FENIX CAPITAL AB on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 20 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 59,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 176 € ja tuloverot 1 835 €.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 20 t€ | 20 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | – |
| Käyttökate | 18 t€ | 18 t€ |
| Käyttökate-% | 85,9 % | 86,3 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | 10 t€ |
| Liikevoitto-% | 51,6 % | 49,4 % |
| Tilikauden tulos | 7 332 € | 6 591 € |
| Omavaraisuusaste | 59,0 % | 47,7 % |
| Quick ratio | 0,03 | 0,04 |
| Current ratio | 0,03 | 0,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 189,3 % | 259,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,2 % | 13,7 % |
| Taseen loppusumma | 94 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 56 t€ | 48 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 088 € | 1 015 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 20 t€ | 20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -7 003 € | -7 531 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -2 869 € | -2 796 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 361 € | -1 830 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 167 € | 8 244 € |
| Tuloverot | -1 835 € | -1 653 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 332 € | 6 591 € |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 93 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 0 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 088 € | 1 015 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 088 € | 1 015 € |
| Vastaavaa | 94 t€ | 101 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 56 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 39 t€ | 53 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 20 t€ | 20 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -7 003 € | -7 531 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -2 869 € | -2 796 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 10 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 361 € | -1 830 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 167 € | 8 244 € |
| Tuloverot | -1 835 € | -1 653 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 332 € | 6 591 € |
| Pysyvät vastaavat | 93 t€ | 100 t€ |
| Saamiset | 0 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 088 € | 1 015 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 088 € | 1 015 € |
| Vastaavaa | 94 t€ | 101 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 56 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 39 t€ | 53 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 93 t€ | 100 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 332 € | 6 591 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 128 € | 125 € |
| Vastattavaa | 94 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 517 € | 4 452 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 361 € | -1 830 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 21 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 39 t€ | 39 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -7 003 € | -7 531 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 93 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 27 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna FENIX CAPITAL AB kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.