Endicum Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevaihto oli 108 t€ ja liikevoitto 51 t€; omavaraisuusaste 93,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 52 t€ ja tuloverot 11 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 108 t€ | 71 t€ | 13 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 52,5 % | 448,8 % | – |
| Käyttökate | 71 t€ | 25 t€ | -1 434 € |
| Käyttökate-% | 65,5 % | 35,8 % | -11,1 % |
| Liikevoitto | 51 t€ | 14 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto-% | 46,9 % | 19,6 % | -122,1 % |
| Tilikauden tulos | 48 t€ | 9 158 € | -14 t€ |
| Henkilöstökulut | 428 € | 453 € | 1 156 € |
| Omavaraisuusaste | 93,4 % | 97,2 % | 99,7 % |
| Quick ratio | 8,92 | 23,71 | 160,37 |
| Current ratio | 8,92 | 23,71 | 185,21 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,0 % | 3,9 % | 2,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 34,6 % | 9,3 % | -15,0 % |
| Taseen loppusumma | 148 t€ | 101 t€ | 96 t€ |
| Oma pääoma | 138 t€ | 98 t€ | 96 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 t€ | 45 t€ | 39 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 108 t€ | 71 t€ | 13 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 875 € |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -6 975 € | -312 € |
| Henkilöstökulut | -428 € | -453 € | -1 156 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -20 t€ | -11 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -37 t€ | -38 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 51 t€ | 14 t€ | -16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 594 € | -4 754 € | 1 426 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 52 t€ | 9 158 € | -14 t€ |
| Tuloverot | -4 488 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 9 158 € | -14 t€ |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 34 t€ | 43 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 7 102 € |
| Saamiset | 12 t€ | 6 230 € | 6 463 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 t€ | 45 t€ | 39 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 66 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 148 t€ | 101 t€ | 96 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 138 t€ | 98 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 780 € | 2 799 € | 286 € |
| Vieras pääoma | 9 780 € | 2 799 € | 286 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 108 t€ | 71 t€ | 13 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 1 875 € |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -6 975 € | -312 € |
| Henkilöstökulut | -428 € | -453 € | -1 156 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -20 t€ | -11 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -37 t€ | -38 t€ | -15 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 51 t€ | 14 t€ | -16 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 594 € | -4 754 € | 1 426 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 52 t€ | 9 158 € | -14 t€ |
| Tuloverot | -4 488 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 9 158 € | -14 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 61 t€ | 34 t€ | 43 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 7 102 € |
| Saamiset | 12 t€ | 6 230 € | 6 463 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 58 t€ | 45 t€ | 39 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 87 t€ | 66 t€ | 53 t€ |
| Vastaavaa | 148 t€ | 101 t€ | 96 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 138 t€ | 98 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 780 € | 2 799 € | 286 € |
| Vieras pääoma | 9 780 € | 2 799 € | 286 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 30 € | 30 € | 15 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 614 € | 1 929 € | 286 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 88 t€ | 86 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 678 € | 870 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 6 200 € | 6 448 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -71 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 48 t€ | 9 158 € | -14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 6 230 € | 6 463 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -954 € | -6 066 € | -11 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 61 t€ | 34 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 488 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 148 t€ | 101 t€ | 96 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 548 € | 1 312 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -428 € | -453 € | -334 € |
| Koneet ja kalusto | 61 t€ | 34 t€ | 43 t€ |
| Muut arvopaperit | 17 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 17 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Muu vaihto-omaisuus | – | 0 € | 7 102 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -20 t€ | -11 t€ | -14 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -74 € | -312 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -6 829 € | 0 € |
| Eläkekulut | – | 0 € | -822 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 1 437 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Endicum Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi suurempaan puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 3,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.