Oy GW Vasa Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2004. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 9 097 € ja liikevoitto -77 t€; omavaraisuusaste 99,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 163 € ja tuloverot 1 033 €.
Vaasa: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 9 097 € | 0 € | – | – | – | – |
| Käyttökate | -87 t€ | -58 t€ | 12 t€ | 6 304 € | 8 021 € | 3 533 € |
| Käyttökate-% | -958,9 % | – | – | – | – | – |
| Liikevoitto | -77 t€ | -76 t€ | 12 t€ | 6 304 € | 8 021 € | 3 533 € |
| Liikevoitto-% | -842,1 % | – | – | – | – | – |
| Tilikauden tulos | -63 t€ | 165 t€ | 4 027 € | 124 t€ | 51 t€ | 75 t€ |
| Henkilöstökulut | -43 t€ | 8 640 € | 0 € | – | – | – |
| Omavaraisuusaste | 99,3 % | 98,4 % | 84,5 % | 84,5 % | 81,8 % | 80,7 % |
| Quick ratio | 34,68 | 22,82 | 3,98 | 9,69 | 1,89 | 2,47 |
| Current ratio | 34,68 | 22,82 | 3,98 | 9,69 | 1,89 | 2,47 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 51,7 % | – | – | – | – | – |
| Oman pääoman tuotto | -9,8 % | 21,7 % | 0,6 % | 17,9 % | 8,2 % | 12,0 % |
| Taseen loppusumma | 641 t€ | 771 t€ | 769 t€ | 823 t€ | 761 t€ | 768 t€ |
| Oma pääoma | 636 t€ | 759 t€ | 650 t€ | 696 t€ | 621 t€ | 620 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 240 t€ | 30 t€ | 80 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 9 097 € | 0 € | – | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 22 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | 43 t€ | -8 640 € | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -19 t€ | 0 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 54 t€ | -80 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -77 t€ | -76 t€ | 12 t€ | 6 304 € | 8 021 € | 3 533 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 243 t€ | -6 797 € | 119 t€ | 43 t€ | 71 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -64 t€ | 167 t€ | 5 163 € | 125 t€ | 51 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | -1 812 € | -2 050 € | -1 136 € | -1 045 € | -32 € | -389 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -63 t€ | 165 t€ | 4 027 € | 124 t€ | 51 t€ | 75 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 478 t€ | 492 t€ | 733 t€ | 735 t€ | 734 t€ | 740 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 39 t€ | 6 402 € | 8 058 € | 7 769 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 240 t€ | 30 t€ | 80 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 163 t€ | 279 t€ | 36 t€ | 88 t€ | 27 t€ | 28 t€ |
| Vastaavaa | 641 t€ | 771 t€ | 769 t€ | 823 t€ | 761 t€ | 768 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 636 t€ | 759 t€ | 650 t€ | 696 t€ | 621 t€ | 620 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 110 t€ | 118 t€ | 126 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 700 € | 12 t€ | 9 070 € | 9 085 € | 14 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 4 700 € | 12 t€ | 119 t€ | 128 t€ | 140 t€ | 148 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 9 097 € | 0 € | – | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 22 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | 43 t€ | -8 640 € | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | -19 t€ | 0 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 54 t€ | -80 t€ | -19 t€ | -21 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -77 t€ | -76 t€ | 12 t€ | 6 304 € | 8 021 € | 3 533 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 243 t€ | -6 797 € | 119 t€ | 43 t€ | 71 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -64 t€ | 167 t€ | 5 163 € | 125 t€ | 51 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | -1 812 € | -2 050 € | -1 136 € | -1 045 € | -32 € | -389 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -63 t€ | 165 t€ | 4 027 € | 124 t€ | 51 t€ | 75 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 478 t€ | 492 t€ | 733 t€ | 735 t€ | 734 t€ | 740 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 39 t€ | 6 402 € | 8 058 € | 7 769 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 149 t€ | 240 t€ | 30 t€ | 80 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 163 t€ | 279 t€ | 36 t€ | 88 t€ | 27 t€ | 28 t€ |
| Vastaavaa | 641 t€ | 771 t€ | 769 t€ | 823 t€ | 761 t€ | 768 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 636 t€ | 759 t€ | 650 t€ | 696 t€ | 621 t€ | 620 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 110 t€ | 118 t€ | 126 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 700 € | 12 t€ | 9 070 € | 9 085 € | 14 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 4 700 € | 12 t€ | 119 t€ | 128 t€ | 140 t€ | 148 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € | 1 250 € |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 0 € | 262 t€ | 0 € | 120 t€ | 51 t€ | 70 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | – | 0 € | 295 t€ | 295 t€ | 295 t€ | 295 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -1 922 € | -1 980 € | 0 € | -6 265 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -63 t€ | 165 t€ | 4 027 € | 124 t€ | 51 t€ | 75 t€ |
| Koneet ja kalusto | 32 t€ | 56 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 430 t€ | 431 t€ | 431 t€ | 431 t€ | 431 t€ | 431 t€ |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 0 € | -15 t€ | 0 € | – | – | – |
| Eläkekulut | 7 012 € | -8 640 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 36 t€ | 5 964 € | 5 964 € | 5 964 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 033 € | 0 € | 438 € | 0 € | 0 € | 5 964 € |
| Vastattavaa | 641 t€ | 771 t€ | 769 t€ | 823 t€ | 761 t€ | 768 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 668 € | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 € | 238 € | 1 270 € | 1 285 € | 127 € | 127 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 273 € | -3 052 € | -5 555 € | -2 334 € | -1 598 € | -1 991 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 0 € | 0 € | 1 860 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 7 800 € | 7 800 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 031 € | 12 t€ | 0 € | 0 € | 818 € | 60 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 39 t€ | 6 402 € | 8 058 € | 7 769 € | 11 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 690 t€ | 586 t€ | 638 t€ | 563 t€ | 562 t€ | 537 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 428 € | 3 471 € | 0 € | 234 € | 1 805 € | 4 916 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | – | – | 0 € | 3 000 € |
| Sijoitukset | 446 t€ | 436 t€ | 733 t€ | 735 t€ | 734 t€ | 740 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | -19 t€ | 0 € | – | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 32 t€ | 56 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 110 t€ | 118 t€ | 126 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | 0 € | 2 250 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 13 t€ | 1 080 € | 738 € | 1 254 € | 0 € | 467 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 919 € | 0 € | – | – | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 33 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 15 t€ | 4 623 € | 6 545 € | 8 525 € | 7 271 € | 14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy GW Vasa Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöalan toiminta palkkio- tai sopimusperusteisesti pienempään puoliskoon (579 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 15 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.