Särkelä&Mattila Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pudasjärvi, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 122 t€ ja liikevoitto -24 t€; omavaraisuusaste -15,7 %. Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 122 t€ | 563 t€ | 382 t€ | 539 t€ | 741 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -78,4 % | 47,3 % | -29,0 % | -27,3 % | – |
| Käyttökate | -39 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 9 349 € | 32 t€ |
| Käyttökate-% | -32,0 % | 6,7 % | 6,2 % | 1,7 % | 4,3 % |
| Liikevoitto | -24 t€ | 5 162 € | -1 449 € | -4 415 € | -3 159 € |
| Liikevoitto-% | -19,9 % | 0,9 % | -0,4 % | -0,8 % | -0,4 % |
| Tilikauden tulos | -28 t€ | -381 € | -7 606 € | -13 t€ | -31 t€ |
| Henkilöstökulut | -26 t€ | 65 t€ | 66 t€ | 82 t€ | 106 t€ |
| Omavaraisuusaste | -15,7 % | 1,1 % | 0,8 % | 4,8 % | 5,4 % |
| Quick ratio | 0,35 | 0,34 | 0,54 | 0,29 | 0,50 |
| Current ratio | 0,93 | 0,34 | 0,54 | 0,29 | 0,50 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 163,6 % | 23,5 % | 56,9 % | 35,0 % | 52,3 % |
| Oman pääoman tuotto | – | -26,2 % | -414,6 % | -132,6 % | -139,9 % |
| Taseen loppusumma | 172 t€ | 134 t€ | 220 t€ | 198 t€ | 409 t€ |
| Oma pääoma | -27 t€ | 1 453 € | 1 835 € | 9 441 € | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 23 t€ | 1 018 € | 7 318 € | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 122 t€ | 563 t€ | 382 t€ | 539 t€ | 741 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 102 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 63 t€ | -410 t€ | -228 t€ | -472 t€ | -491 t€ |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | -65 t€ | -66 t€ | -82 t€ | -106 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -35 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 41 t€ | -50 t€ | -65 t€ | -78 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -24 t€ | 5 162 € | -1 449 € | -4 415 € | -3 159 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 244 € | -5 543 € | -6 158 € | -8 101 € | -28 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -28 t€ | -381 € | -7 606 € | -13 t€ | -31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -28 t€ | -381 € | -7 606 € | -13 t€ | -31 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 80 t€ | 106 t€ | 145 t€ | 159 t€ | 345 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 57 t€ | 0 € | – | – | – |
| Saamiset | 6 284 € | 4 680 € | 74 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 23 t€ | 1 018 € | 7 318 € | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 92 t€ | 27 t€ | 75 t€ | 39 t€ | 65 t€ |
| Vastaavaa | 172 t€ | 134 t€ | 220 t€ | 198 t€ | 409 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | -27 t€ | 1 453 € | 1 835 € | 9 441 € | 22 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 51 t€ | 80 t€ | 55 t€ | 258 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 99 t€ | 81 t€ | 138 t€ | 133 t€ | 129 t€ |
| Vieras pääoma | 199 t€ | 132 t€ | 218 t€ | 188 t€ | 387 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 122 t€ | 563 t€ | 382 t€ | 539 t€ | 741 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 102 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 63 t€ | -410 t€ | -228 t€ | -472 t€ | -491 t€ |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | -65 t€ | -66 t€ | -82 t€ | -106 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 15 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -35 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 41 t€ | -50 t€ | -65 t€ | -78 t€ | -112 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -24 t€ | 5 162 € | -1 449 € | -4 415 € | -3 159 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 244 € | -5 543 € | -6 158 € | -8 101 € | -28 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -28 t€ | -381 € | -7 606 € | -13 t€ | -31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -28 t€ | -381 € | -7 606 € | -13 t€ | -31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 80 t€ | 106 t€ | 145 t€ | 159 t€ | 345 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 57 t€ | 0 € | – | – | – |
| Saamiset | 6 284 € | 4 680 € | 74 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 23 t€ | 1 018 € | 7 318 € | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 92 t€ | 27 t€ | 75 t€ | 39 t€ | 65 t€ |
| Vastaavaa | 172 t€ | 134 t€ | 220 t€ | 198 t€ | 409 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | -27 t€ | 1 453 € | 1 835 € | 9 441 € | 22 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 100 t€ | 51 t€ | 80 t€ | 55 t€ | 258 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 99 t€ | 81 t€ | 138 t€ | 133 t€ | 129 t€ |
| Vieras pääoma | 199 t€ | 132 t€ | 218 t€ | 188 t€ | 387 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -52 t€ | -55 t€ | -63 t€ | -79 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 9 846 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 200 € | 0 € | 73 t€ | 31 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 284 € | 4 680 € | 74 t€ | 32 t€ | 40 t€ |
| Eläkekulut | 3 474 € | -9 764 € | -9 779 € | -12 t€ | -20 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 3 250 € | 0 € | – | – | – |
| Vastattavaa | 172 t€ | 134 t€ | 220 t€ | 198 t€ | 409 t€ |
| Koneet ja kalusto | 50 t€ | 81 t€ | 110 t€ | 124 t€ | 309 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 5 391 € | 0 € | – | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -57 t€ | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 120 t€ | -245 t€ | -227 t€ | -434 t€ | -471 t€ |
| Aineettomat oikeudet | – | 0 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 31 t€ | 11 t€ | 42 t€ | 49 t€ | 41 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 65 t€ | 91 t€ | 122 t€ | 136 t€ | 321 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 12 t€ | 26 t€ | 18 t€ | 15 t€ |
| Sijoitukset | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 403 € | -2 907 € | -1 695 € | -7 279 € | -7 164 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 97 t€ | 51 t€ | 80 t€ | 55 t€ | 258 t€ |
| Lyhytaikaiset pääomalainat | 30 t€ | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -28 t€ | -381 € | -7 606 € | -13 t€ | -31 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -165 t€ | -1 036 € | -38 t€ | -21 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 5 € | 12 € | 6 € | 451 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 497 € | 4 680 € | 587 € | 855 € | 2 432 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 15 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -35 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 248 € | -5 548 € | -6 170 € | -8 107 € | -28 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 25 t€ | 58 t€ | 70 t€ | 66 t€ | 74 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 57 t€ | 0 € | – | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -6 956 € | -6 575 € | 1 032 € | 14 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 587 € | 0 € | 0 € | 100 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Voitetut julkiset hankinnat
- Sorastuksen, tienrakentamisen, lanauksen, tienvarsivesakon raivauksen ja talvikunnossapidon hankinta 2026 alkaviin sopimuksiinMetsähallitus Metsätalous Oy624 t€
Ilmainen kuukausilista: Pudasjärvi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta