Kuusankosken Lääkärikeskuksen kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 30.11.2025, liikevaihto oli 268 t€ ja liikevoitto 9 362 €; omavaraisuusaste 62,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 20 t€ ja tuloverot 4 087 €.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 268 t€ | 284 t€ | 287 t€ | 254 t€ | 243 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,7 % | -1,0 % | 13,1 % | 4,5 % | – |
| Käyttökate | 9 362 € | 20 t€ | 6 737 € | 19 t€ | 17 t€ |
| Käyttökate-% | 3,5 % | 7,2 % | 2,3 % | 7,7 % | 6,9 % |
| Liikevoitto | 9 362 € | 20 t€ | 6 737 € | 19 t€ | 17 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,5 % | 7,2 % | 2,3 % | 7,7 % | 6,9 % |
| Tilikauden tulos | 7 373 € | 16 t€ | 5 078 € | 14 t€ | 10 t€ |
| Henkilöstökulut | -20 t€ | 12 t€ | 24 t€ | 9 966 € | 13 t€ |
| Omavaraisuusaste | 62,5 % | 61,7 % | 56,9 % | 93,9 % | 91,9 % |
| Quick ratio | 9,62 | 2,61 | 2,32 | 16,31 | 12,31 |
| Current ratio | 9,62 | 2,61 | 2,32 | 16,31 | 12,31 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,1 % | 8,9 % | 7,4 % | 0,6 % | 1,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,3 % | 40,1 % | 18,1 % | 57,6 % | 27,2 % |
| Taseen loppusumma | 72 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Oma pääoma | 45 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 24 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 3 520 € | 21 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 268 t€ | 284 t€ | 287 t€ | 254 t€ | 243 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -3 001 € | -495 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 20 t€ | -12 t€ | -24 t€ | -9 966 € | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 239 t€ | -249 t€ | -256 t€ | -224 t€ | -213 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 362 € | 20 t€ | 6 737 € | 19 t€ | 17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 143 € | -10 € | -389 € | -2 375 € | -3 903 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 219 € | 20 t€ | 6 347 € | 17 t€ | 13 t€ |
| Tuloverot | 1 845 € | -4 087 € | -1 270 € | -3 416 € | -2 609 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 373 € | 16 t€ | 5 078 € | 14 t€ | 10 t€ |
Tase
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 3 520 € | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 72 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 72 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 45 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 24 t€ | 38 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 509 € | 25 t€ | 21 t€ | 1 548 € | 3 365 € |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 1 548 € | 3 365 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | 30.11.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 268 t€ | 284 t€ | 287 t€ | 254 t€ | 243 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -3 001 € | -495 € | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 20 t€ | -12 t€ | -24 t€ | -9 966 € | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 239 t€ | -249 t€ | -256 t€ | -224 t€ | -213 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 9 362 € | 20 t€ | 6 737 € | 19 t€ | 17 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 143 € | -10 € | -389 € | -2 375 € | -3 903 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 219 € | 20 t€ | 6 347 € | 17 t€ | 13 t€ |
| Tuloverot | 1 845 € | -4 087 € | -1 270 € | -3 416 € | -2 609 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 7 373 € | 16 t€ | 5 078 € | 14 t€ | 10 t€ |
| Saamiset | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 46 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 3 520 € | 21 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 72 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 72 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 45 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 24 t€ | 38 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 509 € | 25 t€ | 21 t€ | 1 548 € | 3 365 € |
| Vieras pääoma | 27 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 1 548 € | 3 365 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 1 339 € | 580 € | 225 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 756 € | 1 426 € | 2 018 € | 756 € | 756 € |
| Pääomalainat | – | – | 0 € | 700 € | 29 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 35 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 6 848 € | -3 488 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 593 € | 2 277 € | 964 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 177 € | 24 t€ | 19 t€ | 792 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -2 366 € | -495 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 7 373 € | 16 t€ | 5 078 € | 14 t€ | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ | 22 t€ | 20 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 143 € | -26 € | -391 € | -2 375 € | -3 903 € |
| Palkat ja palkkiot | 10 t€ | 0 € | -14 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 576 € | 0 € | – | 0 € | 2 609 € |
| Vastattavaa | 72 t€ | 66 t€ | 49 t€ | 25 t€ | 41 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 15 € | 2 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 5 918 € | -5 763 € | -4 800 € | -4 625 € | -7 330 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -635 € | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 3 626 € | -5 832 € | -5 530 € | -5 340 € | -5 227 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kuusankosken Lääkärikeskuksen kiinteistöt Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta suurempaan puoliskoon (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.