Vesijohtoliike HT-Asennus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sipoo, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 110 t€ ja liikevoitto 2 066 €; omavaraisuusaste 2,5 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 3.6.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 110 t€ | 80 t€ | 123 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 37,5 % | -35,0 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | -19 t€ | -24 t€ |
| Käyttökate-% | 10,3 % | -23,8 % | -19,5 % |
| Liikevoitto | 2 066 € | -31 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,9 % | -39,3 % | -20,6 % |
| Tilikauden tulos | -2 048 € | -35 t€ | -26 t€ |
| Henkilöstökulut | 52 t€ | 56 t€ | 90 t€ |
| Omavaraisuusaste | 2,5 % | 5,6 % | 82,2 % |
| Quick ratio | 2,27 | 2,39 | 5,43 |
| Current ratio | 2,37 | 2,53 | 5,58 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 49,3 % | 73,5 % | 6,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -146,5 % | -1008,7 % | -68,7 % |
| Taseen loppusumma | 55 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Oma pääoma | 1 398 € | 3 446 € | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 619 € | 3 257 € | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 110 t€ | 80 t€ | 123 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -20 t€ | -15 t€ | -19 t€ |
| Henkilöstökulut | -52 t€ | -56 t€ | -90 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -9 225 € | -12 t€ | -1 369 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -26 t€ | -28 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 066 € | -31 t€ | -25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 115 € | -3 452 € | -929 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 048 € | -35 t€ | -26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 048 € | -35 t€ | -26 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 37 t€ | 4 108 € |
| Vaihto-omaisuus | 1 100 € | 1 400 € | 1 100 € |
| Saamiset | 19 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 619 € | 3 257 € | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 28 t€ | 25 t€ | 42 t€ |
| Vastaavaa | 55 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 1 398 € | 3 446 € | 38 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 49 t€ | 689 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 9 964 € | 7 604 € |
| Vieras pääoma | 54 t€ | 59 t€ | 8 293 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 110 t€ | 80 t€ | 123 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -20 t€ | -15 t€ | -19 t€ |
| Henkilöstökulut | -52 t€ | -56 t€ | -90 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -9 225 € | -12 t€ | -1 369 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -26 t€ | -28 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 066 € | -31 t€ | -25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 115 € | -3 452 € | -929 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 048 € | -35 t€ | -26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 048 € | -35 t€ | -26 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 37 t€ | 4 108 € |
| Vaihto-omaisuus | 1 100 € | 1 400 € | 1 100 € |
| Saamiset | 19 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 619 € | 3 257 € | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 28 t€ | 25 t€ | 42 t€ |
| Vastaavaa | 55 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 1 398 € | 3 446 € | 38 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 42 t€ | 49 t€ | 689 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 9 964 € | 7 604 € |
| Vieras pääoma | 54 t€ | 59 t€ | 8 293 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -4 963 € | 30 t€ | 56 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 28 t€ | 37 t€ | 4 108 € |
| Palkat ja palkkiot | -45 t€ | -48 t€ | -82 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 15 t€ | 14 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 643 € | 0 € |
| Muut arvopaperit | 260 € | 260 € | 260 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 1 100 € | 1 400 € | 1 100 € |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 13 t€ | 15 t€ |
| Vastattavaa | 55 t€ | 62 t€ | 47 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -300 € | 300 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 28 t€ | 37 t€ | 4 108 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -90 € | -1 846 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 376 € | 5 103 € | 7 167 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 308 € | 6 633 € | 3 092 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 42 t€ | 49 t€ | 689 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 376 € | 6 747 € | 7 167 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 320 € | 1 000 € | 1 661 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 407 € | 3 331 € | 4 512 € |
| Muut henkilösivukulut | -2 297 € | -2 583 € | -2 783 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -2 048 € | -35 t€ | -26 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 1 € | 1 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -4 118 € | -3 453 € | -929 € |
| Rahoitusarvopaperit | 260 € | 260 € | 260 € |
| Ostot tilikauden aikana | -19 t€ | -15 t€ | -17 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -9 225 € | -12 t€ | -1 369 € |
| Eläkekulut | -5 273 € | -5 016 € | -4 821 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Ilmainen kuukausilista: Sipoo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta