Silmälääkäripalvelut Pöllönen & Timgren Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 460 t€ ja liikevoitto 34 t€; omavaraisuusaste 96,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 84 t€ ja tuloverot 17 t€.
Turku: 44 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 460 t€ | 486 t€ | 459 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,4 % | 5,9 % | – |
| Käyttökate | 21 t€ | 76 t€ | 56 t€ |
| Käyttökate-% | 4,5 % | 15,7 % | 12,2 % |
| Liikevoitto | 34 t€ | 75 t€ | 55 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,4 % | 15,5 % | 11,9 % |
| Tilikauden tulos | 39 t€ | 25 t€ | 40 t€ |
| Henkilöstökulut | -311 t€ | 300 t€ | 300 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,5 % | 95,9 % | 97,1 % |
| Quick ratio | 8,69 | 8,20 | 9,45 |
| Current ratio | 8,69 | 8,20 | 9,45 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2,8 % | 3,0 % | 2,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,2 % | 7,3 % | 11,6 % |
| Taseen loppusumma | 365 t€ | 358 t€ | 356 t€ |
| Oma pääoma | 352 t€ | 343 t€ | 346 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 94 t€ | 72 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 460 t€ | 486 t€ | 459 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 486 € |
| Henkilöstökulut | 311 t€ | -300 t€ | -300 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -740 € | -986 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -109 t€ | -104 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 75 t€ | 55 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -14 t€ | -34 t€ | -4 118 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 48 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 8 831 € | -17 t€ | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 25 t€ | 40 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 260 t€ | 245 t€ | 268 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 94 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 105 t€ | 113 t€ | 88 t€ |
| Vastaavaa | 365 t€ | 358 t€ | 356 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 352 t€ | 343 t€ | 346 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 717 € | 717 € | 950 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 14 t€ | 9 262 € |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 15 t€ | 10 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 460 t€ | 486 t€ | 459 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 0 € | 486 € |
| Henkilöstökulut | 311 t€ | -300 t€ | -300 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 14 t€ | -740 € | -986 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -109 t€ | -104 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 75 t€ | 55 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -14 t€ | -34 t€ | -4 118 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 48 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
| Tuloverot | 8 831 € | -17 t€ | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 25 t€ | 40 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 260 t€ | 245 t€ | 268 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 94 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 105 t€ | 113 t€ | 88 t€ |
| Vastaavaa | 365 t€ | 358 t€ | 356 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 352 t€ | 343 t€ | 346 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 717 € | 717 € | 950 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 14 t€ | 9 262 € |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 15 t€ | 10 t€ |
| Sijoitukset | 219 t€ | 242 t€ | 265 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 € | 6 100 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 517 € | 8 075 € | 7 700 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 307 t€ | 313 t€ | 300 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 14 t€ | 13 t€ | 5 919 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 9 486 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 39 t€ | 25 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 20 t€ | 15 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 616 € | -100 € | -2 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 41 t€ | 2 219 € | 2 959 € |
| Palkat ja palkkiot | 217 t€ | -212 t€ | -218 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 506 € | 5 713 € | 1 562 € |
| Vastattavaa | 365 t€ | 358 t€ | 356 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 142 € | 124 € | 16 € |
| Muut henkilösivukulut | 9 290 € | -6 542 € | -29 t€ |
| Koneet ja kalusto | 41 t€ | 2 219 € | 2 959 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 1 618 € | -42 t€ | -12 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 14 t€ | -740 € | -986 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 219 t€ | 242 t€ | 265 t€ |
| Eläkekulut | 84 t€ | -82 t€ | -53 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 17 t€ | 8 493 € | 7 576 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 717 € | 717 € | 950 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Silmälääkäripalvelut Pöllönen & Timgren Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.