OrtoKukk Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 108 t€ ja liikevoitto 1 077 €; omavaraisuusaste 94,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 19 t€ ja tuloverot 3 787 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 108 t€ | 154 t€ | 154 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -30,0 % | 0,4 % | – |
| Käyttökate | -52 € | 20 t€ | 26 t€ |
| Käyttökate-% | -0,0 % | 12,8 % | 17,0 % |
| Liikevoitto | 1 077 € | 18 t€ | 26 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,0 % | 11,9 % | 17,0 % |
| Tilikauden tulos | 807 € | 15 t€ | 21 t€ |
| Henkilöstökulut | -18 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Omavaraisuusaste | 94,2 % | 95,5 % | 94,5 % |
| Quick ratio | 15,50 | 20,49 | 17,44 |
| Current ratio | 15,50 | 20,49 | 17,44 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,6 % | 3,7 % | 4,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,0 % | 12,1 % | 18,1 % |
| Taseen loppusumma | 86 t€ | 126 t€ | 122 t€ |
| Oma pääoma | 81 t€ | 120 t€ | 115 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 100 t€ | 99 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 108 t€ | 154 t€ | 154 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 5 189 € | -2 537 € | -2 446 € |
| Henkilöstökulut | 18 t€ | -27 t€ | -27 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 129 € | -1 505 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -105 t€ | -98 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 077 € | 18 t€ | 26 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 113 € | -34 € | -51 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 964 € | 18 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 157 € | -3 721 € | -5 243 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 807 € | 15 t€ | 21 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 9 130 € | 10 t€ | 5 743 € |
| Saamiset | 13 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 100 t€ | 99 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 77 t€ | 116 t€ | 116 t€ |
| Vastaavaa | 86 t€ | 126 t€ | 122 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 81 t€ | 120 t€ | 115 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 966 € | 5 649 € | 6 645 € |
| Vieras pääoma | 4 966 € | 5 649 € | 6 645 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 108 t€ | 154 t€ | 154 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 5 189 € | -2 537 € | -2 446 € |
| Henkilöstökulut | 18 t€ | -27 t€ | -27 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 129 € | -1 505 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -105 t€ | -98 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 077 € | 18 t€ | 26 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 113 € | -34 € | -51 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 964 € | 18 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 157 € | -3 721 € | -5 243 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 807 € | 15 t€ | 21 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 9 130 € | 10 t€ | 5 743 € |
| Saamiset | 13 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 100 t€ | 99 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 77 t€ | 116 t€ | 116 t€ |
| Vastaavaa | 86 t€ | 126 t€ | 122 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 81 t€ | 120 t€ | 115 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 966 € | 5 649 € | 6 645 € |
| Vieras pääoma | 4 966 € | 5 649 € | 6 645 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 807 € | 15 t€ | 21 t€ |
| Koneet ja kalusto | 3 386 € | 4 515 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 5 743 € | 5 743 € | 5 743 € |
| Eläkekulut | 8 181 € | -9 328 € | -9 874 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 9 363 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 554 € | 1 556 € | 3 295 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 640 € | 11 t€ | 1 713 € |
| Vastattavaa | 86 t€ | 126 t€ | 122 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 412 € | 3 208 € | 3 282 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 532 € | 5 300 € | 6 032 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 113 € | -34 € | -51 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 885 € | 68 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 19 € | 0 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 78 t€ | 103 t€ | 92 t€ |
| Sijoitukset | 5 743 € | 5 743 € | 5 743 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 129 € | -1 505 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 386 € | 4 515 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 2 990 € | -2 096 € | -2 446 € |
| Ostot tilikauden aikana | 2 199 € | -441 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 471 € | -1 310 € | -1 473 € |
| Palkat ja palkkiot | 8 000 € | -16 t€ | -15 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna OrtoKukk Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut pienempään puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.