Evemet Kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mänttä-Vilppula, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 44 t€; omavaraisuusaste 95,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 43 t€ ja tuloverot 8 602 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 1,3 % | 10,3 % | – |
| Bruttotulos | 97 t€ | 96 t€ | 87 t€ |
| Käyttökate | 39 t€ | 51 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto | 44 t€ | 45 t€ | 36 t€ |
| Tilikauden tulos | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,0 % | 95,0 % | 91,6 % |
| Quick ratio | 7,79 | 5,84 | 2,50 |
| Current ratio | 7,79 | 5,84 | 2,50 |
| Oman pääoman tuotto | 18,5 % | 17,0 % | 14,9 % |
| Taseen loppusumma | 238 t€ | 210 t€ | 197 t€ |
| Oma pääoma | 226 t€ | 200 t€ | 180 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 97 t€ | 96 t€ | 87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 226 € | -5 683 € | -6 195 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | -45 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 45 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 365 € | -2 091 € | -2 187 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 43 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 9 518 € | -8 845 € | -6 714 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 145 t€ | 149 t€ | 155 t€ |
| Saamiset | 2 227 € | 2 861 € | 6 254 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 93 t€ | 61 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 238 t€ | 210 t€ | 197 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 226 t€ | 200 t€ | 180 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 10 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 10 t€ | 17 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 97 t€ | 96 t€ | 87 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 226 € | -5 683 € | -6 195 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | -45 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 44 t€ | 45 t€ | 36 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -7 365 € | -2 091 € | -2 187 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 43 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 9 518 € | -8 845 € | -6 714 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 145 t€ | 149 t€ | 155 t€ |
| Saamiset | 2 227 € | 2 861 € | 6 254 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 89 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 93 t€ | 61 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 238 t€ | 210 t€ | 197 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 226 t€ | 200 t€ | 180 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 10 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 10 t€ | 17 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 66 t€ | 71 t€ | 77 t€ |
| Sijoitukset | 73 t€ | 72 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 520 € | 2 446 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 606 € | 2 648 € | 2 107 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 181 t€ | 163 t€ | 150 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 708 € | 415 € | 798 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -4 526 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 505 € | 5 698 € | 7 056 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 5 456 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 42 t€ | 34 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 227 € | 2 861 € | 6 254 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 079 € | -2 394 € | -2 538 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 72 t€ | 78 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 805 € | 2 068 € | 304 € |
| Vastattavaa | 238 t€ | 210 t€ | 197 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 918 € | 303 € | 351 € |
| Koneet ja kalusto | 700 € | 934 € | 1 245 € |
| Muut arvopaperit | 2 009 € | 25 t€ | 21 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 2 009 € | 25 t€ | 21 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 226 € | -5 683 € | -6 195 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 5 495 € | 5 495 € | 5 495 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 7 047 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 73 t€ | 72 t€ | 72 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Evemet Kiinteistöt Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 2,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.