Pudasjärven LVI- JA RAUTATARVIKE OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pudasjärvi, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,8 M€ ja liikevoitto -70 t€; omavaraisuusaste 47,1 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 174 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Perhe- Ja Sos.palv Ja Oys-psyk (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,1 % | -9,7 % | 39,8 % | -1,2 % | – |
| Käyttökate | -43 t€ | 120 t€ | 85 t€ | 99 t€ | 112 t€ |
| Käyttökate-% | -2,4 % | 5,9 % | 3,7 % | 6,1 % | 6,9 % |
| Liikevoitto | -70 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 70 t€ | 89 t€ |
| Liikevoitto-% | -3,9 % | 4,3 % | 1,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| Tilikauden tulos | -78 t€ | 62 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 66 t€ |
| Henkilöstökulut | 593 t€ | 646 t€ | 642 t€ | 485 t€ | 491 t€ |
| Omavaraisuusaste | 47,1 % | 62,9 % | 47,5 % | 51,6 % | 52,4 % |
| Quick ratio | 0,77 | 0,73 | 0,68 | 0,78 | 1,01 |
| Current ratio | 1,78 | 2,34 | 1,85 | 1,95 | 3,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,8 % | 14,7 % | 23,1 % | 27,6 % | 25,7 % |
| Oman pääoman tuotto | -19,6 % | 12,4 % | 6,2 % | 10,4 % | 14,3 % |
| Taseen loppusumma | 840 t€ | 804 t€ | 995 t€ | 921 t€ | 884 t€ |
| Oma pääoma | 396 t€ | 506 t€ | 473 t€ | 476 t€ | 463 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 235 € | 1 758 € | 5 226 € | 3 341 € | 89 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 16 t€ | 7 110 € | 6 440 € | 6 785 € |
| Materiaalit ja palvelut | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -816 t€ | -849 t€ |
| Henkilöstökulut | -593 t€ | -646 t€ | -642 t€ | -485 t€ | -491 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -27 t€ | -33 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -24 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -245 t€ | -237 t€ | -275 t€ | -222 t€ | -189 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -70 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 70 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 751 € | -8 413 € | -5 835 € | -8 523 € | -6 495 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -77 t€ | 79 t€ | 37 t€ | 62 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | -353 € | -16 t€ | -7 620 € | -12 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -78 t€ | 62 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 66 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 249 t€ | 270 t€ | 301 t€ | 269 t€ | 96 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 336 t€ | 369 t€ | 439 t€ | 391 t€ | 539 t€ |
| Saamiset | 252 t€ | 164 t€ | 251 t€ | 258 t€ | 160 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 235 € | 1 758 € | 5 226 € | 3 341 € | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 591 t€ | 535 t€ | 694 t€ | 652 t€ | 789 t€ |
| Vastaavaa | 840 t€ | 804 t€ | 995 t€ | 921 t€ | 884 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Oma pääoma | 396 t€ | 506 t€ | 473 t€ | 476 t€ | 463 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 113 t€ | 70 t€ | 147 t€ | 111 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 331 t€ | 229 t€ | 375 t€ | 335 t€ | 247 t€ |
| Vieras pääoma | 444 t€ | 299 t€ | 522 t€ | 446 t€ | 421 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,3 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 16 t€ | 7 110 € | 6 440 € | 6 785 € |
| Materiaalit ja palvelut | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -816 t€ | -849 t€ |
| Henkilöstökulut | -593 t€ | -646 t€ | -642 t€ | -485 t€ | -491 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -27 t€ | -33 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -24 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -245 t€ | -237 t€ | -275 t€ | -222 t€ | -189 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -70 t€ | 87 t€ | 43 t€ | 70 t€ | 89 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 751 € | -8 413 € | -5 835 € | -8 523 € | -6 495 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -77 t€ | 79 t€ | 37 t€ | 62 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | -353 € | -16 t€ | -7 620 € | -12 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -78 t€ | 62 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 66 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 249 t€ | 270 t€ | 301 t€ | 269 t€ | 96 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 336 t€ | 369 t€ | 439 t€ | 391 t€ | 539 t€ |
| Saamiset | 252 t€ | 164 t€ | 251 t€ | 258 t€ | 160 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 235 € | 1 758 € | 5 226 € | 3 341 € | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 591 t€ | 535 t€ | 694 t€ | 652 t€ | 789 t€ |
| Vastaavaa | 840 t€ | 804 t€ | 995 t€ | 921 t€ | 884 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Oma pääoma | 396 t€ | 506 t€ | 473 t€ | 476 t€ | 463 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 113 t€ | 70 t€ | 147 t€ | 111 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 331 t€ | 229 t€ | 375 t€ | 335 t€ | 247 t€ |
| Vieras pääoma | 444 t€ | 299 t€ | 522 t€ | 446 t€ | 421 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 370 t€ | 339 t€ | 339 t€ | 322 t€ | 292 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 221 t€ | 248 t€ | 279 t€ | 246 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 18 t€ | 53 t€ | 66 t€ | 71 t€ |
| Sijoitukset | 28 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -479 t€ | -523 t€ | -533 t€ | -386 t€ | -398 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 1 989 € |
| Keskeneräiset tuotteet | 20 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 189 t€ |
| Vastattavaa | 840 t€ | 804 t€ | 995 t€ | 921 t€ | 884 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -33 t€ | -71 t€ | 48 t€ | 22 t€ | 29 t€ |
| Koneet ja kalusto | 58 t€ | 77 t€ | 101 t€ | 60 t€ | 71 t€ |
| Palvelujen ostot | -1 926 € | 0 € | -40 € | 0 € | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 242 t€ | 161 t€ | 236 t€ | 258 t€ | 151 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 115 t€ | 36 t€ | 123 t€ | 112 t€ | 63 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 10 t€ | 3 740 € | 15 t€ | 0 € | 7 033 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 28 t€ | 22 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 263 € | 0 € | – | 0 € | 530 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 80 t€ | 79 t€ | 91 t€ | 77 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 252 t€ | 164 t€ | 251 t€ | 258 t€ | 160 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 163 t€ | 170 t€ | 178 t€ | 186 t€ | 1 200 € |
| Ylikurssirahasto | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 109 t€ | 96 t€ | 108 t€ | 80 t€ | 46 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -28 t€ | -28 t€ | -15 t€ | -30 t€ | -29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -78 t€ | 62 t€ | 29 t€ | 50 t€ | 66 t€ |
| Valmiit tuotteet | 316 t€ | 349 t€ | 420 t€ | 372 t€ | 350 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 25 € | 43 € | 3 € | 89 € | 80 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -7 775 € | -8 456 € | -5 839 € | -8 612 € | -6 576 € |
| Ostot tilikauden aikana | -980 t€ | -980 t€ | -1,3 M€ | -837 t€ | -860 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -27 t€ | -33 t€ | -42 t€ | -29 t€ | -24 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 113 t€ | 70 t€ | 147 t€ | 111 t€ | 175 t€ |
| Eläkekulut | -86 t€ | -95 t€ | -94 t€ | -69 t€ | -64 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Pudasjärvi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta