 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 3 615 € | 3 615 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Moto-kuusaa kiinteistö Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.