Turun Rakennuspalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 855 t€ ja liikevoitto 4 588 €; omavaraisuusaste 41,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 151 €.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 855 t€ | 1,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -15,5 % | – |
| Käyttökate | -16 t€ | 18 t€ |
| Käyttökate-% | -1,9 % | 1,8 % |
| Liikevoitto | 4 588 € | 46 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,5 % | 4,5 % |
| Tilikauden tulos | -3 860 € | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -450 t€ | -567 t€ |
| Omavaraisuusaste | 41,6 % | 42,9 % |
| Quick ratio | 0,41 | 0,55 |
| Current ratio | 0,41 | 0,55 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,9 % | 12,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -4,6 % | 27,5 % |
| Taseen loppusumma | 204 t€ | 225 t€ |
| Oma pääoma | 85 t€ | 96 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 28 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 855 t€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 986 € |
| Materiaalit ja palvelut | 238 t€ | 247 t€ |
| Henkilöstökulut | 450 t€ | 567 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | 28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 142 t€ | 128 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 588 € | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 448 € | 12 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 860 € | 34 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 7 151 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 860 € | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 155 t€ | 175 t€ |
| Saamiset | 36 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 28 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 48 t€ | 50 t€ |
| Vastaavaa | 204 t€ | 225 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 85 t€ | 96 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 525 € | 37 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 117 t€ | 91 t€ |
| Vieras pääoma | 119 t€ | 128 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 855 t€ | 1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 1 986 € |
| Materiaalit ja palvelut | 238 t€ | 247 t€ |
| Henkilöstökulut | 450 t€ | 567 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | 28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 142 t€ | 128 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 588 € | 46 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 448 € | 12 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 860 € | 34 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 7 151 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 860 € | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 155 t€ | 175 t€ |
| Saamiset | 36 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 28 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 48 t€ | 50 t€ |
| Vastaavaa | 204 t€ | 225 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 85 t€ | 96 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1 525 € | 37 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 117 t€ | 91 t€ |
| Vieras pääoma | 119 t€ | 128 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -3 860 € | 27 t€ |
| Koneet ja kalusto | 62 t€ | 83 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 30 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 92 t€ | 92 t€ |
| Eläkekulut | 72 t€ | 89 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 35 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 10 t€ | 4 904 € |
| Vastattavaa | 204 t€ | 225 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 42 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 4 114 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 456 € | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 700 € | 5 700 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 35 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 36 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 13 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 86 t€ | 67 t€ |
| Sijoitukset | 92 t€ | 92 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Vuokraoikeudet | 1 232 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 21 t€ | 28 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 63 t€ | 83 t€ |
| Palvelujen ostot | 4 867 € | 2 307 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1 525 € | 7 225 € |
| Ostot tilikauden aikana | 233 t€ | 244 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 6 € |
| Muut henkilösivukulut | 26 t€ | 28 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 352 t€ | 450 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Turun Rakennuspalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta suurempaan puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.