Puusepänliike Ikäheimonen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Joroinen, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 90 t€ ja liikevoitto -4 621 €; omavaraisuusaste 77,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 850 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 90 t€ | 84 t€ | 148 t€ | 140 t€ | 91 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,6 % | -43,2 % | 5,6 % | 54,4 % | – |
| Käyttökate | -6 793 € | -8 120 € | 18 t€ | 19 t€ | 705 € |
| Käyttökate-% | -7,6 % | -9,6 % | 12,2 % | 13,3 % | 0,8 % |
| Liikevoitto | -4 621 € | -11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | -2 821 € |
| Liikevoitto-% | -5,1 % | -13,1 % | 9,6 % | 11,4 % | -3,1 % |
| Tilikauden tulos | -4 623 € | -11 t€ | 9 268 € | 16 t€ | -2 904 € |
| Henkilöstökulut | -37 t€ | 39 t€ | 44 t€ | 47 t€ | 44 t€ |
| Omavaraisuusaste | 77,7 % | 85,1 % | 89,8 % | 81,0 % | 89,7 % |
| Quick ratio | 1,90 | 3,63 | 5,88 | 3,45 | 2,73 |
| Current ratio | 3,55 | 5,11 | 7,47 | 4,34 | 5,64 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,8 % | 6,4 % | 3,4 % | 6,1 % | 2,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -18,9 % | -35,5 % | 21,1 % | 43,8 % | -12,9 % |
| Taseen loppusumma | 31 t€ | 36 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 24 t€ | 31 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 23 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 195 € | 11 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 3 447 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 90 t€ | 84 t€ | 148 t€ | 140 t€ | 91 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 26 t€ | -22 t€ | -52 t€ | -45 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | -39 t€ | -44 t€ | -47 t€ | -44 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 171 € | -2 895 € | -3 860 € | -2 645 € | -3 526 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 621 € | -11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | -2 821 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | 38 € | -72 € | -30 € | -82 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -4 623 € | -11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | -2 904 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -4 964 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -4 623 € | -11 t€ | 9 268 € | 16 t€ | -2 904 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 514 € | 8 685 € | 12 t€ | 7 934 € | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 8 044 € | 7 942 € | 7 568 € | 7 478 € |
| Saamiset | 6 161 € | 8 623 € | 6 304 € | 1 426 € | 3 597 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 195 € | 11 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 3 447 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 28 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Vastaavaa | 31 t€ | 36 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 24 t€ | 31 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 038 € | 5 402 € | 4 992 € | 8 531 € | 2 577 € |
| Vieras pääoma | 7 038 € | 5 402 € | 4 992 € | 8 531 € | 2 577 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 90 t€ | 84 t€ | 148 t€ | 140 t€ | 91 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 26 t€ | -22 t€ | -52 t€ | -45 t€ | -16 t€ |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | -39 t€ | -44 t€ | -47 t€ | -44 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 171 € | -2 895 € | -3 860 € | -2 645 € | -3 526 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -30 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -4 621 € | -11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | -2 821 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 € | 38 € | -72 € | -30 € | -82 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -4 623 € | -11 t€ | 14 t€ | 16 t€ | -2 904 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -4 964 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -4 623 € | -11 t€ | 9 268 € | 16 t€ | -2 904 € |
| Pysyvät vastaavat | 6 514 € | 8 685 € | 12 t€ | 7 934 € | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 8 044 € | 7 942 € | 7 568 € | 7 478 € |
| Saamiset | 6 161 € | 8 623 € | 6 304 € | 1 426 € | 3 597 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 195 € | 11 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 3 447 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 25 t€ | 28 t€ | 37 t€ | 37 t€ | 15 t€ |
| Vastaavaa | 31 t€ | 36 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 24 t€ | 31 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 038 € | 5 402 € | 4 992 € | 8 531 € | 2 577 € |
| Vieras pääoma | 7 038 € | 5 402 € | 4 992 € | 8 531 € | 2 577 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 117 € | 1 119 € | 57 € | 773 € | 90 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 948 € | 3 662 € | 3 332 € | 796 € | 1 268 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 171 € | -2 895 € | -3 860 € | -2 645 € | -3 526 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 27 t€ | 39 t€ | 32 t€ | 18 t€ | 23 t€ |
| Vastattavaa | 31 t€ | 36 t€ | 49 t€ | 45 t€ | 25 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 38 € | 4 € | 2 € | 9 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 161 € | 8 623 € | 6 304 € | 1 426 € | 3 597 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 110 € | 2 558 € | 2 546 € | 2 971 € | 424 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 130 € | 130 € | 130 € | 130 € | 130 € |
| Ostot tilikauden aikana | 29 t€ | -21 t€ | -52 t€ | -44 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 016 € | 4 831 € | 1 513 € | 500 € | 1 192 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -3 574 € | 102 € | 374 € | 90 € | 310 € |
| Eläkekulut | 5 872 € | -5 717 € | -5 493 € | -5 993 € | -8 095 € |
| Palvelujen ostot | 292 € | -925 € | -752 € | -1 446 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 6 514 € | 8 685 € | 12 t€ | 7 934 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 811 € | 1 725 € | 2 389 € | 4 787 € | 2 063 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 514 € | 8 685 € | 12 t€ | 7 934 € | 11 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 667 € | -553 € | -830 € | -464 € | -979 € |
| Palkat ja palkkiot | 30 t€ | -33 t€ | -38 t€ | -40 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 67 € | 0 € | 1 329 € | 0 € | 1 008 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -4 623 € | -11 t€ | 9 268 € | 16 t€ | -2 904 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 12 t€ | 8 044 € | 7 942 € | 7 568 € | 7 478 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | 0 € | -76 € | -33 € | -92 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Puusepänliike Ikäheimonen Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon rakennuspuusepäntuotteiden valmistus pienempään puoliskoon (137 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.