Oy Ståhlberg Consulting Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 491 t€ ja liikevoitto 267 t€; omavaraisuusaste 88,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 305 t€ ja tuloverot 62 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 491 t€ | 521 t€ | 402 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,8 % | 29,7 % | – |
| Käyttökate | 252 t€ | 315 t€ | 228 t€ |
| Käyttökate-% | 51,3 % | 60,4 % | 56,9 % |
| Liikevoitto | 267 t€ | 300 t€ | 212 t€ |
| Liikevoitto-% | 54,3 % | 57,5 % | 52,7 % |
| Tilikauden tulos | 307 t€ | 280 t€ | 153 t€ |
| Henkilöstökulut | -35 t€ | 32 t€ | 25 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,4 % | 87,2 % | 87,0 % |
| Quick ratio | 1,22 | 1,09 | 3,82 |
| Current ratio | 1,22 | 1,09 | 3,82 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 55,1 % | 53,5 % | 65,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,9 % | 14,7 % | 8,7 % |
| Taseen loppusumma | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 268 t€ | 238 t€ | 291 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 491 t€ | 521 t€ | 402 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 616 € | -2 301 € | -1 169 € |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | -32 t€ | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 174 t€ | -172 t€ | -147 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 267 t€ | 300 t€ | 212 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -92 t€ | 42 t€ | -18 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 358 t€ | 342 t€ | 194 t€ |
| Tuloverot | 52 t€ | -62 t€ | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 307 t€ | 280 t€ | 153 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Saamiset | 63 t€ | 67 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 268 t€ | 238 t€ | 291 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 331 t€ | 304 t€ | 354 t€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 170 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 271 t€ | 279 t€ | 93 t€ |
| Vieras pääoma | 271 t€ | 279 t€ | 263 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 491 t€ | 521 t€ | 402 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 616 € | -2 301 € | -1 169 € |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | -32 t€ | -25 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 174 t€ | -172 t€ | -147 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 267 t€ | 300 t€ | 212 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -92 t€ | 42 t€ | -18 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 358 t€ | 342 t€ | 194 t€ |
| Tuloverot | 52 t€ | -62 t€ | -41 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 307 t€ | 280 t€ | 153 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Saamiset | 63 t€ | 67 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 268 t€ | 238 t€ | 291 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 331 t€ | 304 t€ | 354 t€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 170 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 271 t€ | 279 t€ | 93 t€ |
| Vieras pääoma | 271 t€ | 279 t€ | 263 t€ |
| Sijoitukset | 1,9 M€ | 393 t€ | 349 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 730 € | 0 € | 5 882 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 259 t€ | 260 t€ | 83 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 2 320 € | 2 320 € | 2 320 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 11 t€ | 20 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 2 320 € | 2 320 € | 2 320 € |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 43 t€ | 48 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 061 € | 8 141 € | 9 810 € |
| Ostot tilikauden aikana | 616 € | -2 301 € | -1 169 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 307 t€ | 280 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 61 t€ | 65 t€ | 61 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | -13 t€ | -13 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 48 t€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Palkat ja palkkiot | 11 t€ | -11 t€ | -7 283 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 4 805 € | 0 € |
| Vastattavaa | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 183 € | 13 t€ | 266 € |
| Muut henkilösivukulut | 20 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 480 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 44 t€ | 59 t€ | 50 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -4 696 € | 0 € | -7 194 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 15 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,9 M€ | 393 t€ | 349 t€ |
| Eläkekulut | 3 463 € | -3 481 € | -2 567 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 96 t€ | 41 t€ | 2 367 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | 0 € | 170 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Ståhlberg Consulting Ab kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 3,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.