Insano Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 246 t€ ja liikevoitto 120 t€; omavaraisuusaste 96,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 144 t€ ja tuloverot 29 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 353 t€ | 400 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -30,3 % | -11,8 % | – |
| Käyttökate | 137 t€ | 170 t€ | 215 t€ |
| Käyttökate-% | 55,9 % | 48,3 % | 53,8 % |
| Liikevoitto | 120 t€ | 142 t€ | 183 t€ |
| Liikevoitto-% | 48,8 % | 40,1 % | 45,7 % |
| Tilikauden tulos | 97 t€ | 111 t€ | 144 t€ |
| Henkilöstökulut | 54 t€ | 77 t€ | 78 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,4 % | 94,3 % | 96,2 % |
| Quick ratio | 4,99 | 3,51 | 6,09 |
| Current ratio | 4,99 | 3,51 | 6,09 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,1 % | 11,7 % | 7,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,4 % | 16,1 % | 18,8 % |
| Taseen loppusumma | 695 t€ | 731 t€ | 797 t€ |
| Oma pääoma | 670 t€ | 690 t€ | 767 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 119 t€ | 138 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 353 t€ | 400 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 15 t€ | 9 564 € |
| Materiaalit ja palvelut | -17 t€ | -33 t€ | -14 t€ |
| Henkilöstökulut | -54 t€ | -77 t€ | -78 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -17 t€ | -29 t€ | -33 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -59 t€ | -87 t€ | -103 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 120 t€ | 142 t€ | 183 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 206 € | -1 660 € | -2 859 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 121 t€ | 140 t€ | 180 t€ |
| Tuloverot | -24 t€ | -29 t€ | -36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 97 t€ | 111 t€ | 144 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 571 t€ | 586 t€ | 615 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 13 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 119 t€ | 138 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 123 t€ | 145 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 695 t€ | 731 t€ | 797 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 670 t€ | 690 t€ | 767 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.8.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 246 t€ | 353 t€ | 400 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 21 t€ | 15 t€ | 9 564 € |
| Materiaalit ja palvelut | -17 t€ | -33 t€ | -14 t€ |
| Henkilöstökulut | -54 t€ | -77 t€ | -78 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -17 t€ | -29 t€ | -33 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -59 t€ | -87 t€ | -103 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 120 t€ | 142 t€ | 183 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 206 € | -1 660 € | -2 859 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 121 t€ | 140 t€ | 180 t€ |
| Tuloverot | -24 t€ | -29 t€ | -36 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 97 t€ | 111 t€ | 144 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 571 t€ | 586 t€ | 615 t€ |
| Saamiset | 17 t€ | 13 t€ | 26 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 91 t€ | 119 t€ | 138 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 123 t€ | 145 t€ | 183 t€ |
| Vastaavaa | 695 t€ | 731 t€ | 797 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 670 t€ | 690 t€ | 767 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 41 t€ | 30 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 416 t€ | 423 t€ | 441 t€ |
| Sijoitukset | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 663 € | 1 455 € | 2 455 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 33 t€ | 20 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 565 t€ | 571 t€ | 615 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 1 182 € | -1 857 € | -2 780 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 275 € | 5 366 € | 3 505 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 548 € | 2 648 € | 4 537 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 13 t€ | 6 275 € | 20 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 97 t€ | 111 t€ | 144 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 17 t€ | 13 t€ | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -76 € | -301 € | -201 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 541 t€ | 556 t€ | 585 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -21 t€ | -32 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 670 € | 5 771 € | 5 746 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ |
| Vastattavaa | 695 t€ | 731 t€ | 797 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 € | 433 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | -9 184 € | -10 t€ | -9 157 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 24 t€ | 26 t€ | 28 t€ |
| Koneet ja kalusto | 18 t€ | 24 t€ | 32 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 15 t€ | 14 t€ | 19 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -17 t€ | -29 t€ | -33 t€ |
| Palvelujen ostot | -17 t€ | -33 t€ | -14 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 83 t€ | 83 t€ | 83 t€ |
| Eläkekulut | -24 t€ | -35 t€ | -34 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 77 € | 64 € | 120 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Insano Oy kuuluu toimialaluokassa elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto ylimpään 10 %:iin (440 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.