AVA Pro Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 6 417 € ja liikevoitto -3 624 €; omavaraisuusaste 88,8 %.
Liikevaihto 20266 417 €+71 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-3 624 €-56,5 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos55 t€käyttökate -5 078 €
Omavaraisuusaste88,8 %quick ratio 6,59
Toiminut17 vrekisteröity 25.8.2009
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6 417 € | 3 745 € | 7 763 € |
| Liikevaihdon muutos | 71,4 % | -51,8 % | – |
| Käyttökate | -5 078 € | 474 € | -1 060 € |
| Käyttökate-% | -79,1 % | 12,7 % | -13,7 % |
| Liikevoitto | -3 624 € | -1 464 € | -3 644 € |
| Liikevoitto-% | -56,5 % | -39,1 % | -46,9 % |
| Tilikauden tulos | 55 t€ | 14 t€ | 5 192 € |
| Omavaraisuusaste | 88,8 % | 94,0 % | 89,9 % |
| Quick ratio | 6,59 | 9,09 | 4,84 |
| Current ratio | 6,59 | 9,09 | 4,84 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 259,4 % | 140,7 % | 107,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 41,7 % | 17,0 % | 7,0 % |
| Taseen loppusumma | 149 t€ | 88 t€ | 83 t€ |
| Oma pääoma | 132 t€ | 83 t€ | 74 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6 417 € | 3 745 € | 7 763 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 652 € | 6 807 € | 4 239 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 454 € | -1 938 € | -2 584 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -10 t€ | -13 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 624 € | -1 464 € | -3 644 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 85 € | -10 € | 36 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 709 € | -1 474 € | -3 608 € |
| Tuloverot | 14 t€ | -2 746 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 55 t€ | 14 t€ | 5 192 € |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 40 t€ | 42 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 36 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 110 t€ | 48 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 149 t€ | 88 t€ | 83 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 132 t€ | 83 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 5 269 € | 8 367 € |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 5 269 € | 8 367 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 6 417 € | 3 745 € | 7 763 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 6 652 € | 6 807 € | 4 239 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 454 € | -1 938 € | -2 584 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 15 t€ | -10 t€ | -13 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 624 € | -1 464 € | -3 644 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 85 € | -10 € | 36 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 709 € | -1 474 € | -3 608 € |
| Tuloverot | 14 t€ | -2 746 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 55 t€ | 14 t€ | 5 192 € |
| Pysyvät vastaavat | 39 t€ | 40 t€ | 42 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 36 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 110 t€ | 48 t€ | 40 t€ |
| Vastaavaa | 149 t€ | 88 t€ | 83 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 132 t€ | 83 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 5 269 € | 8 367 € |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 5 269 € | 8 367 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 55 t€ | 14 t€ | 5 192 € |
| Koneet ja kalusto | 4 361 € | 5 814 € | 7 752 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 7 650 € | 7 650 € | 7 650 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 6 535 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 355 € | 2 771 € | 6 934 € |
| Vastattavaa | 149 t€ | 88 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 2 746 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 221 € | 7 998 € | 6 333 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 91 € | -18 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 877 € | 2 523 € | 1 832 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 85 t€ | 36 t€ | 26 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 74 t€ | 66 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 366 € | 2 371 € | 2 366 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 5 755 € | 5 755 € | 5 755 € |
| Sijoitukset | 29 t€ | 29 t€ | 29 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 454 € | -1 938 € | -2 584 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 10 t€ | 12 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 77 t€ | 23 t€ | 10 t€ |
| Konserniavustukset | -72 t€ | 18 t€ | 8 800 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 8 € | 36 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.