Esse Parti Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pedersören kunta, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 4 505 €; omavaraisuusaste 77,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 631 € ja tuloverot 1 926 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -21,4 % | 43,4 % | -46,1 % | -19,9 % | 85,3 % | – |
| Bruttotulos | 27 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 45 t€ | 56 t€ | 30 t€ |
| Käyttökate | 4 470 € | 11 t€ | -4 276 € | 21 t€ | 24 t€ | 822 € |
| Liikevoitto | 4 505 € | 11 t€ | -4 338 € | 21 t€ | 24 t€ | 674 € |
| Tilikauden tulos | 3 588 € | 12 t€ | -4 652 € | 17 t€ | 19 t€ | 1 907 € |
| Omavaraisuusaste | 77,6 % | 80,0 % | 77,1 % | 81,0 % | 92,7 % | 85,7 % |
| Quick ratio | 3,00 | 3,57 | 2,77 | 4,50 | 11,18 | 5,45 |
| Current ratio | 3,87 | 4,35 | 3,81 | 5,25 | 13,58 | 6,96 |
| Oman pääoman tuotto | 3,0 % | 9,9 % | -3,8 % | 12,0 % | 14,7 % | 1,6 % |
| Taseen loppusumma | 153 t€ | 156 t€ | 158 t€ | 170 t€ | 142 t€ | 142 t€ |
| Oma pääoma | 119 t€ | 125 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 131 t€ | 122 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 48 t€ | 22 t€ | 126 t€ | 75 t€ | 70 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 27 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 45 t€ | 56 t€ | 30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 35 € | -47 € | -62 € | -83 € | -111 € | -148 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -24 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 505 € | 11 t€ | -4 338 € | 21 t€ | 24 t€ | 674 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -23 € | 3 220 € | -314 € | -24 € | 9 € | 6 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 528 € | 14 t€ | -4 652 € | 21 t€ | 24 t€ | 681 € |
| Tuloverot | 940 € | -1 926 € | 0 € | -4 138 € | -4 281 € | 1 227 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 588 € | 12 t€ | -4 652 € | 17 t€ | 19 t€ | 1 907 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 250 € | 333 € | 444 € |
| Vaihto-omaisuus | 30 t€ | 25 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 20 t€ | 19 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 41 t€ | 41 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 48 t€ | 22 t€ | 126 t€ | 75 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 133 t€ | 136 t€ | 138 t€ | 169 t€ | 141 t€ | 142 t€ |
| Vastaavaa | 153 t€ | 156 t€ | 158 t€ | 170 t€ | 142 t€ | 142 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 119 t€ | 125 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 131 t€ | 122 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 32 t€ | 10 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 32 t€ | 10 t€ | 20 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 27 t€ | 34 t€ | 24 t€ | 45 t€ | 56 t€ | 30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 35 € | -47 € | -62 € | -83 € | -111 € | -148 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 23 t€ | -23 t€ | -28 t€ | -24 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 505 € | 11 t€ | -4 338 € | 21 t€ | 24 t€ | 674 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -23 € | 3 220 € | -314 € | -24 € | 9 € | 6 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 528 € | 14 t€ | -4 652 € | 21 t€ | 24 t€ | 681 € |
| Tuloverot | 940 € | -1 926 € | 0 € | -4 138 € | -4 281 € | 1 227 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 588 € | 12 t€ | -4 652 € | 17 t€ | 19 t€ | 1 907 € |
| Pysyvät vastaavat | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 250 € | 333 € | 444 € |
| Vaihto-omaisuus | 30 t€ | 25 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Saamiset | 20 t€ | 19 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 41 t€ | 41 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 48 t€ | 22 t€ | 126 t€ | 75 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 133 t€ | 136 t€ | 138 t€ | 169 t€ | 141 t€ | 142 t€ |
| Vastaavaa | 153 t€ | 156 t€ | 158 t€ | 170 t€ | 142 t€ | 142 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 119 t€ | 125 t€ | 122 t€ | 137 t€ | 131 t€ | 122 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 32 t€ | 10 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 32 t€ | 10 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 31 t€ | 20 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 6 730 € | 6 782 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 105 € | 141 € | 187 € | 250 € | 333 € | 444 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 35 € | -47 € | -62 € | -83 € | -111 € | -148 € |
| Vastattavaa | 153 t€ | 156 t€ | 158 t€ | 170 t€ | 142 t€ | 142 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 977 € | 0 € | 0 € | 20 t€ | 3 416 € |
| Sijoitukset | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 588 € | 12 t€ | -4 652 € | 17 t€ | 19 t€ | 1 907 € |
| Muut arvopaperit | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | – | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 107 t€ | 104 t€ | 119 t€ | 113 t€ | 104 t€ | 112 t€ |
| Valmiit tuotteet | 30 t€ | 25 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 25 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 2 337 € | 4 797 € | 152 € | 923 € | 1 964 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 52 € | 3 222 € | 3 € | 6 € | 39 € | 16 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 964 € | 9 056 € | 0 € | 2 138 € | 0 € | – |
| Rahoitusarvopaperit | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | – | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 20 t€ | 15 t€ | 29 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 20 t€ | 19 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 41 t€ | 41 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 29 € | -2 € | -317 € | -30 € | -31 € | -10 € |
| Koneet ja kalusto | 105 € | 141 € | 187 € | 250 € | 333 € | 444 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 359 € | 2 653 € | 1 844 € | 832 € | 3 679 € | 14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Esse Parti Ab kuuluu toimialaluokassa erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (763 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 94 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Pedersören kunta
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta