Boiler Machines Finland Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2010. Yritys on selvitystilassa 27.9.2026 alkaen. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto -1 547 €; omavaraisuusaste 98,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 321 € ja tuloverot 1 064 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: selvitystila 29.10.2026.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -1 547 € | -1 568 € | -1 737 € | -1 536 € |
| Liikevoitto | -1 547 € | -1 568 € | -1 737 € | -1 536 € |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | -934 € | 3 585 € | 23 € |
| Omavaraisuusaste | 98,3 % | 99,5 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 30,97 | 43,50 | – | 1929,14 |
| Current ratio | 30,97 | 43,50 | – | 1929,14 |
| Oman pääoman tuotto | 12,1 % | -0,9 % | 3,1 % | 0,0 % |
| Taseen loppusumma | 112 t€ | 107 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Oma pääoma | 110 t€ | 106 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 23 t€ | 29 t€ | 98 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 547 € | -1 568 € | -1 737 € | -1 536 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 547 € | -1 568 € | -1 737 € | -1 536 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -18 t€ | 1 170 € | 6 413 € | 1 420 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | -398 € | 4 676 € | -116 € |
| Tuloverot | 2 976 € | -536 € | -1 091 € | 139 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | -934 € | 3 585 € | 23 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 54 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 756 € | 9 066 € | 2 036 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 23 t€ | 29 t€ | 98 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58 t€ | 23 t€ | 38 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 112 t€ | 107 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 110 t€ | 106 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 885 € | 536 € | 0 € | 52 € |
| Vieras pääoma | 1 885 € | 536 € | 0 € | 52 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 547 € | -1 568 € | -1 737 € | -1 536 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 547 € | -1 568 € | -1 737 € | -1 536 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -18 t€ | 1 170 € | 6 413 € | 1 420 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 16 t€ | -398 € | 4 676 € | -116 € |
| Tuloverot | 2 976 € | -536 € | -1 091 € | 139 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | -934 € | 3 585 € | 23 € |
| Pysyvät vastaavat | 54 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 756 € | 9 066 € | 2 036 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 23 t€ | 29 t€ | 98 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58 t€ | 23 t€ | 38 t€ | 100 t€ |
| Vastaavaa | 112 t€ | 107 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 110 t€ | 106 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 885 € | 536 € | 0 € | 52 € |
| Vieras pääoma | 1 885 € | 536 € | 0 € | 52 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 13 t€ | -934 € | 3 585 € | 23 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -1 360 € | -3 110 € | -784 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 54 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 52 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 8 314 € | 1 571 € |
| Vastattavaa | 112 t€ | 107 t€ | 117 t€ | 124 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 56 € | 521 € | 1 917 € | 1 420 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 885 € | 536 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 18 t€ | 0 € | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 379 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 756 € | 9 066 € | 2 036 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 94 t€ | 105 t€ | 111 t€ | 122 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 750 € | 756 € | 751 € | 465 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 17 t€ | 3 760 € | 5 280 € | 0 € |
| Sijoitukset | 54 t€ | 83 t€ | 79 t€ | 24 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Boiler Machines Finland Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muiden yleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden valmistus pienempään puoliskoon (121 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 70 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Selvitystila