Capital Rengas Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2001. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevaihto oli 28 € ja liikevoitto 66 t€; omavaraisuusaste 60,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 613 € ja tuloverot 723 €.
Rovaniemi: 24 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 28 € | 28 € | 22 € | 11 € |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 28,1 % | 106,4 % | – |
| Käyttökate | 91 t€ | 48 t€ | 22 t€ | -5 080 € |
| Käyttökate-% | 324820,9 % | 172068,2 % | 101794,2 % | -47748,3 % |
| Liikevoitto | 66 t€ | 31 t€ | -1 433 € | -5 130 € |
| Liikevoitto-% | 233230,1 % | 108624,2 % | -6526,7 % | -48215,2 % |
| Tilikauden tulos | 49 t€ | 24 t€ | 1 544 € | -5 355 € |
| Omavaraisuusaste | 60,4 % | 57,2 % | 48,5 % | 96,2 % |
| Quick ratio | 1,64 | 2,33 | 1,53 | – |
| Current ratio | 1,82 | 2,59 | 1,79 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 383874,8 % | 308246,3 % | 477844,6 % | 36036,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 29,6 % | 20,7 % | 1,6 % | -5,5 % |
| Taseen loppusumma | 272 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Oma pääoma | 165 t€ | 116 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 892 € | 25 t€ | 15 t€ | 5 106 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 28 € | 28 € | 22 € | 11 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 290 t€ | 192 t€ | 81 t€ | 7 230 € |
| Materiaalit ja palvelut | -118 t€ | -63 t€ | -17 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -26 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -50 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -81 t€ | -80 t€ | -41 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 66 t€ | 31 t€ | -1 433 € | -5 130 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 568 € | -5 120 € | 2 978 € | -225 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 25 t€ | 1 544 € | -5 355 € |
| Tuloverot | -11 t€ | -1 407 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 49 t€ | 24 t€ | 1 544 € | -5 355 € |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 167 t€ | 104 t€ | 137 t€ | 80 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 5 000 € |
| Saamiset | 85 t€ | 63 t€ | 40 t€ | 8 990 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 892 € | 25 t€ | 15 t€ | 5 106 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 106 t€ | 99 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Vastaavaa | 272 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 165 t€ | 116 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 49 t€ | 68 t€ | 3 834 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 58 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 0 € |
| Vieras pääoma | 108 t€ | 87 t€ | 105 t€ | 3 834 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 28 € | 28 € | 22 € | 11 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 290 t€ | 192 t€ | 81 t€ | 7 230 € |
| Materiaalit ja palvelut | -118 t€ | -63 t€ | -17 t€ | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -26 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -50 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -81 t€ | -80 t€ | -41 t€ | -12 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 66 t€ | 31 t€ | -1 433 € | -5 130 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 568 € | -5 120 € | 2 978 € | -225 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 25 t€ | 1 544 € | -5 355 € |
| Tuloverot | -11 t€ | -1 407 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 49 t€ | 24 t€ | 1 544 € | -5 355 € |
| Pysyvät vastaavat | 167 t€ | 104 t€ | 137 t€ | 80 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 5 000 € |
| Saamiset | 85 t€ | 63 t€ | 40 t€ | 8 990 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 892 € | 25 t€ | 15 t€ | 5 106 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 106 t€ | 99 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Vastaavaa | 272 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 165 t€ | 116 t€ | 99 t€ | 97 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 50 t€ | 49 t€ | 68 t€ | 3 834 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 58 t€ | 38 t€ | 37 t€ | 0 € |
| Vieras pääoma | 108 t€ | 87 t€ | 105 t€ | 3 834 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 387 € | 6 744 € | 2 825 € | 0 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -1 459 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 920 € | 6 192 € | 8 050 € | 5 946 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -26 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -50 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 37 t€ | 19 t€ | 34 t€ | 0 € |
| Sijoitukset | 90 t€ | 50 t€ | 65 t€ | 80 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 107 t€ | 83 t€ | 89 t€ | 94 t€ |
| Vastattavaa | 272 t€ | 203 t€ | 204 t€ | 101 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 956 € | 1 213 € | 6 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 85 t€ | 63 t€ | 40 t€ | 8 990 € |
| Muut arvopaperit | 551 € | 551 € | 2 010 € | 2 010 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 1 407 € | 723 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 35 t€ | 6 431 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | -118 t€ | -63 t€ | -22 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 74 t€ | 18 t€ | 6 958 € | 2 401 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | 0 € | 5 000 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 3 834 € |
| Koneet ja kalusto | 77 t€ | 54 t€ | 71 t€ | 149 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 50 t€ | 49 t€ | 68 t€ | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 551 € | 551 € | 2 010 € | 2 010 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 5 000 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 329 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | 0 € | 5 451 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 77 t€ | 54 t€ | 71 t€ | 149 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 015 € | 4 092 € | 19 t€ | 643 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 90 t€ | 50 t€ | 65 t€ | 80 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 49 t€ | 24 t€ | 1 544 € | -5 355 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -6 524 € | -4 875 € | -2 479 € | -225 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Capital Rengas Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus pienempään puoliskoon (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 246 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.