Segmento Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 19 t€ ja liikevoitto 1 768 €; omavaraisuusaste 92,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 037 € ja tuloverot 607 €.
Kirkkonummi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 19 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 16 t€ | 51 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -10,9 % | -51,2 % | 168,2 % | -68,4 % | – |
| Käyttökate | 1 768 € | 2 871 € | 14 t€ | -13 t€ | 19 t€ |
| Käyttökate-% | 9,5 % | 13,7 % | 32,8 % | -82,5 % | 37,7 % |
| Liikevoitto | 1 768 € | 2 871 € | 14 t€ | -13 t€ | 19 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,5 % | 13,7 % | 32,8 % | -82,5 % | 37,2 % |
| Tilikauden tulos | 1 282 € | 2 254 € | 14 t€ | -13 t€ | 15 t€ |
| Henkilöstökulut | -6 277 € | 7 043 € | 13 t€ | 23 t€ | 21 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,8 % | 91,9 % | 82,2 % | 72,5 % | 74,9 % |
| Quick ratio | 13,95 | 12,29 | 5,60 | 3,63 | 3,98 |
| Current ratio | 13,95 | 12,29 | 5,60 | 3,63 | 3,98 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 12,6 % | 13,4 % | 16,2 % | 46,8 % | 23,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,2 % | 7,1 % | 43,4 % | -67,1 % | 42,2 % |
| Taseen loppusumma | 33 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 27 t€ | 48 t€ |
| Oma pääoma | 31 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 20 t€ | 36 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 34 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 19 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 16 t€ | 51 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 015 € | 0 € | 2 283 € | 2 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 450 € | -2 050 € | -3 950 € | -23 € | -5 919 € |
| Henkilöstökulut | 6 277 € | -7 043 € | -13 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | – | 0 € | -273 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 185 € | -11 t€ | -12 t€ | -8 781 € | -7 133 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 768 € | 2 871 € | 14 t€ | -13 t€ | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 106 € | -10 € | -15 € | -40 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 662 € | 2 861 € | 14 t€ | -13 t€ | 19 t€ |
| Tuloverot | 380 € | -607 € | -182 € | 0 € | -3 673 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 282 € | 2 254 € | 14 t€ | -13 t€ | 15 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 764 € | 1 005 € | 303 € | 2 372 € | 96 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 34 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 33 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 27 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 33 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 27 t€ | 48 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 20 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 358 € | 2 815 € | 6 968 € | 7 498 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 2 358 € | 2 815 € | 6 968 € | 7 498 € | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 19 t€ | 21 t€ | 43 t€ | 16 t€ | 51 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 015 € | 0 € | 2 283 € | 2 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1 450 € | -2 050 € | -3 950 € | -23 € | -5 919 € |
| Henkilöstökulut | 6 277 € | -7 043 € | -13 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | – | 0 € | -273 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 9 185 € | -11 t€ | -12 t€ | -8 781 € | -7 133 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 768 € | 2 871 € | 14 t€ | -13 t€ | 19 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 106 € | -10 € | -15 € | -40 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 662 € | 2 861 € | 14 t€ | -13 t€ | 19 t€ |
| Tuloverot | 380 € | -607 € | -182 € | 0 € | -3 673 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 282 € | 2 254 € | 14 t€ | -13 t€ | 15 t€ |
| Saamiset | 764 € | 1 005 € | 303 € | 2 372 € | 96 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 34 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 33 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 27 t€ | 48 t€ |
| Vastaavaa | 33 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 27 t€ | 48 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 31 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 20 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 358 € | 2 815 € | 6 968 € | 7 498 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 2 358 € | 2 815 € | 6 968 € | 7 498 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 282 € | 2 254 € | 14 t€ | -13 t€ | 15 t€ |
| Eläkekulut | 0 € | -221 € | -244 € | -6 512 € | -6 356 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 125 € | 152 € | 53 € | 407 € | 354 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 316 € | 316 € | 303 € | 0 € | 71 € |
| Vastattavaa | 33 t€ | 35 t€ | 39 t€ | 27 t€ | 48 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 2 € | 0 € | 0 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 380 € | 915 € | 3 524 € | 0 € | 3 673 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 106 € | -12 € | -15 € | -40 € | -10 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 852 € | 1 748 € | 3 392 € | 7 091 € | 8 002 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 764 € | 1 005 € | 303 € | 2 372 € | 96 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 449 € | 690 € | 0 € | 2 372 € | 26 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 27 t€ | 27 t€ | 16 t€ | 31 t€ | 18 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | – | 0 € | -273 € |
| Palvelujen ostot | 1 450 € | -2 050 € | -3 950 € | 0 € | -5 538 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | – | – | -23 € | -381 € |
| Muut henkilösivukulut | 277 € | -218 € | -353 € | -362 € | -338 € |
| Palkat ja palkkiot | 6 000 € | -6 604 € | -12 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Segmento Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi pienempään puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.