Keski-Suomen Rakennus-Purku Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 477 t€ ja liikevoitto 64 t€; omavaraisuusaste 55,0 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 816 € vuosina 2023–2023; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 477 t€ | 396 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 20,6 % | – |
| Käyttökate | 51 t€ | -14 t€ |
| Käyttökate-% | 10,7 % | -3,6 % |
| Liikevoitto | 64 t€ | 5 386 € |
| Liikevoitto-% | 13,5 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | 44 t€ | -3 792 € |
| Henkilöstökulut | -196 t€ | -164 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,0 % | 38,7 % |
| Quick ratio | 2,14 | 1,06 |
| Current ratio | 2,14 | 1,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,3 % | 25,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 40,8 % | -6,0 % |
| Taseen loppusumma | 194 t€ | 163 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 63 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 15 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 477 t€ | 396 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 118 t€ | 105 t€ |
| Henkilöstökulut | 196 t€ | 164 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | 20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 86 t€ | 102 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 64 t€ | 5 386 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | 9 249 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | -3 863 € |
| Tuloverot | 6 490 € | -70 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | -3 792 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 43 t€ | 62 t€ |
| Saamiset | 94 t€ | 86 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 151 t€ | 101 t€ |
| Vastaavaa | 194 t€ | 163 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 15 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 63 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 4 254 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 96 t€ |
| Vieras pääoma | 87 t€ | 100 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 477 t€ | 396 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 118 t€ | 105 t€ |
| Henkilöstökulut | 196 t€ | 164 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | 20 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 86 t€ | 102 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 64 t€ | 5 386 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | 9 249 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 50 t€ | -3 863 € |
| Tuloverot | 6 490 € | -70 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | -3 792 € |
| Pysyvät vastaavat | 43 t€ | 62 t€ |
| Saamiset | 94 t€ | 86 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 57 t€ | 15 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 151 t€ | 101 t€ |
| Vastaavaa | 194 t€ | 163 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 15 t€ | 15 t€ |
| Oma pääoma | 107 t€ | 63 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 4 254 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 71 t€ | 96 t€ |
| Vieras pääoma | 87 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 4 254 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 13 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 71 t€ | 66 t€ |
| Eläkekulut | 19 t€ | 14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 44 t€ | -3 792 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 t€ | 9 249 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 22 t€ | 23 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 94 t€ | 86 t€ |
| Vastattavaa | 194 t€ | 163 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 166 t€ | 142 t€ |
| Palvelujen ostot | 5 159 € | 14 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 10 t€ | 7 768 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 43 t€ | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 845 € | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 283 € | 1 369 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 82 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 28 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 113 t€ | 91 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 560 € | 9 431 € |
| Koneet ja kalusto | 40 t€ | 59 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 056 € | 1 159 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 48 t€ | 52 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 18 t€ | 10 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 2 155 € | 2 155 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta