Ketorent Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Keminmaa, rekisteröity vuonna 2006. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2026, liikevaihto oli 102 t€ ja liikevoitto -90 €; omavaraisuusaste 69,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 194 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 11.12.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 102 t€ | 101 t€ | 84 t€ | 119 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,7 % | 20,8 % | -29,6 % | – |
| Käyttökate | -2 168 € | -6 918 € | 15 t€ | 37 t€ |
| Käyttökate-% | -2,1 % | -6,9 % | 17,6 % | 31,1 % |
| Liikevoitto | -90 € | -4 147 € | 11 t€ | 37 t€ |
| Liikevoitto-% | -0,1 % | -4,1 % | 13,2 % | 31,1 % |
| Tilikauden tulos | -74 € | -4 120 € | 8 737 € | 37 t€ |
| Henkilöstökulut | -76 t€ | -77 t€ | 53 t€ | 4 007 € |
| Omavaraisuusaste | 69,7 % | 60,3 % | 69,9 % | 36,2 % |
| Quick ratio | 2,04 | 1,51 | 1,90 | 1,14 |
| Current ratio | 2,04 | 1,51 | 1,90 | 1,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,9 % | 8,2 % | 9,3 % | 13,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -0,6 % | -33,0 % | 48,5 % | 397,4 % |
| Taseen loppusumma | 16 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 9 286 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 197 € | 2 711 € | 1 939 € | 185 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 11.12.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 102 t€ | 101 t€ | 84 t€ | 119 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 118 € | 666 € | -317 € | -58 t€ |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | 77 t€ | -53 t€ | -4 007 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 078 € | 2 770 € | -3 694 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 24 t€ | 24 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -90 € | -4 147 € | 11 t€ | 37 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 € | -27 € | -82 € | -3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -74 € | -4 120 € | 11 t€ | 37 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -2 194 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -74 € | -4 120 € | 8 737 € | 37 t€ |
Tase
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 11.12.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6 233 € | 8 311 € | 11 t€ | 6 961 € |
| Saamiset | 9 974 € | 9 710 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 197 € | 2 711 € | 1 939 € | 185 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 10 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Vastaavaa | 16 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 9 286 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 974 € | 8 229 € | 7 749 € | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 4 974 € | 8 229 € | 7 749 € | 16 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 11.12.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 102 t€ | 101 t€ | 84 t€ | 119 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 118 € | 666 € | -317 € | -58 t€ |
| Henkilöstökulut | 76 t€ | 77 t€ | -53 t€ | -4 007 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 078 € | 2 770 € | -3 694 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 24 t€ | 24 t€ | -15 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -90 € | -4 147 € | 11 t€ | 37 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -17 € | -27 € | -82 € | -3 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -74 € | -4 120 € | 11 t€ | 37 t€ |
| Tuloverot | – | 0 € | -2 194 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -74 € | -4 120 € | 8 737 € | 37 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6 233 € | 8 311 € | 11 t€ | 6 961 € |
| Saamiset | 9 974 € | 9 710 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 197 € | 2 711 € | 1 939 € | 185 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 10 t€ | 12 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Vastaavaa | 16 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Oma pääoma | 11 t€ | 13 t€ | 18 t€ | 9 286 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 974 € | 8 229 € | 7 749 € | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 4 974 € | 8 229 € | 7 749 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 19 € | 1 858 € | 844 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 668 € | 5 987 € | 5 124 € | 15 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2 217 € | 7 337 € | 0 € | 533 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 043 € | 1 000 € | 573 € | 351 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 306 € | 2 242 € | 431 € | 1 794 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 930 € | 8 691 € | 10 t€ | 17 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 9 286 € | 9 286 € | 9 286 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 118 € | 666 € | -317 € | -5 872 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -74 € | -4 120 € | 8 737 € | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 974 € | 9 710 € | 13 t€ | 19 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | 10 € | -100 € | -4 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 233 € | 8 311 € | 11 t€ | 6 961 € |
| Palkat ja palkkiot | 64 t€ | 68 t€ | -48 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 2 194 € | 0 € |
| Vastattavaa | 16 t€ | 21 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 18 € | 38 € | 17 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 289 € | 1 254 € | -674 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 6 233 € | 8 311 € | 11 t€ | 6 961 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 078 € | 2 770 € | -3 694 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -52 t€ |
| Eläkekulut | 11 t€ | 8 076 € | -4 932 € | -4 007 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ketorent Oy kuuluu toimialaluokassa autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vuokraus ja leasing pienempään puoliskoon (127 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 15 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.