Kauhapork Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhava, rekisteröity vuonna 2004. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,8 M€ ja liikevoitto 162 t€; omavaraisuusaste 68,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 183 t€ ja tuloverot 37 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 3,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,9 % | -13,0 % | – |
| Käyttökate | 96 t€ | 285 t€ | 293 t€ |
| Käyttökate-% | 3,4 % | 10,0 % | 8,9 % |
| Liikevoitto | 162 t€ | 206 t€ | 248 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,8 % | 7,2 % | 7,5 % |
| Tilikauden tulos | 173 t€ | 190 t€ | 229 t€ |
| Omavaraisuusaste | 68,6 % | 61,4 % | 40,4 % |
| Quick ratio | 1,32 | 0,94 | 1,16 |
| Current ratio | 3,27 | 2,36 | 1,62 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,8 % | 22,8 % | 41,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,0 % | 18,3 % | 24,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 924 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 123 t€ | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 3,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 139 t€ | 134 t€ | 97 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,5 M€ | -2,4 M€ | -2,8 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 67 t€ | -79 t€ | -45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 158 t€ | -269 t€ | -286 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 162 t€ | 206 t€ | 248 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -43 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 205 t€ | 227 t€ | 278 t€ |
| Tuloverot | 32 t€ | -37 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 173 t€ | 190 t€ | 229 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 808 t€ | 868 t€ | 662 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 460 t€ | 494 t€ | 459 t€ |
| Saamiset | 242 t€ | 207 t€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 123 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 770 t€ | 824 t€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 924 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 259 t€ | 305 t€ | 357 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 235 t€ | 349 t€ | 1,0 M€ |
| Vieras pääoma | 495 t€ | 654 t€ | 1,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 3,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 139 t€ | 134 t€ | 97 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,5 M€ | -2,4 M€ | -2,8 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 67 t€ | -79 t€ | -45 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 158 t€ | -269 t€ | -286 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 162 t€ | 206 t€ | 248 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -43 t€ | 21 t€ | 30 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 205 t€ | 227 t€ | 278 t€ |
| Tuloverot | 32 t€ | -37 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 173 t€ | 190 t€ | 229 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 808 t€ | 868 t€ | 662 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 460 t€ | 494 t€ | 459 t€ |
| Saamiset | 242 t€ | 207 t€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 123 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 770 t€ | 824 t€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 924 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 259 t€ | 305 t€ | 357 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 235 t€ | 349 t€ | 1,0 M€ |
| Vieras pääoma | 495 t€ | 654 t€ | 1,4 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 507 t€ | 567 t€ | 328 t€ |
| Sijoitukset | 256 t€ | 249 t€ | 256 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 14 t€ | 34 t€ | 76 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 3 203 € | 14 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 902 t€ | 840 t€ | 686 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 160 t€ | 0 € | 709 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 0 € | 16 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | 0 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 52 t€ | 173 t€ | 439 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 179 t€ | 292 t€ | 949 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,4 M€ | -2,4 M€ | -2,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 173 t€ | 190 t€ | 229 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 82 t€ | 207 t€ | 456 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 280 € | -23 t€ | -28 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 552 t€ | 619 t€ | 406 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 460 t€ | 494 t€ | 459 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 910 € | 8 862 € | 21 t€ |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 24 € | 48 € | 17 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 259 t€ | 305 t€ | 357 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 2 788 € | 3 717 € | 4 647 € |
| Koneet ja kalusto | 18 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 67 t€ | -79 t€ | -45 t€ |
| Palvelujen ostot | 132 t€ | -95 t€ | -51 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 24 t€ | 24 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 45 t€ | 45 t€ | 21 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 35 t€ | 35 t€ | 58 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 256 t€ | 249 t€ | 256 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 160 t€ | 0 € | 709 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 50 t€ | 44 t€ | 41 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kauhapork Oy kuuluu toimialaluokassa sikojen ja porsaiden kasvatus lihantuotantoa varten ylimpään neljännekseen (36 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 112 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.