Alrekry Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2004. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 1,5 M€ ja liikevoitto 88 t€; omavaraisuusaste 76,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 104 t€ ja tuloverot 21 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,9 % | -17,1 % | – |
| Käyttökate | 81 t€ | 106 t€ | 105 t€ |
| Käyttökate-% | 5,5 % | 6,3 % | 5,2 % |
| Liikevoitto | 88 t€ | 98 t€ | 97 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,0 % | 5,9 % | 4,8 % |
| Tilikauden tulos | 82 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,3 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Omavaraisuusaste | 76,6 % | 75,9 % | 73,0 % |
| Quick ratio | 3,87 | 3,72 | 3,28 |
| Current ratio | 3,87 | 3,72 | 3,28 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 15,6 % | 13,7 % | 12,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 10,9 % | 12,5 % | 12,1 % |
| Taseen loppusumma | 976 t€ | 954 t€ | 939 t€ |
| Oma pääoma | 748 t€ | 724 t€ | 685 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 699 t€ | 651 t€ | 622 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,8 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 564 € | -8 281 € | -7 235 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | -64 t€ | -79 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 88 t€ | 98 t€ | 97 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 15 t€ | 6 130 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 113 t€ | 104 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 82 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 91 t€ | 98 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 186 t€ | 205 t€ | 211 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 699 t€ | 651 t€ | 622 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 885 t€ | 856 t€ | 834 t€ |
| Vastaavaa | 976 t€ | 954 t€ | 939 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 748 t€ | 724 t€ | 685 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 229 t€ | 230 t€ | 254 t€ |
| Vieras pääoma | 229 t€ | 230 t€ | 254 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ |
| Henkilöstökulut | 1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,8 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 564 € | -8 281 € | -7 235 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | -64 t€ | -79 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 88 t€ | 98 t€ | 97 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -15 t€ | 15 t€ | 6 130 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 102 t€ | 113 t€ | 104 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 82 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 91 t€ | 98 t€ | 105 t€ |
| Saamiset | 186 t€ | 205 t€ | 211 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 699 t€ | 651 t€ | 622 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 885 t€ | 856 t€ | 834 t€ |
| Vastaavaa | 976 t€ | 954 t€ | 939 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 748 t€ | 724 t€ | 685 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 229 t€ | 230 t€ | 254 t€ |
| Vieras pääoma | 229 t€ | 230 t€ | 254 t€ |
| Sijoitukset | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 3 € | 44 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 73 t€ | 81 t€ | 9 354 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 109 € | 7 673 € | 15 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 658 t€ | 625 t€ | 594 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 81 t€ | 74 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 975 € | 1 732 € | 2 497 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 104 t€ | 131 t€ | 127 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 82 t€ | 91 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 186 t€ | 205 t€ | 211 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 210 € | -34 € | -7 € |
| Palkat ja palkkiot | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 152 t€ | 147 t€ | 242 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 109 € | 7 673 € | 15 t€ |
| Vastattavaa | 976 t€ | 954 t€ | 939 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 15 t€ | 15 t€ | 6 137 € |
| Muut henkilösivukulut | 42 t€ | -69 t€ | -52 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 564 € | -8 281 € | -7 235 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 90 t€ | 90 t€ | 90 t€ |
| Eläkekulut | 206 t€ | -230 t€ | -303 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Alrekry Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta ylimpään neljännekseen (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 8,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.