Firaho Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2025, liikevaihto oli 18 t€ ja liikevoitto 25 €; omavaraisuusaste 14,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 5 059 €.
Espoo: 118 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 6 120 € |
| Liikevaihdon muutos | 6,1 % | 7,5 % | 51,3 % | 1,1 % | 70,6 % | – |
| Käyttökate | 25 € | 54 t€ | -45 € | -1 928 € | -2 099 € | -4 740 € |
| Käyttökate-% | 0,1 % | 312,9 % | -0,3 % | -18,3 % | -20,1 % | -77,5 % |
| Liikevoitto | 25 € | 54 t€ | -45 € | -1 928 € | -2 099 € | -4 740 € |
| Liikevoitto-% | 0,1 % | 312,9 % | -0,3 % | -18,3 % | -20,1 % | -77,5 % |
| Tilikauden tulos | 1 750 € | 47 t€ | -9 783 € | -1 733 € | -1 960 € | -4 752 € |
| Omavaraisuusaste | 14,6 % | 14,4 % | -8,5 % | -4,3 % | -3,5 % | -2,0 % |
| Quick ratio | 0,03 | 0,02 | 0,04 | 0,05 | 0,02 | 0,01 |
| Current ratio | 0,03 | 0,02 | 0,04 | 0,05 | 0,02 | 0,01 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1043,5 % | 1067,4 % | 1265,1 % | 1384,4 % | 1220,2 % | 1958,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 5,4 % | 151,3 % | – | – | – | – |
| Taseen loppusumma | 223 t€ | 214 t€ | 187 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 117 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 31 t€ | -16 t€ | -6 060 € | -4 327 € | -2 367 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 654 € | 2 842 € | 4 798 € | 1 669 € | 1 318 € | 872 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 6 120 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 416 t€ | 0 € | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -9 934 € | -9 677 € | -8 306 € | -5 829 € | -5 777 € | -5 157 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -8 275 € | -370 t€ | -7 717 € | -6 659 € | -6 762 € | -5 704 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 € | 54 t€ | -45 € | -1 928 € | -2 099 € | -4 740 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -40 € | 0 € | -9 738 € | 195 € | 139 € | -12 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -15 € | 54 t€ | -9 783 € | -1 733 € | -1 960 € | -4 752 € |
| Tuloverot | 1 765 € | -7 064 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 750 € | 47 t€ | -9 783 € | -1 733 € | -1 960 € | -4 752 € |
Tase
| 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 217 t€ | 211 t€ | 180 t€ | 133 t€ | 121 t€ | 117 t€ |
| Saamiset | 65 € | 588 € | 2 227 € | 5 244 € | 1 039 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 654 € | 2 842 € | 4 798 € | 1 669 € | 1 318 € | 872 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 719 € | 3 430 € | 7 026 € | 6 912 € | 2 357 € | 872 € |
| Vastaavaa | 223 t€ | 214 t€ | 187 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 117 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 31 t€ | -16 t€ | -6 060 € | -4 327 € | -2 367 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 9 350 € | 9 350 € | 7 850 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 172 t€ | 165 t€ | 184 t€ | 137 t€ | 118 t€ | 112 t€ |
| Vieras pääoma | 190 t€ | 183 t€ | 203 t€ | 146 t€ | 127 t€ | 120 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.1.2025 | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | 31.1.2021 | 31.1.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 6 120 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 416 t€ | 0 € | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -9 934 € | -9 677 € | -8 306 € | -5 829 € | -5 777 € | -5 157 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -8 275 € | -370 t€ | -7 717 € | -6 659 € | -6 762 € | -5 704 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 € | 54 t€ | -45 € | -1 928 € | -2 099 € | -4 740 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -40 € | 0 € | -9 738 € | 195 € | 139 € | -12 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -15 € | 54 t€ | -9 783 € | -1 733 € | -1 960 € | -4 752 € |
| Tuloverot | 1 765 € | -7 064 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 750 € | 47 t€ | -9 783 € | -1 733 € | -1 960 € | -4 752 € |
| Pysyvät vastaavat | 217 t€ | 211 t€ | 180 t€ | 133 t€ | 121 t€ | 117 t€ |
| Saamiset | 65 € | 588 € | 2 227 € | 5 244 € | 1 039 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 5 654 € | 2 842 € | 4 798 € | 1 669 € | 1 318 € | 872 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 719 € | 3 430 € | 7 026 € | 6 912 € | 2 357 € | 872 € |
| Vastaavaa | 223 t€ | 214 t€ | 187 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 117 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 31 t€ | -16 t€ | -6 060 € | -4 327 € | -2 367 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 9 350 € | 9 350 € | 7 850 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 172 t€ | 165 t€ | 184 t€ | 137 t€ | 118 t€ | 112 t€ |
| Vieras pääoma | 190 t€ | 183 t€ | 203 t€ | 146 t€ | 127 t€ | 120 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 45 € | 1 339 € | 261 € | 38 € | 262 € | 36 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | 0 € | -10 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 608 € | 0 € | – | – |
| Sijoitukset | 217 t€ | 211 t€ | 180 t€ | 133 t€ | 121 t€ | 117 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 28 t€ | -18 t€ | -8 560 € | -6 827 € | -4 867 € | -115 € |
| Vastattavaa | 223 t€ | 214 t€ | 187 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 117 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 18 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 9 350 € | 9 350 € | 7 850 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 286 € | 195 € | 139 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 65 € | 588 € | 2 227 € | 5 244 € | 1 039 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 € | 7 064 € | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | -9 934 € | -9 677 € | -8 306 € | -5 829 € | -5 777 € | -5 157 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 608 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 172 t€ | 157 t€ | 184 t€ | 137 t€ | 118 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 65 € | 588 € | 1 620 € | 5 244 € | 1 039 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 217 t€ | 211 t€ | 180 t€ | 133 t€ | 121 t€ | 117 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 750 € | 47 t€ | -9 783 € | -1 733 € | -1 960 € | -4 752 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -40 € | 0 € | – | – | 0 € | -12 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Firaho Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.