Kiinteistö Oy Mäntsälän Mäkijärvi on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mäntsälä, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 294 t€ ja liikevoitto 91 t€; omavaraisuusaste 58,2 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 8.10.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 294 t€ | 276 t€ | 390 t€ | 317 t€ | 181 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,5 % | -29,1 % | 23,0 % | 75,1 % | – |
| Käyttökate | -66 t€ | 190 t€ | 330 t€ | 260 t€ | 148 t€ |
| Käyttökate-% | -22,4 % | 68,7 % | 84,6 % | 82,0 % | 81,8 % |
| Liikevoitto | 91 t€ | 32 t€ | 160 t€ | 121 t€ | 62 t€ |
| Liikevoitto-% | 31,0 % | 11,5 % | 41,0 % | 38,1 % | 34,2 % |
| Tilikauden tulos | 44 t€ | -11 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 32 t€ |
| Henkilöstökulut | -2 413 € | 10 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 2 520 € |
| Omavaraisuusaste | 58,2 % | 56,7 % | 55,0 % | 51,0 % | 47,8 % |
| Quick ratio | 0,08 | 0,00 | 0,03 | 0,40 | 0,43 |
| Current ratio | 0,08 | 0,00 | 0,03 | 0,40 | 0,43 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 627,2 % | 698,2 % | 532,9 % | 741,6 % | 1421,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,7 % | -0,4 % | 3,7 % | 3,6 % | 1,4 % |
| Taseen loppusumma | 4,4 M€ | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,9 M€ |
| Oma pääoma | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 1 076 € | 2 772 € | 15 t€ | 10 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 294 t€ | 276 t€ | 390 t€ | 317 t€ | 181 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 53 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 45 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 033 € | -14 t€ | -7 473 € | 97 € | -7 860 € |
| Henkilöstökulut | 2 413 € | -10 t€ | -17 t€ | -18 t€ | -2 520 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 157 t€ | -158 t€ | -170 t€ | -139 t€ | -86 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 95 t€ | -113 t€ | -87 t€ | -91 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 91 t€ | 32 t€ | 160 t€ | 121 t€ | 62 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 39 t€ | -43 t€ | -41 t€ | -35 t€ | -28 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 52 t€ | -11 t€ | 119 t€ | 86 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 8 527 € | 0 € | -24 t€ | 2 132 € | -1 023 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | -11 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 32 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,9 M€ |
| Saamiset | 1 287 € | 868 € | 781 € | 781 € | 3 500 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 1 076 € | 2 772 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 72 t€ | 1 945 € | 3 553 € | 16 t€ | 14 t€ |
| Vastaavaa | 4,4 M€ | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 993 t€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 854 t€ | 589 t€ | 142 t€ | 40 t€ | 32 t€ |
| Vieras pääoma | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 294 t€ | 276 t€ | 390 t€ | 317 t€ | 181 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 53 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 45 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 033 € | -14 t€ | -7 473 € | 97 € | -7 860 € |
| Henkilöstökulut | 2 413 € | -10 t€ | -17 t€ | -18 t€ | -2 520 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 157 t€ | -158 t€ | -170 t€ | -139 t€ | -86 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 95 t€ | -113 t€ | -87 t€ | -91 t€ | -68 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 91 t€ | 32 t€ | 160 t€ | 121 t€ | 62 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 39 t€ | -43 t€ | -41 t€ | -35 t€ | -28 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 52 t€ | -11 t€ | 119 t€ | 86 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 8 527 € | 0 € | -24 t€ | 2 132 € | -1 023 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 44 t€ | -11 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 32 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4,3 M€ | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,9 M€ |
| Saamiset | 1 287 € | 868 € | 781 € | 781 € | 3 500 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 70 t€ | 1 076 € | 2 772 € | 15 t€ | 10 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 72 t€ | 1 945 € | 3 553 € | 16 t€ | 14 t€ |
| Vastaavaa | 4,4 M€ | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,9 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 993 t€ | 1,3 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ | 2,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 854 t€ | 589 t€ | 142 t€ | 40 t€ | 32 t€ |
| Vieras pääoma | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Eläkekulut | 1 472 € | -1 604 € | -2 344 € | -2 365 € | -88 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 157 t€ | -158 t€ | -170 t€ | -139 t€ | -86 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 3,9 M€ | 4,0 M€ | 4,1 M€ | 4,3 M€ | 4,5 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -491 t€ | -480 t€ | -575 t€ | -663 t€ | -695 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 287 € | 868 € | 781 € | 781 € | 3 500 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 37 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 160 t€ | 111 t€ | 108 t€ | 30 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 939 € | 868 € | 781 € | 781 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 98 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 39 t€ | -43 t€ | -41 t€ | -35 t€ | -29 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 348 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 447 € | 3 517 € | 4 117 € | 3 310 € | 5 723 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 769 t€ | 759 t€ | 759 t€ | 759 t€ | 759 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 553 t€ | 631 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 37 t€ | 45 t€ | 52 t€ | 60 t€ | 79 t€ |
| Muut erittelemättömät rahastot | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 387 t€ | 376 t€ | 30 t€ | 6 336 € | 5 097 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 44 t€ | -11 t€ | 95 t€ | 88 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 3 500 € |
| Sijoitukset | 466 t€ | 466 t€ | 466 t€ | 466 t€ | 466 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 106 € | -556 € | -526 € | -383 € | -1 932 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -4 342 € | -7 473 € | 97 € | -7 860 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 403 t€ | 711 t€ | 863 t€ | 925 t€ | 953 t€ |
| Palvelujen ostot | 2 033 € | -10 t€ | 0 € | – | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 3,0 M€ | 3,1 M€ | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 3,5 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | – | 0 € | 195 € |
| Palkat ja palkkiot | 834 € | -8 200 € | -14 t€ | -16 t€ | -500 € |
| Vastattavaa | 4,4 M€ | 4,5 M€ | 4,6 M€ | 4,8 M€ | 4,9 M€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | 0 € | 1 637 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 466 t€ | 466 t€ | 466 t€ | 466 t€ | 466 t€ |
| Koneet ja kalusto | 74 t€ | 61 t€ | 82 t€ | 104 t€ | 139 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 307 t€ | 98 t€ | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Ilmainen kuukausilista: Mäntsälä
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta