Teräs- ja puurakenneasennus Laakso Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Somero, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 58 t€ ja liikevoitto 41 t€; omavaraisuusaste 93,1 %.
Liikevaihto 202658 t€+28 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto41 t€70,7 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos31 t€käyttökate 39 t€
Omavaraisuusaste93,1 %quick ratio 12,25
Toiminut18 vrekisteröity 22.4.2008
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 58 t€ | 45 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 28,5 % | 214,2 % | -52,2 % | – |
| Käyttökate | 39 t€ | 32 t€ | 1 789 € | 15 t€ |
| Käyttökate-% | 66,1 % | 70,6 % | 12,4 % | 50,6 % |
| Liikevoitto | 41 t€ | 29 t€ | -1 647 € | 11 t€ |
| Liikevoitto-% | 70,7 % | 63,9 % | -11,4 % | 37,6 % |
| Tilikauden tulos | 31 t€ | 25 t€ | -1 868 € | 8 898 € |
| Henkilöstökulut | -3 376 € | 3 307 € | 3 198 € | 3 087 € |
| Omavaraisuusaste | 93,1 % | 97,8 % | 99,3 % | 98,2 % |
| Quick ratio | 12,25 | 37,44 | 111,49 | 42,18 |
| Current ratio | 12,25 | 37,44 | 111,49 | 42,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,7 % | 8,6 % | 8,0 % | 10,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,0 % | 14,1 % | -1,1 % | 5,1 % |
| Taseen loppusumma | 208 t€ | 180 t€ | 165 t€ | 179 t€ |
| Oma pääoma | 193 t€ | 176 t€ | 164 t€ | 176 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 171 t€ | 135 t€ | 124 t€ | 138 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 58 t€ | 45 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 864 € | -921 € | -755 € | -2 259 € |
| Henkilöstökulut | 3 376 € | -3 307 € | -3 198 € | -3 087 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 715 € | -3 043 € | -3 437 € | -3 915 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 102 € | -9 114 € | -8 705 € | -9 601 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 41 t€ | 29 t€ | -1 647 € | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 323 € | -249 € | -221 € | -190 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 41 t€ | 29 t€ | -1 868 € | 11 t€ |
| Tuloverot | 9 949 € | -3 861 € | 0 € | -2 282 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 25 t€ | -1 868 € | 8 898 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 5 542 € | 11 t€ | 4 258 € | 1 127 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 171 t€ | 135 t€ | 124 t€ | 138 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 177 t€ | 146 t€ | 128 t€ | 139 t€ |
| Vastaavaa | 208 t€ | 180 t€ | 165 t€ | 179 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 193 t€ | 176 t€ | 164 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 3 903 € | 1 151 € | 3 294 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 3 903 € | 1 151 € | 3 294 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 58 t€ | 45 t€ | 14 t€ | 30 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 864 € | -921 € | -755 € | -2 259 € |
| Henkilöstökulut | 3 376 € | -3 307 € | -3 198 € | -3 087 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 715 € | -3 043 € | -3 437 € | -3 915 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 102 € | -9 114 € | -8 705 € | -9 601 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 41 t€ | 29 t€ | -1 647 € | 11 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 323 € | -249 € | -221 € | -190 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 41 t€ | 29 t€ | -1 868 € | 11 t€ |
| Tuloverot | 9 949 € | -3 861 € | 0 € | -2 282 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 31 t€ | 25 t€ | -1 868 € | 8 898 € |
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 5 542 € | 11 t€ | 4 258 € | 1 127 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 171 t€ | 135 t€ | 124 t€ | 138 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 177 t€ | 146 t€ | 128 t€ | 139 t€ |
| Vastaavaa | 208 t€ | 180 t€ | 165 t€ | 179 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 193 t€ | 176 t€ | 164 t€ | 176 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 3 903 € | 1 151 € | 3 294 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 3 903 € | 1 151 € | 3 294 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 30 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 4 112 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 3 903 € | 1 151 € | 3 294 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 141 t€ | 130 t€ | 145 t€ | 146 t€ |
| Muut erittelemättömät rahastot | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 355 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 542 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 2 864 € | -921 € | -755 € | -2 259 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 31 t€ | 25 t€ | -1 868 € | 8 898 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 542 € | 11 t€ | 4 258 € | 1 127 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 323 € | -249 € | -221 € | -190 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 34 t€ | 37 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 147 € | 1 127 € |
| Vastattavaa | 208 t€ | 180 t€ | 165 t€ | 179 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 992 € | -985 € | -970 € | -947 € |
| Koneet ja kalusto | 1 437 € | 1 916 € | 2 555 € | 3 407 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 715 € | -3 043 € | -3 437 € | -3 915 € |
| Eläkekulut | 2 384 € | -2 322 € | -2 227 € | -2 140 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Vuokraoikeudet | – | – | 0 € | -2 780 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.