KM Huoltopalvelut Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Savonlinna, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevoitto 140 t€; omavaraisuusaste 66,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 231 t€ ja tuloverot 47 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 1 126 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 4,6 % | 4,6 % | -21,9 % | 44,6 % | -11,1 % | – |
| Bruttotulos | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 984 t€ | 1,1 M€ |
| Käyttökate | 95 t€ | 240 t€ | 273 t€ | 518 t€ | 260 t€ | 372 t€ |
| Liikevoitto | 140 t€ | 199 t€ | 234 t€ | 482 t€ | 224 t€ | 350 t€ |
| Tilikauden tulos | 109 t€ | 158 t€ | 187 t€ | 382 t€ | 175 t€ | 277 t€ |
| Henkilöstökulut | -781 t€ | 668 t€ | 593 t€ | 690 t€ | 539 t€ | 566 t€ |
| Omavaraisuusaste | 66,1 % | 67,2 % | 65,4 % | 58,4 % | 55,3 % | 50,1 % |
| Quick ratio | 3,14 | 3,56 | 3,07 | 1,94 | 2,71 | 2,25 |
| Current ratio | 5,43 | 5,95 | 5,32 | 3,67 | 4,34 | 3,75 |
| Oman pääoman tuotto | 7,4 % | 10,7 % | 13,1 % | 29,1 % | 17,5 % | 31,3 % |
| Taseen loppusumma | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 883 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 664 t€ | 710 t€ | 321 t€ | 468 t€ | 527 t€ | 414 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 984 t€ | 1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 781 t€ | -668 t€ | -593 t€ | -690 t€ | -539 t€ | -566 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 46 t€ | -41 t€ | -39 t€ | -36 t€ | -36 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 249 t€ | -255 t€ | -246 t€ | -215 t€ | -185 t€ | -169 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 140 t€ | 199 t€ | 234 t€ | 482 t€ | 224 t€ | 350 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 697 € | -2 615 € | -3 717 € | -3 540 € | -4 363 € | -3 660 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 136 t€ | 196 t€ | 231 t€ | 478 t€ | 220 t€ | 346 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -39 t€ | -44 t€ | -96 t€ | -44 t€ | -69 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 109 t€ | 158 t€ | 187 t€ | 382 t€ | 175 t€ | 277 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 248 t€ | 243 t€ | 244 t€ | 242 t€ | 229 t€ | 196 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 832 t€ | 781 t€ | 819 t€ | 949 t€ | 596 t€ | 628 t€ |
| Saamiset | 476 t€ | 456 t€ | 792 t€ | 598 t€ | 464 t€ | 525 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 664 t€ | 710 t€ | 321 t€ | 468 t€ | 527 t€ | 414 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 883 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 390 t€ | 390 t€ | 390 t€ | 390 t€ | 446 t€ | 461 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 363 t€ | 327 t€ | 363 t€ | 549 t€ | 366 t€ | 418 t€ |
| Vieras pääoma | 753 t€ | 718 t€ | 753 t€ | 940 t€ | 812 t€ | 878 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 984 t€ | 1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 781 t€ | -668 t€ | -593 t€ | -690 t€ | -539 t€ | -566 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 46 t€ | -41 t€ | -39 t€ | -36 t€ | -36 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 249 t€ | -255 t€ | -246 t€ | -215 t€ | -185 t€ | -169 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 140 t€ | 199 t€ | 234 t€ | 482 t€ | 224 t€ | 350 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 697 € | -2 615 € | -3 717 € | -3 540 € | -4 363 € | -3 660 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 136 t€ | 196 t€ | 231 t€ | 478 t€ | 220 t€ | 346 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -39 t€ | -44 t€ | -96 t€ | -44 t€ | -69 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 109 t€ | 158 t€ | 187 t€ | 382 t€ | 175 t€ | 277 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 248 t€ | 243 t€ | 244 t€ | 242 t€ | 229 t€ | 196 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 832 t€ | 781 t€ | 819 t€ | 949 t€ | 596 t€ | 628 t€ |
| Saamiset | 476 t€ | 456 t€ | 792 t€ | 598 t€ | 464 t€ | 525 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 664 t€ | 710 t€ | 321 t€ | 468 t€ | 527 t€ | 414 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,0 M€ | 883 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 390 t€ | 390 t€ | 390 t€ | 390 t€ | 446 t€ | 461 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 363 t€ | 327 t€ | 363 t€ | 549 t€ | 366 t€ | 418 t€ |
| Vieras pääoma | 753 t€ | 718 t€ | 753 t€ | 940 t€ | 812 t€ | 878 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 72 t€ | 117 t€ | 116 t€ | 186 t€ | 120 t€ | 105 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 31 t€ | 6 178 € | 21 t€ | 74 t€ | 34 t€ | 11 t€ |
| Vastattavaa | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 15 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 476 t€ | 456 t€ | 792 t€ | 598 t€ | 464 t€ | 525 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 3 236 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 390 t€ | 390 t€ | 390 t€ | 390 t€ | 446 t€ | 446 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 969 € | 2 298 € | 1 028 € | 1 438 € | 1 841 € | 1 584 € |
| Valmiit tuotteet | 800 t€ | 775 t€ | 798 t€ | 875 t€ | 563 t€ | 616 t€ |
| Koneet ja kalusto | 105 t€ | 89 t€ | 79 t€ | 71 t€ | 73 t€ | 28 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 932 t€ | 827 t€ | 604 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 163 t€ | 113 t€ | 164 t€ | 201 t€ | 135 t€ | 115 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 642 t€ | -551 t€ | -486 t€ | -567 t€ | -440 t€ | -482 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 445 t€ | 385 t€ | 727 t€ | 567 t€ | 449 t€ | 518 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 109 t€ | 158 t€ | 187 t€ | 382 t€ | 175 t€ | 277 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 665 € | -4 913 € | -4 745 € | -4 977 € | -6 205 € | -5 244 € |
| Eläkekulut | 112 t€ | -94 t€ | -85 t€ | -99 t€ | -80 t€ | -67 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 27 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -23 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 31 t€ | 71 t€ | 64 t€ | 27 t€ | 15 t€ | 6 306 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 143 t€ | 154 t€ | 165 t€ | 171 t€ | 155 t€ | 167 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 248 t€ | 243 t€ | 244 t€ | 242 t€ | 229 t€ | 196 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 10 t€ | 10 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 46 t€ | -41 t€ | -39 t€ | -36 t€ | -36 t€ | -22 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 128 t€ | 97 t€ | 82 t€ | 163 t€ | 101 t€ | 187 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna KM Huoltopalvelut Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Savonlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta