Teho-Opisto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2024, liikevaihto oli 722 t€ ja liikevoitto 158 t€; omavaraisuusaste 88,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 169 t€ ja tuloverot 34 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 722 t€ | 518 t€ | 574 t€ | 508 t€ | 379 t€ | 329 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 39,4 % | -9,6 % | 12,8 % | 34,2 % | 15,3 % | – |
| Käyttökate | 161 t€ | 114 t€ | 159 t€ | 193 t€ | 107 t€ | 69 t€ |
| Käyttökate-% | 22,3 % | 22,0 % | 27,7 % | 38,0 % | 28,1 % | 21,0 % |
| Liikevoitto | 158 t€ | 110 t€ | 155 t€ | 188 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Liikevoitto-% | 21,9 % | 21,3 % | 27,0 % | 37,0 % | 26,8 % | 21,0 % |
| Tilikauden tulos | 128 t€ | 86 t€ | 123 t€ | 150 t€ | 82 t€ | 55 t€ |
| Henkilöstökulut | 281 t€ | 216 t€ | 238 t€ | 169 t€ | 127 t€ | 78 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,7 % | 29,1 % | 38,6 % | 81,1 % | 77,4 % | 58,1 % |
| Quick ratio | 5,99 | 1,15 | 0,84 | 2,10 | 2,04 | 1,72 |
| Current ratio | 5,99 | 1,15 | 0,84 | 2,10 | 2,04 | 1,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,3 % | 54,7 % | 8,4 % | 14,1 % | 13,1 % | 21,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 52,4 % | 74,0 % | 408,0 % | 48,8 % | 47,8 % | 56,9 % |
| Taseen loppusumma | 286 t€ | 602 t€ | 259 t€ | 523 t€ | 292 t€ | 232 t€ |
| Oma pääoma | 245 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 307 t€ | 171 t€ | 97 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 490 t€ | 136 t€ | 395 t€ | 228 t€ | 162 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 722 t€ | 518 t€ | 574 t€ | 508 t€ | 379 t€ | 329 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 56 t€ | 26 t€ | 40 t€ | 235 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -6 471 € | -2 021 € | -9 860 € | -1 211 € | -13 t€ | -2 680 € |
| Henkilöstökulut | -281 t€ | -216 t€ | -238 t€ | -169 t€ | -127 t€ | -78 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -2 804 € | -3 738 € | -3 652 € | -5 124 € | -4 995 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -289 t€ | -243 t€ | -193 t€ | -133 t€ | -126 t€ | -114 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 158 t€ | 110 t€ | 155 t€ | 188 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 304 € | 298 t€ | -468 € | -198 € | 656 € | 1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 160 t€ | 408 t€ | 155 t€ | 188 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | -32 t€ | -22 t€ | -31 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 128 t€ | 86 t€ | 123 t€ | 150 t€ | 82 t€ | 55 t€ |
Tase
| 30.6.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 41 t€ | 66 t€ | 70 t€ | 45 t€ | 0 € |
| Saamiset | 215 t€ | 70 t€ | 57 t€ | 58 t€ | 19 t€ | 69 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 490 t€ | 136 t€ | 395 t€ | 228 t€ | 162 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 247 t€ | 561 t€ | 193 t€ | 453 t€ | 247 t€ | 232 t€ |
| Vastaavaa | 286 t€ | 602 t€ | 259 t€ | 523 t€ | 292 t€ | 232 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Oma pääoma | 245 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 307 t€ | 171 t€ | 97 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 485 t€ | 229 t€ | 216 t€ | 121 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 41 t€ | 485 t€ | 229 t€ | 216 t€ | 121 t€ | 135 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 30.6.2024 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | 31.12.2019 | 31.12.2018 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 722 t€ | 518 t€ | 574 t€ | 508 t€ | 379 t€ | 329 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 15 t€ | 56 t€ | 26 t€ | 40 t€ | 235 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -6 471 € | -2 021 € | -9 860 € | -1 211 € | -13 t€ | -2 680 € |
| Henkilöstökulut | -281 t€ | -216 t€ | -238 t€ | -169 t€ | -127 t€ | -78 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -2 804 € | -3 738 € | -3 652 € | -5 124 € | -4 995 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -289 t€ | -243 t€ | -193 t€ | -133 t€ | -126 t€ | -114 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 158 t€ | 110 t€ | 155 t€ | 188 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 304 € | 298 t€ | -468 € | -198 € | 656 € | 1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 160 t€ | 408 t€ | 155 t€ | 188 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | -32 t€ | -22 t€ | -31 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 128 t€ | 86 t€ | 123 t€ | 150 t€ | 82 t€ | 55 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 41 t€ | 66 t€ | 70 t€ | 45 t€ | 0 € |
| Saamiset | 215 t€ | 70 t€ | 57 t€ | 58 t€ | 19 t€ | 69 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 33 t€ | 490 t€ | 136 t€ | 395 t€ | 228 t€ | 162 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 247 t€ | 561 t€ | 193 t€ | 453 t€ | 247 t€ | 232 t€ |
| Vastaavaa | 286 t€ | 602 t€ | 259 t€ | 523 t€ | 292 t€ | 232 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Oma pääoma | 245 t€ | 117 t€ | 30 t€ | 307 t€ | 171 t€ | 97 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 485 t€ | 229 t€ | 216 t€ | 121 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 41 t€ | 485 t€ | 229 t€ | 216 t€ | 121 t€ | 135 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 099 € | 26 t€ | 4 569 € | 16 t€ | 17 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 326 € | 275 € | 26 t€ | 275 € | 118 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -2 804 € | -3 738 € | -3 652 € | -5 124 € | -4 995 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 10 t€ | 202 t€ | 181 t€ | 144 t€ | 72 t€ | 65 t€ |
| Sijoitukset | 30 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 3 900 € | 3 900 € | 3 900 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 114 t€ | 28 t€ | -96 t€ | 155 t€ | 87 t€ | 39 t€ |
| Vastattavaa | 286 t€ | 602 t€ | 259 t€ | 523 t€ | 292 t€ | 232 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 177 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | – | – | 0 € | -52 t€ | -6 773 € | -65 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 25 € | 0 € | 0 € | 0 € | 1 003 € | 539 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 211 t€ | 66 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 19 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 20 t€ | 18 t€ | 16 t€ | 10 t€ | 13 t€ | 4 564 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 30 € | 20 t€ | 22 € | 22 € | 0 € | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 0 € | 210 t€ | 0 € | – | – | – |
| Konserniavustukset | 0 € | -300 t€ | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | -4 033 € | -2 021 € | -9 860 € | -1 211 € | -13 t€ | -1 947 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 17 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 57 t€ | 19 t€ | 39 t€ |
| Eläkekulut | -57 t€ | -39 t€ | -41 t€ | -28 t€ | -14 t€ | -11 t€ |
| Palvelujen ostot | -2 438 € | 0 € | – | – | 0 € | -733 € |
| Koneet ja kalusto | 8 411 € | 11 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 783 € | 29 t€ | 27 t€ | 45 t€ | 20 t€ | 54 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 3 900 € | 3 900 € | 3 900 € | 0 € | – | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 516 € | 299 t€ | 0 € | – | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 8 411 € | 11 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -4 743 € | -3 132 € | -3 906 € | -3 210 € | -2 128 € | -1 380 € |
| Palkat ja palkkiot | -219 t€ | -174 t€ | -193 t€ | -138 t€ | -111 t€ | -66 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 128 t€ | 86 t€ | 123 t€ | 150 t€ | 82 t€ | 55 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 30 t€ | 30 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 067 € | 17 t€ | 0 € | – | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -237 € | -1 064 € | -468 € | -198 € | -347 € | -538 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Teho-Opisto Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta ylimpään 10 %:iin (632 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 17-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.