Pielisen Kaluste Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Juuka, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 337 t€ ja liikevoitto -2 172 €; omavaraisuusaste 90,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 24 t€ ja tuloverot 4 826 €.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 337 t€ | 358 t€ | 414 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,9 % | -13,6 % | – |
| Käyttökate | -2 862 € | 11 t€ | 25 t€ |
| Käyttökate-% | -0,9 % | 3,1 % | 6,1 % |
| Liikevoitto | -2 172 € | 10 t€ | 24 t€ |
| Liikevoitto-% | -0,6 % | 2,9 % | 5,8 % |
| Tilikauden tulos | -2 157 € | 8 278 € | 19 t€ |
| Henkilöstökulut | -63 t€ | 55 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | 90,1 % | 93,7 % | 93,6 % |
| Quick ratio | 1,01 | 1,52 | 1,92 |
| Current ratio | 10,01 | 15,65 | 15,36 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,0 % | 3,2 % | 2,9 % |
| Oman pääoman tuotto | -1,4 % | 4,9 % | 11,0 % |
| Taseen loppusumma | 171 t€ | 181 t€ | 187 t€ |
| Oma pääoma | 154 t€ | 169 t€ | 175 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 182 € | 3 773 € | 2 699 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 337 t€ | 358 t€ | 414 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 980 € |
| Materiaalit ja palvelut | 189 t€ | -182 t€ | -205 t€ |
| Henkilöstökulut | 63 t€ | -55 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 690 € | -919 € | -1 226 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 86 t€ | -110 t€ | -124 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 172 € | 10 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -16 € | 20 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 157 € | 10 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -2 060 € | -4 826 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 157 € | 8 278 € | 19 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2 069 € | 2 758 € | 3 678 € |
| Vaihto-omaisuus | 152 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 13 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 182 € | 3 773 € | 2 699 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 169 t€ | 178 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 171 t€ | 181 t€ | 187 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 154 t€ | 169 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 337 t€ | 358 t€ | 414 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 2 980 € |
| Materiaalit ja palvelut | 189 t€ | -182 t€ | -205 t€ |
| Henkilöstökulut | 63 t€ | -55 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 690 € | -919 € | -1 226 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 86 t€ | -110 t€ | -124 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -2 172 € | 10 t€ | 24 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -16 € | 20 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 157 € | 10 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -2 060 € | -4 826 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 157 € | 8 278 € | 19 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2 069 € | 2 758 € | 3 678 € |
| Vaihto-omaisuus | 152 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 13 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 182 € | 3 773 € | 2 699 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 169 t€ | 178 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 171 t€ | 181 t€ | 187 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 154 t€ | 169 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 179 t€ | -179 t€ | -202 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 690 € | -919 € | -1 226 € |
| Eläkekulut | 10 t€ | -7 338 € | -5 039 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 783 € | 3 686 € | 2 029 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 2 069 € | 2 758 € | 3 678 € |
| Palkat ja palkkiot | 47 t€ | -48 t€ | -52 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 402 € | 19 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -2 157 € | 8 278 € | 19 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 5 710 € | -161 € | -5 461 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 10 t€ | 4 325 € | 4 756 € |
| Koneet ja kalusto | 2 069 € | 2 758 € | 3 678 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 62 € | 63 € | 13 € |
| Vastattavaa | 171 t€ | 181 t€ | 187 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 565 € | -2 745 € | -200 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 870 € | 5 962 € | 2 487 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 154 t€ | 159 t€ | 153 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 9 087 € | 326 € | -3 034 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 14 € |
| Valmiit tuotteet | 152 t€ | 161 t€ | 160 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 809 € | 3 809 € | 3 809 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 809 € | 3 809 € | 3 809 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 372 € | 7 051 € | 7 165 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 46 € | -43 € | -14 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 10 t€ | 9 666 € | 16 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pielisen Kaluste Oy kuuluu toimialaluokassa huonekalujen vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (89 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Juuka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta