Siina Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 296 t€ ja liikevoitto 192 t€; omavaraisuusaste 95,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 256 t€ ja tuloverot 51 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 320 t€ | 315 t€ | 327 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,3 % | 1,4 % | -3,7 % | – |
| Käyttökate | 191 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 208 t€ |
| Käyttökate-% | 64,6 % | 65,7 % | 67,6 % | 63,6 % |
| Liikevoitto | 192 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 208 t€ |
| Liikevoitto-% | 64,7 % | 65,7 % | 67,6 % | 63,5 % |
| Tilikauden tulos | 184 t€ | 197 t€ | 188 t€ | 164 t€ |
| Henkilöstökulut | -25 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 30 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,5 % | 94,6 % | 94,3 % | 93,6 % |
| Quick ratio | 4,54 | 4,34 | 3,78 | 4,26 |
| Current ratio | 4,54 | 4,34 | 3,78 | 4,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,8 % | 22,1 % | 21,6 % | 21,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,0 % | 16,0 % | 16,8 % | 16,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 234 t€ | 267 t€ | 220 t€ | 263 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 320 t€ | 315 t€ | 327 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 59 t€ | -62 t€ | -57 t€ | -66 t€ |
| Henkilöstökulut | 25 t€ | -24 t€ | -24 t€ | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 236 € | -49 € | -66 € | -88 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 21 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -24 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 192 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 208 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -38 t€ | 40 t€ | 22 t€ | 3 432 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 230 t€ | 250 t€ | 235 t€ | 211 t€ |
| Tuloverot | 46 t€ | -52 t€ | -47 t€ | -48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 184 t€ | 197 t€ | 188 t€ | 164 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 995 t€ | 935 t€ | 789 t€ |
| Saamiset | 45 t€ | 39 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 234 t€ | 267 t€ | 220 t€ | 263 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 280 t€ | 307 t€ | 257 t€ | 299 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 62 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 296 t€ | 320 t€ | 315 t€ | 327 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 59 t€ | -62 t€ | -57 t€ | -66 t€ |
| Henkilöstökulut | 25 t€ | -24 t€ | -24 t€ | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 236 € | -49 € | -66 € | -88 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 21 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -24 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 192 t€ | 210 t€ | 213 t€ | 208 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -38 t€ | 40 t€ | 22 t€ | 3 432 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 230 t€ | 250 t€ | 235 t€ | 211 t€ |
| Tuloverot | 46 t€ | -52 t€ | -47 t€ | -48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 184 t€ | 197 t€ | 188 t€ | 164 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 995 t€ | 935 t€ | 789 t€ |
| Saamiset | 45 t€ | 39 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 234 t€ | 267 t€ | 220 t€ | 263 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 280 t€ | 307 t€ | 257 t€ | 299 t€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 62 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 62 t€ | 71 t€ | 68 t€ | 70 t€ |
| Sijoitukset | 1,1 M€ | 995 t€ | 935 t€ | 789 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 668 € | 56 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 794 € | 5 484 € | 4 833 € | 6 180 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 927 t€ | 847 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 8 941 € | 12 t€ | 3 244 € | 4 835 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 636 € | 1 331 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 33 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 184 t€ | 197 t€ | 188 t€ | 164 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 45 t€ | 39 t€ | 37 t€ | 37 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 476 € | -7 726 € | -15 t€ | -3 629 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 707 € | 148 € | 197 € | 263 € |
| Palkat ja palkkiot | 25 t€ | -24 t€ | -24 t€ | -29 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 423 € | 9 601 € | 10 t€ |
| Vastattavaa | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 40 t€ | 49 t€ | 30 t€ | 33 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 0 € | -278 € | -367 € | -394 € |
| Koneet ja kalusto | 707 € | 148 € | 197 € | 263 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 1 546 € | -5 679 € | 3 905 € | -28 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 236 € | -49 € | -66 € | -88 € |
| Palvelujen ostot | 59 t€ | -62 t€ | -57 t€ | -66 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 57 t€ | 62 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,1 M€ | 995 t€ | 935 t€ | 789 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 3 668 € | 4 425 € | 2 688 € | 1 974 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Siina Oy kuuluu toimialaluokassa luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen ylimpään neljännekseen (326 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 7,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.