Jatumi Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 839 t€ ja liikevoitto 19 t€; omavaraisuusaste 27,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 700 €.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 839 t€ | 741 t€ | 664 t€ | 700 t€ | 594 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 13,3 % | 11,5 % | -5,1 % | 17,9 % | – |
| Käyttökate | -4 436 € | 49 t€ | 25 t€ | 50 t€ | 56 t€ |
| Käyttökate-% | -0,5 % | 6,6 % | 3,8 % | 7,2 % | 9,4 % |
| Liikevoitto | 19 t€ | 17 t€ | 10 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,3 % | 2,3 % | 1,5 % | 3,1 % | 4,0 % |
| Tilikauden tulos | 12 t€ | 11 t€ | -12 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Henkilöstökulut | -387 t€ | 343 t€ | 260 t€ | 276 t€ | 270 t€ |
| Omavaraisuusaste | 27,8 % | 24,8 % | 34,4 % | 63,2 % | 66,7 % |
| Quick ratio | 1,12 | 1,14 | 1,07 | 1,86 | 1,29 |
| Current ratio | 1,12 | 1,14 | 1,07 | 1,86 | 1,29 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,1 % | 25,7 % | 15,9 % | 10,2 % | 10,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,6 % | 17,6 % | -21,3 % | 12,1 % | 12,5 % |
| Taseen loppusumma | 199 t€ | 253 t€ | 161 t€ | 194 t€ | 184 t€ |
| Oma pääoma | 55 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 123 t€ | 123 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 49 t€ | 33 t€ | 45 t€ | 24 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 839 t€ | 741 t€ | 664 t€ | 700 t€ | 594 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 20 € | 330 € | 2 101 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 326 t€ | -269 t€ | -297 t€ | -292 t€ | -194 t€ |
| Henkilöstökulut | 387 t€ | -343 t€ | -260 t€ | -276 t€ | -270 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -31 t€ | -15 t€ | -28 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -80 t€ | -83 t€ | -84 t€ | -74 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 17 t€ | 10 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 868 € | -4 026 € | -20 t€ | -10 € | -109 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 13 t€ | -9 897 € | 22 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 2 620 € | -2 264 € | -1 902 € | -6 830 € | -8 028 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 11 t€ | -12 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 73 t€ | 97 t€ | 48 t€ | 61 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 108 t€ | 80 t€ | 88 t€ | 55 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 49 t€ | 33 t€ | 45 t€ | 24 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 125 t€ | 156 t€ | 113 t€ | 132 t€ | 79 t€ |
| Vastaavaa | 199 t€ | 253 t€ | 161 t€ | 194 t€ | 184 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 55 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 123 t€ | 123 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 54 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 112 t€ | 137 t€ | 106 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 143 t€ | 190 t€ | 106 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 839 t€ | 741 t€ | 664 t€ | 700 t€ | 594 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 20 € | 330 € | 2 101 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 326 t€ | -269 t€ | -297 t€ | -292 t€ | -194 t€ |
| Henkilöstökulut | 387 t€ | -343 t€ | -260 t€ | -276 t€ | -270 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 23 t€ | -31 t€ | -15 t€ | -28 t€ | -32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 83 t€ | -80 t€ | -83 t€ | -84 t€ | -74 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 19 t€ | 17 t€ | 10 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 868 € | -4 026 € | -20 t€ | -10 € | -109 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 15 t€ | 13 t€ | -9 897 € | 22 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 2 620 € | -2 264 € | -1 902 € | -6 830 € | -8 028 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 t€ | 11 t€ | -12 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 73 t€ | 97 t€ | 48 t€ | 61 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 108 t€ | 80 t€ | 88 t€ | 55 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 49 t€ | 33 t€ | 45 t€ | 24 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 125 t€ | 156 t€ | 113 t€ | 132 t€ | 79 t€ |
| Vastaavaa | 199 t€ | 253 t€ | 161 t€ | 194 t€ | 184 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 55 t€ | 63 t€ | 55 t€ | 123 t€ | 123 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 54 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 112 t€ | 137 t€ | 106 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 143 t€ | 190 t€ | 106 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 9 000 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 12 t€ | 11 t€ | -12 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Koneet ja kalusto | 70 t€ | 94 t€ | 45 t€ | 58 t€ | 93 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -20 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 57 t€ | -54 t€ | -39 t€ | -43 t€ | -38 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 2 415 € | 1 384 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 615 € | 36 t€ | 36 t€ | 23 t€ | 6 492 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 419 € | 24 t€ | 22 t€ | 20 t€ | 4 036 € |
| Vastattavaa | 199 t€ | 253 t€ | 161 t€ | 194 t€ | 184 t€ |
| Liikearvo | – | – | – | 0 € | 9 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 52 t€ | 48 t€ | 20 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 76 t€ | 82 t€ | 56 t€ | 63 t€ | 44 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 921 € | -4 033 € | -14 € | -11 € | -119 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 20 t€ | 23 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 30 t€ | 49 t€ | 15 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 85 t€ | 108 t€ | 80 t€ | 88 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € | 4 822 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 40 t€ | 49 t€ | 65 t€ | 105 t€ | 105 t€ |
| Sijoitukset | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 23 t€ | -31 t€ | -15 t€ | -28 t€ | -32 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 70 t€ | 94 t€ | 45 t€ | 58 t€ | 93 t€ |
| Palvelujen ostot | 579 € | -2 521 € | -27 t€ | -158 € | -350 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 32 t€ | 54 t€ | 0 € | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 326 t€ | -266 t€ | -270 t€ | -292 t€ | -194 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 53 € | 7 € | 4 € | 1 € | 10 € |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -15 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 317 t€ | -278 t€ | -209 t€ | -221 t€ | -217 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jatumi Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.