Asfaltti-Insinöörit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pieksämäki, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2023, liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste 89,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 798 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|
| Käyttökate | 13 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Liikevoitto | 11 t€ | 9 650 € | 9 862 € |
| Tilikauden tulos | 9 132 € | 7 554 € | 7 651 € |
| Omavaraisuusaste | 89,9 % | 94,1 % | 97,0 % |
| Quick ratio | 3,37 | 3,25 | 2,12 |
| Current ratio | 3,37 | 3,25 | 2,12 |
| Oman pääoman tuotto | 24,6 % | 22,2 % | 23,6 % |
| Taseen loppusumma | 41 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Oma pääoma | 37 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 5 664 € | 1 504 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 28 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 941 € | -2 003 € | -2 328 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -14 t€ | -11 t€ | -9 682 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 9 650 € | 9 862 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -21 € | -193 € | -231 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 9 456 € | 9 631 € |
| Tuloverot | -2 283 € | -1 902 € | -1 979 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 132 € | 7 554 € | 7 651 € |
Tase
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 27 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 853 € | 1 276 € | 654 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 5 664 € | 1 504 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 6 940 € | 2 158 € |
| Vastaavaa | 41 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 37 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 170 € | 2 133 € | 1 016 € |
| Vieras pääoma | 4 170 € | 2 133 € | 1 016 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 28 t€ | 23 t€ | 22 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 941 € | -2 003 € | -2 328 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -14 t€ | -11 t€ | -9 682 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | 9 650 € | 9 862 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -21 € | -193 € | -231 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 11 t€ | 9 456 € | 9 631 € |
| Tuloverot | -2 283 € | -1 902 € | -1 979 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 132 € | 7 554 € | 7 651 € |
| Pysyvät vastaavat | 27 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 853 € | 1 276 € | 654 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 5 664 € | 1 504 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 14 t€ | 6 940 € | 2 158 € |
| Vastaavaa | 41 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 37 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 170 € | 2 133 € | 1 016 € |
| Vieras pääoma | 4 170 € | 2 133 € | 1 016 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 26 t€ | 28 t€ | 30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 132 € | 7 554 € | 7 651 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 442 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 853 € | 833 € | 654 € |
| Vastattavaa | 41 t€ | 36 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 102 € | 5 € | 193 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -21 € | -195 € | -231 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 068 € | 2 128 € | 823 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 853 € | 1 276 € | 654 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11 t€ | 9 483 € | 7 725 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 1 498 € | 1 498 € | 1 498 € |
| Muut erittelemättömät rahastot | 9 000 € | 9 000 € | 9 000 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 941 € | -2 003 € | -2 328 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 27 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Asfaltti-Insinöörit Oy kuuluu toimialaluokassa maa- ja vesirakentamisen tekninen palvelu pienempään puoliskoon (91 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 35 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.