Vidis Finland Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 49 t€ ja liikevoitto -126 t€; omavaraisuusaste 7,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 89 t€ ja tuloverot 18 t€.
Jyväskylä: 31 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 49 t€ | 6 076 € | 965 € | 0 € | 0 € | 1 450 € |
| Liikevaihdon muutos | 709,3 % | 529,6 % | – | – | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -152 t€ | -4 986 € | -6 441 € | -4 657 € | -1 222 € | 552 € |
| Käyttökate-% | -308,8 % | -82,1 % | -667,4 % | – | – | 38,0 % |
| Liikevoitto | -126 t€ | -40 t€ | -6 441 € | -4 657 € | -1 222 € | 552 € |
| Liikevoitto-% | -255,8 % | -654,0 % | -667,4 % | – | – | 38,0 % |
| Tilikauden tulos | -262 t€ | 49 t€ | 51 t€ | -11 t€ | 188 € | 465 € |
| Henkilöstökulut | -339 € | 6 661 € | 956 € | 0 € | – | – |
| Omavaraisuusaste | 7,9 % | 6,2 % | 4,9 % | 3,8 % | 1,6 % | 2,2 % |
| Quick ratio | 14,28 | 6,98 | 20,16 | 31,92 | – | – |
| Current ratio | 14,28 | 6,98 | 20,16 | 31,92 | – | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5588,8 % | 51610,3 % | 285157,8 % | – | – | 3448,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -111,1 % | 23,7 % | 35,8 % | -11,7 % | 8,1 % | 41,1 % |
| Taseen loppusumma | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 146 t€ | 51 t€ |
| Oma pääoma | 236 t€ | 206 t€ | 143 t€ | 92 t€ | 2 319 € | 1 130 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 569 t€ | 82 t€ | 207 t€ | 179 t€ | 7 645 € | 9 198 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 49 t€ | 6 076 € | 965 € | 0 € | 0 € | 1 450 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 200 € | 23 t€ | 90 € | 0 € | 0 € | 348 € |
| Materiaalit ja palvelut | 29 t€ | -1 435 € | 0 € | – | – | – |
| Henkilöstökulut | 339 € | -6 661 € | -956 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | -35 t€ | 0 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 120 t€ | -25 t€ | -6 540 € | -4 657 € | -1 222 € | -1 246 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -126 t€ | -40 t€ | -6 441 € | -4 657 € | -1 222 € | 552 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 126 t€ | 93 t€ | 73 t€ | -3 189 € | 1 410 € | -87 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -252 t€ | 53 t€ | 67 t€ | -7 846 € | 188 € | 465 € |
| Tuloverot | 10 t€ | -3 983 € | -16 t€ | -2 839 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -262 t€ | 49 t€ | 51 t€ | -11 t€ | 188 € | 465 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ | 2,0 M€ | 138 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 127 t€ | 336 t€ | 353 t€ | 231 t€ | 433 € | 1 440 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 569 t€ | 82 t€ | 207 t€ | 179 t€ | 7 645 € | 9 198 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 696 t€ | 418 t€ | 560 t€ | 410 t€ | 8 078 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 146 t€ | 51 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 236 t€ | 206 t€ | 143 t€ | 92 t€ | 2 319 € | 1 130 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 144 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 60 t€ | 28 t€ | 13 t€ | 0 € | – |
| Vieras pääoma | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 144 t€ | 50 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (56)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 49 t€ | 6 076 € | 965 € | 0 € | 0 € | 1 450 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 200 € | 23 t€ | 90 € | 0 € | 0 € | 348 € |
| Materiaalit ja palvelut | 29 t€ | -1 435 € | 0 € | – | – | – |
| Henkilöstökulut | 339 € | -6 661 € | -956 € | 0 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | -35 t€ | 0 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 120 t€ | -25 t€ | -6 540 € | -4 657 € | -1 222 € | -1 246 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -126 t€ | -40 t€ | -6 441 € | -4 657 € | -1 222 € | 552 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 126 t€ | 93 t€ | 73 t€ | -3 189 € | 1 410 € | -87 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -252 t€ | 53 t€ | 67 t€ | -7 846 € | 188 € | 465 € |
| Tuloverot | 10 t€ | -3 983 € | -16 t€ | -2 839 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -262 t€ | 49 t€ | 51 t€ | -11 t€ | 188 € | 465 € |
| Pysyvät vastaavat | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,3 M€ | 2,0 M€ | 138 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 127 t€ | 336 t€ | 353 t€ | 231 t€ | 433 € | 1 440 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 569 t€ | 82 t€ | 207 t€ | 179 t€ | 7 645 € | 9 198 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 696 t€ | 418 t€ | 560 t€ | 410 t€ | 8 078 € | 11 t€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 146 t€ | 51 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 236 t€ | 206 t€ | 143 t€ | 92 t€ | 2 319 € | 1 130 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 144 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 60 t€ | 28 t€ | 13 t€ | 0 € | – |
| Vieras pääoma | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 144 t€ | 50 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 15 t€ | 15 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 315 t€ | 0 € | 0 € | -22 t€ | 0 € | – |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 321 t€ | 21 t€ | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -262 t€ | 49 t€ | 51 t€ | -11 t€ | 188 € | 465 € |
| Koneet ja kalusto | 78 t€ | 104 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 95 t€ | 107 t€ | 0 € | – | – | – |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -6 306 € | -46 t€ | -2 183 € | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,8 M€ | 2,3 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 117 t€ | 40 t€ |
| Eläkekulut | 0 € | -66 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 50 t€ | 275 t€ | 334 t€ | 220 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 29 t€ | 29 t€ | 18 t€ | 10 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 3,0 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,4 M€ | 146 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 15 t€ | 640 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 28 t€ | 37 t€ | 51 t€ | 19 t€ | 0 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 t€ | -9 018 € | -8 742 € | -19 t€ | 0 € | -87 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 20 t€ | 4 122 € | 298 € | 0 € | 0 € | 1 240 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 10 t€ | 27 t€ | 13 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 28 t€ | 28 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 37 t€ | 34 t€ | 38 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 99 t€ | 308 t€ | 353 t€ | 231 t€ | 433 € | 1 440 € |
| Pitkäaikaiset myyntisaamiset | 28 t€ | 28 t€ | 0 € | – | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 72 t€ | 31 t€ | -14 t€ | -3 681 € | -3 870 € | -4 334 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 30 € | 0 € | 438 € | 498 € | 433 € | 200 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 173 t€ | 71 t€ | 77 t€ | 20 t€ | 1 410 € | 0 € |
| Sijoitukset | 2,2 M€ | 2,8 M€ | 2,3 M€ | 2,0 M€ | 138 t€ | 40 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 26 t€ | -35 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pääomalainat | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 78 t€ | 104 t€ | 0 € | – | – | – |
| Palvelujen ostot | 26 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 150 t€ | 150 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 144 t€ | 50 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2 891 € | -1 435 € | 0 € | – | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 339 € | -491 € | 0 € | – | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -6 104 € | -956 € | 0 € | – | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 394 t€ | 550 t€ | 332 t€ | 100 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vidis Finland Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 4,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.