Susannas Nail Supply Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 333 t€ ja liikevoitto 37 t€; omavaraisuusaste 81,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 191 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 333 t€ | 375 t€ | 345 t€ | 262 t€ | 224 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,4 % | 8,9 % | 31,6 % | 17,1 % | – |
| Käyttökate | 37 t€ | 25 t€ | 22 t€ | 24 t€ | -1 861 € |
| Käyttökate-% | 11,0 % | 6,7 % | 6,4 % | 9,1 % | -0,8 % |
| Liikevoitto | 37 t€ | 37 t€ | 17 t€ | 17 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,2 % | 9,9 % | 4,8 % | 6,3 % | -5,4 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | 29 t€ | 14 t€ | 11 t€ | -14 t€ |
| Henkilöstökulut | -65 t€ | -142 t€ | 78 t€ | 30 t€ | 2 063 € |
| Omavaraisuusaste | 81,0 % | 60,4 % | 44,8 % | 38,0 % | 35,2 % |
| Quick ratio | 1,43 | 0,83 | 1,08 | 0,93 | 0,74 |
| Current ratio | 1,49 | 0,84 | 1,09 | 0,96 | 0,77 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,6 % | 21,1 % | 33,1 % | 49,1 % | 55,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 19,3 % | 23,6 % | 14,8 % | 14,4 % | -20,7 % |
| Taseen loppusumma | 185 t€ | 200 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 191 t€ |
| Oma pääoma | 150 t€ | 121 t€ | 93 t€ | 79 t€ | 67 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 333 t€ | 375 t€ | 345 t€ | 262 t€ | 224 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 141 t€ | 71 t€ | -113 t€ | -102 t€ | -130 t€ |
| Henkilöstökulut | 65 t€ | 142 t€ | -78 t€ | -30 t€ | -2 063 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 660 € | 12 t€ | -5 505 € | -7 340 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 89 t€ | 113 t€ | -131 t€ | -105 t€ | -94 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 37 t€ | 17 t€ | 17 t€ | -12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 155 € | 1 219 € | -2 291 € | -1 628 € | -1 801 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 36 t€ | 14 t€ | 15 t€ | -14 t€ |
| Tuloverot | 7 156 € | 7 385 € | -671 € | -3 516 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 29 t€ | 14 t€ | 11 t€ | -14 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 133 t€ | 134 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 128 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 000 € | 980 € | 980 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Saamiset | 22 t€ | 38 t€ | 59 t€ | 49 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 52 t€ | 67 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 185 t€ | 200 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 191 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 150 t€ | 121 t€ | 93 t€ | 79 t€ | 67 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 29 t€ | 37 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 92 t€ | 83 t€ |
| Vieras pääoma | 35 t€ | 79 t€ | 114 t€ | 129 t€ | 124 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 333 t€ | 375 t€ | 345 t€ | 262 t€ | 224 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 141 t€ | 71 t€ | -113 t€ | -102 t€ | -130 t€ |
| Henkilöstökulut | 65 t€ | 142 t€ | -78 t€ | -30 t€ | -2 063 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 660 € | 12 t€ | -5 505 € | -7 340 € | -10 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 89 t€ | 113 t€ | -131 t€ | -105 t€ | -94 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 37 t€ | 17 t€ | 17 t€ | -12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 155 € | 1 219 € | -2 291 € | -1 628 € | -1 801 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 36 t€ | 14 t€ | 15 t€ | -14 t€ |
| Tuloverot | 7 156 € | 7 385 € | -671 € | -3 516 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 29 t€ | 14 t€ | 11 t€ | -14 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 133 t€ | 134 t€ | 114 t€ | 120 t€ | 128 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 000 € | 980 € | 980 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Saamiset | 22 t€ | 38 t€ | 59 t€ | 49 t€ | 45 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 52 t€ | 67 t€ | 92 t€ | 88 t€ | 64 t€ |
| Vastaavaa | 185 t€ | 200 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 191 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 150 t€ | 121 t€ | 93 t€ | 79 t€ | 67 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 29 t€ | 37 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 79 t€ | 85 t€ | 92 t€ | 83 t€ |
| Vieras pääoma | 35 t€ | 79 t€ | 114 t€ | 129 t€ | 124 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | 0 € | 18 t€ | 22 t€ | 26 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 119 t€ | 90 t€ | 76 t€ | 65 t€ | 79 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 53 t€ | 116 t€ | -63 t€ | -26 t€ | -1 228 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 13 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 22 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 413 € | 34 t€ | 36 t€ | 64 t€ | 46 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 9 637 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 490 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 35 t€ | 36 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 660 € | 12 t€ | -5 505 € | -7 340 € | -10 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 468 € | 1 677 € | 2 970 € | 147 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 20 t€ | 36 t€ | 57 t€ | 47 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 22 t€ | 30 t€ | 39 t€ | 21 t€ | 23 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 2 121 € | 4 099 € | -2 601 € | -41 € | -475 € |
| Vastattavaa | 185 t€ | 200 t€ | 207 t€ | 207 t€ | 191 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 14 t€ | -26 t€ | -9 205 € | -14 t€ | -23 t€ |
| Eläkekulut | 9 771 € | 22 t€ | -12 t€ | -3 578 € | -359 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 782 € | 22 t€ | 41 t€ | 24 t€ | 22 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 155 € | 1 219 € | -2 291 € | -1 629 € | -1 801 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 2 000 € | 980 € | 980 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Sijoitukset | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ |
| Palvelujen ostot | 128 t€ | 97 t€ | -103 t€ | -88 t€ | -106 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | 29 t€ | 14 t€ | 11 t€ | -14 t€ |
| Pitkäaikaiset siirtosaamiset | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € | 1 900 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 020 € | 0 € | -1 020 € | 0 € | -1 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 641 € | 641 € |
| Pitkäaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 1 600 € | 1 600 € | 1 600 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 410 € | 15 t€ | 9 778 € | 1 423 € | 2 484 € |
| Koneet ja kalusto | 35 t€ | 36 t€ | 17 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 5 430 € | 12 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 490 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Susannas Nail Supply Oy kuuluu toimialaluokassa kauneudenhoitopalvelut ylimpään neljännekseen (336 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 7 253 €, 5,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta