Henri Häkkinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2003. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 7,2 M€ ja liikevoitto 1,3 M€; omavaraisuusaste 83,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,2 M€ ja tuloverot 247 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 32 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Sillä on 6 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,2 M€ | 6,8 M€ | 5,9 M€ | 3,9 M€ | 1,6 M€ | 2,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,9 % | 15,5 % | 50,0 % | 144,3 % | -24,9 % | – |
| Käyttökate | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 858 t€ | 705 t€ | 413 t€ | 633 t€ |
| Käyttökate-% | 17,3 % | 18,7 % | 14,5 % | 17,9 % | 25,6 % | 29,4 % |
| Liikevoitto | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 802 t€ | 557 t€ | 315 t€ | 450 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,3 % | 18,1 % | 13,5 % | 14,1 % | 19,5 % | 20,9 % |
| Tilikauden tulos | 1,0 M€ | 975 t€ | 649 t€ | 444 t€ | 251 t€ | 360 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 1,2 M€ | 630 t€ | 674 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,8 % | 67,2 % | 69,7 % | 71,1 % | 77,9 % | 83,7 % |
| Quick ratio | 1,66 | 1,29 | 1,66 | 1,90 | 3,87 | 3,46 |
| Current ratio | 1,70 | 1,59 | 1,92 | 1,99 | 3,99 | 3,55 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,5 % | 22,1 % | 17,0 % | 18,7 % | 26,2 % | 12,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,4 % | 31,4 % | 28,0 % | 24,5 % | 16,9 % | 26,7 % |
| Taseen loppusumma | 4,6 M€ | 4,6 M€ | 3,3 M€ | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 3,9 M€ | 3,1 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 455 t€ | 708 t€ | 761 t€ | 694 t€ | 1,1 M€ | 778 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,2 M€ | 6,8 M€ | 5,9 M€ | 3,9 M€ | 1,6 M€ | 2,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 63 t€ | 52 t€ | 76 t€ | 83 t€ | 191 t€ | 459 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,7 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -1,3 M€ | -575 t€ | -850 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,2 M€ | -630 t€ | -674 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 74 t€ | -39 t€ | -56 t€ | -148 t€ | -98 t€ | -184 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,3 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ | -764 t€ | -190 t€ | -452 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 802 t€ | 557 t€ | 315 t€ | 450 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 28 t€ | -22 t€ | 10 t€ | -981 € | -617 € | 978 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 812 t€ | 556 t€ | 314 t€ | 451 t€ |
| Tuloverot | 258 t€ | -244 t€ | -162 t€ | -111 t€ | -63 t€ | -90 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,0 M€ | 975 t€ | 649 t€ | 444 t€ | 251 t€ | 360 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 644 t€ | 678 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 28 t€ | 262 t€ | 239 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 311 t€ | 441 t€ | 464 t€ | 524 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 455 t€ | 708 t€ | 761 t€ | 694 t€ | 1,1 M€ | 778 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 930 t€ |
| Vastaavaa | 4,6 M€ | 4,6 M€ | 3,3 M€ | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 3,9 M€ | 3,1 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 53 t€ | 630 t€ | 85 t€ | 96 t€ | 105 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 703 t€ | 888 t€ | 920 t€ | 642 t€ | 318 t€ | 262 t€ |
| Vieras pääoma | 756 t€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 738 t€ | 423 t€ | 262 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (58)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7,2 M€ | 6,8 M€ | 5,9 M€ | 3,9 M€ | 1,6 M€ | 2,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 63 t€ | 52 t€ | 76 t€ | 83 t€ | 191 t€ | 459 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2,7 M€ | -2,4 M€ | -2,0 M€ | -1,3 M€ | -575 t€ | -850 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,8 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -1,2 M€ | -630 t€ | -674 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 74 t€ | -39 t€ | -56 t€ | -148 t€ | -98 t€ | -184 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,3 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ | -764 t€ | -190 t€ | -452 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 802 t€ | 557 t€ | 315 t€ | 450 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 28 t€ | -22 t€ | 10 t€ | -981 € | -617 € | 978 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 812 t€ | 556 t€ | 314 t€ | 451 t€ |
| Tuloverot | 258 t€ | -244 t€ | -162 t€ | -111 t€ | -63 t€ | -90 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,0 M€ | 975 t€ | 649 t€ | 444 t€ | 251 t€ | 360 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 644 t€ | 678 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 28 t€ | 262 t€ | 239 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 311 t€ | 441 t€ | 464 t€ | 524 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 455 t€ | 708 t€ | 761 t€ | 694 t€ | 1,1 M€ | 778 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 930 t€ |
| Vastaavaa | 4,6 M€ | 4,6 M€ | 3,3 M€ | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 3,9 M€ | 3,1 M€ | 2,3 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 53 t€ | 630 t€ | 85 t€ | 96 t€ | 105 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 703 t€ | 888 t€ | 920 t€ | 642 t€ | 318 t€ | 262 t€ |
| Vieras pääoma | 756 t€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ | 738 t€ | 423 t€ | 262 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 53 t€ | 630 t€ | 85 t€ | 96 t€ | 105 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 227 t€ | 238 t€ | 172 t€ | 130 t€ | 159 t€ | 38 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,5 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,0 M€ | -528 t€ | -542 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 120 € | 0 € | 140 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 4 500 € | 3 545 € | 0 € | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 234 t€ | 223 t€ | 182 t€ | 18 t€ | 15 t€ | -46 t€ |
| Eläkekulut | 255 t€ | -268 t€ | -293 t€ | -160 t€ | -87 t€ | -110 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 520 t€ | 353 t€ | 236 t€ | 208 t€ | 162 t€ | 255 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 32 t€ | 0 € | 4 090 € | 8 179 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 74 t€ | -39 t€ | -56 t€ | -148 t€ | -98 t€ | -184 t€ |
| Vastattavaa | 4,6 M€ | 4,6 M€ | 3,3 M€ | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 41 t€ | 41 t€ | 44 t€ | 43 t€ | 7 985 € | 7 976 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 190 t€ | 8 500 € | 8 500 € |
| Sijoitukset | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 469 t€ | 407 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 49 t€ | -41 t€ | -46 t€ | -26 t€ | -15 t€ | -22 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 369 t€ | 193 t€ | 201 t€ | – | – | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 28 t€ | 262 t€ | 239 t€ | 57 t€ | 39 t€ | 24 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 32 t€ | 0 € | 4 090 € | 8 179 € | 12 t€ | 16 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 0 € | 80 t€ | 80 t€ | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1,0 M€ | 975 t€ | 649 t€ | 444 t€ | 251 t€ | 360 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 400 t€ | 0 € | 300 t€ | 0 € | – | – |
| Palvelujen ostot | 169 t€ | -206 t€ | -52 t€ | -30 t€ | -418 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,8 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 933 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,3 M€ | -2,5 M€ | -2,1 M€ | -1,3 M€ | -589 t€ | -804 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 11 t€ | 81 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 19 t€ | 54 t€ | 28 t€ | 59 t€ | 66 t€ | 70 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 229 € | 270 € | 1 560 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 469 t€ | 407 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 321 t€ | 447 t€ | 511 t€ | 286 t€ | 104 t€ | 198 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 400 t€ | 0 € | 300 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 251 t€ | 288 t€ | 255 t€ | 232 t€ | 69 t€ | 41 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 311 t€ | 441 t€ | 464 t€ | 524 t€ | 151 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 58 t€ | 137 t€ | 0 € | – | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 39 t€ | -45 t€ | -804 € | -1 210 € | -887 € | -582 € |
| Koneet ja kalusto | 151 t€ | 80 t€ | 156 t€ | 208 t€ | 162 t€ | 255 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 139 t€ | 119 t€ | 237 t€ | 226 t€ | 55 t€ | 26 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Henri Häkkinen Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat ylimpään 10 %:iin (3068 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 55-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Hernesaaren RisteilyterminaaliHernesaarenranta 13Anniskelu
- Katajanokan Terminaali, HH RavintolatKatajanokanlaituri 8Anniskelu
- Ravintola LinksEteläreimarintie 9Anniskelu
- Ravintola Iso PajaRadiokatu 3Anniskelu
- Panorama Bistro & Bar HelsinkiTyynenmerenkatu 14Anniskelu
- Bistro O - OlympiaterminaaliOlympiaranta 1Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta