Säkinmäen vesiosuuskunta on osuuskunta, jonka kotikunta on Hankasalmi, rekisteröity vuonna 2005. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 49 t€ ja liikevoitto -32 t€; omavaraisuusaste -93,8 %.
Liikevaihto 202449 t€-5 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-32 t€-65,5 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-32 t€käyttökate -6 181 €
Omavaraisuusaste-93,8 %quick ratio 5,30
Toiminut21 vrekisteröity 2.3.2005
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 49 t€ | 52 t€ | 40 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,9 % | 28,4 % | – |
| Käyttökate | -6 181 € | 2 357 € | -12 t€ |
| Käyttökate-% | -12,5 % | 4,5 % | -29,3 % |
| Liikevoitto | -32 t€ | -25 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto-% | -65,5 % | -47,5 % | -92,2 % |
| Tilikauden tulos | -32 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 047 € | 598 € | 1 478 € |
| Omavaraisuusaste | -93,8 % | -84,5 % | -79,7 % |
| Quick ratio | 5,30 | 3,17 | 3,39 |
| Current ratio | 5,30 | 3,17 | 3,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 2576,0 % | 2452,9 % | 3117,4 % |
| Taseen loppusumma | 655 t€ | 689 t€ | 700 t€ |
| Oma pääoma | -614 t€ | -582 t€ | -558 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 67 t€ | 77 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 49 t€ | 52 t€ | 40 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 805 € | 2 455 € | 2 812 € |
| Materiaalit ja palvelut | -17 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 047 € | -598 € | -1 478 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -26 t€ | -27 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -40 t€ | -32 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -32 t€ | -25 t€ | -37 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 252 € | 393 € | 315 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -32 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -32 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 571 t€ | 591 t€ | 595 t€ |
| Saamiset | 33 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 67 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 83 t€ | 98 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 655 t€ | 689 t€ | 700 t€ |
| Oma pääoma | -614 t€ | -582 t€ | -558 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 49 t€ | 52 t€ | 40 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 805 € | 2 455 € | 2 812 € |
| Materiaalit ja palvelut | -17 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 047 € | -598 € | -1 478 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -26 t€ | -27 t€ | -25 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -40 t€ | -32 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -32 t€ | -25 t€ | -37 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 252 € | 393 € | 315 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -32 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -32 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 571 t€ | 591 t€ | 595 t€ |
| Saamiset | 33 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 50 t€ | 67 t€ | 77 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 83 t€ | 98 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 655 t€ | 689 t€ | 700 t€ |
| Oma pääoma | -614 t€ | -582 t€ | -558 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 31 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 13 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 603 € | 402 € | 385 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -26 t€ | -27 t€ | -25 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 7 358 € | 7 358 € | 7 358 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 555 t€ | 571 t€ | 579 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 21 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -593 t€ | -569 t€ | -532 t€ |
| Vastattavaa | 655 t€ | 689 t€ | 700 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 386 € | 398 € | 320 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 19 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 94 € | 447 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | -17 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 10 t€ | 12 t€ | 6 606 € |
| Eläkekulut | -299 € | -98 € | 27 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 21 t€ | 12 t€ | 15 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Koneet ja kalusto | 9 533 € | 13 t€ | 9 192 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 545 € | 4 116 € | 6 051 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 571 t€ | 591 t€ | 595 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -13 € | -124 € | -129 € |
| Palkat ja palkkiot | -735 € | -375 € | -1 375 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 494 € | 5 961 € | 5 508 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -32 t€ | -24 t€ | -37 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -134 € | -5 € | -5 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).